| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Ile trwa prawo do grobu?

Ile trwa prawo do grobu?

Prawo do grobu nie jest wieczne. Po 20 latach w miejscu pochówku może się znaleźć kwatera innej pochowanej osoby. Co warto wiedzieć o prawie do grobu?

Prawo do grobu

Pochówek zmarłej osoby, tak wiele innych aspektów ludzkiego życia, podlega regulacjom prawnym. Pogrzeb zmarłego nierozerwalnie wiąże się bowiem z zagadnieniem prawa do grobu, które zostało uregulowane w przepisach ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Prawo do grobu należy postrzegać dwojako. Z jednej strony ma ono charakter osobisty i wiąże się z dobrem osobistym jaki jest prawo do kultu po zmarłej osobie.

Zobacz: Dobra osobiste

Z drugiej jednak strony ma ono charakter majątkowy ponieważ wiąże się z obowiązkiem ponoszenia określonych świadczeń finansowych. Samo prawo do grobu nie jest wieczne. Zgodnie z art. 7 ustawy o cmentarzach grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem lat 20.  Zgodnie z par. 2 tegoż przepisu po upływie tego czasu możliwe jest ponowne użycie miejsca grobowego, chyba że osoba uprawniona zgłosi zastrzeżenie przeciwne i uiści dodatkową opłatę. W takiej sytuacji prawo do grobu ulega przedłużeniu na dalsze 20 lat.

Majątkowy wydźwięk prawa do grobu odznacza się przede wszystkim koniecznością ponoszenia opłat związanych z utrzymaniem grobu. Opłata ta, zwana „pokładnym” jest wpłacana w chwili powstania grobu, a jej skutkiem jest przyznanie prawa do użytkowania miejsca grobowego przez 20 lat. W przypadku przedłużenia prawa wpłacona musi być kolejna opłata.

Prawo do grobu ma charakter czasowy i trwa pierwotnie przez 20 lat. Majątkowy charakter tego prawa jest wyznaczany przez obowiązek uiszczenia opłaty zwanej pokładnym.

Pochówek

Nawet sama kwestia pochówku doczesnych szczątków zmarłego ma charakter prawnej umowy między cmentarzem a osobą chowającą. W takiej sytuacji wymagane jest zawarcie umowy o pochowanie zwłok, która ma cywilny charakter. Jak można wyczytać w wyroku Sądu Apelacyjnego  z Warszawy (wyrok z 11 marca 2005 r., sygn. I ACa 853/04) do istotnych postanowień umowy o pochowanie zwłok należy między innymi określenie miejsca pochówku, rodzaju grobu i jego przeznaczenia.

W wyniku opłaty pokładnego następuje nabycia prawa do używania grobu przez dwadzieścia lat. Prawo to może być przedłużane każdorazowo poprzez uiszczenie kolejnej opłaty.

Zobacz serwis: Gmina

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »