reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Dowód osobisty 2021 – ważne zmiany

Dowód osobisty 2021 – ważne zmiany

Dowód osobisty w 2021 r. czekają ważne zmiany związane z wprowadzeniem do nich drugiej cechy biometrycznej. Jak długo będzie można składać wnioski elektronicznie? Kto musi wymienić dowód osobisty?

Wniosek na dowód osobisty 2021

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, iż możliwość składania wniosków online o dowód osobisty zniknie w sierpniu 2021 r. Zmiany wynikają z przyjętej przez Radę Ministrów nowelizacji ustawy o dowodach osobistych.

W dowodach osobistych pojawi się druga cecha biometryczna w postaci odcisków palców. Będą one pobierane właśnie podczas składania wniosku o dowód osobisty.

Odciski palców nie będą zamieszczane w dowodach wydawanych dzieciom do ukończenia 12. roku życia. Podobnie w przypadku osób, od których pobranie będzie fizycznie niemożliwe.

Kto musi wymienić dowód osobisty w 2021?

Zmiany nie wiążą się automatycznie z koniecznością wymiany dotychczasowych dokumentów tożsamości. „Stare” dowody osobiste należy zatem wymienić, gdy minie ich ważność.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Cyfryzacji z grudnia 2020 r. w tym roku ważność stracą dowody osobiste ponad półtora milionów Polaków.

Zobacz więcej: Jak wymienić dowód osobisty online?

Gdzie zgłosić zmianę dowodu osobistego w 2021?

Wniosek o wydanie dowodu osobistego w formie papierowej można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Aby zrobić to w formie elektronicznej, potrzebny jest profil zaufany. Wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna.

Polecamy serwis: Dowód osobisty

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dowód osobisty 2021 – ważne zmiany/Fot. Shutterstock
Dowód osobisty 2021 – ważne zmiany/Fot. Shutterstock

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama