reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak wymienić dowód osobisty online?

Jak wymienić dowód osobisty online?

Wymiana dowodu osobistego w 2021 r. będzie dotyczyła 1 546 700 Polaków. Jak wymienić dowód osobisty online? Jak długo czeka się na nowy dokument? Ile to kosztuje?

Jak długo jest ważny dowód osobisty?

Ministerstwo Cyfryzacji radzi, by sprawdzić ważność dowodu osobistego. Dokument ten jest ważny 10 lat.  W przyszłym roku ważność stracą dowody osobiste ponad półtora milionów Polaków.

Jednocześnie ministerstwo zachęca do składania wniosków online oraz podpowiada jak to zrobić.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Jak złożyć wniosek o nowy dowód online?

Do złożenia wniosku elektronicznie niezbędny jest profil zaufany oraz odpowiednie zdjęcie.

Pierwszym krokiem jest wejście na portal GOV.pl oraz zalogowanie się profilem zaufanym do konta Mój GOV w prawym górnym rogu ekranu. Następnie należy wybrać e-usługę Uzyskaj dowód osobisty oraz kliknąć w przycisk Złóż wniosek o dowód osobisty.

Za pomocą tej usługi wybiera się powód ubiegania się o dowód osobisty oraz urząd, w którym ma on zostać odebrany. Na wskazany adres e-mail wnioskodawca otrzyma numer i adres urzędu do odebrania dokumentu.

Jakie zdjęcie do dowodu osobistego?

Zgodnie z ustawą z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych do dowodu osobistego dołącza się aktualną fotografię odzwierciedlającą, w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości, wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego przedstawiający ją bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Od przepisów tych przewidziano wyjątki dla osób z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku oraz osób noszących nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania.

Szczegółowe wytyczne dotyczące fotografii określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 stycznia 2020 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu. Zgodnie z rozporządzeniem do wniosku załącza się kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, oraz obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii. Fotografia taka powinna spełniać również inne wymagania m.in. wykonania jej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Jak długo czeka się na nowy dowód osobisty?

Wydanie dowodu osobistego następuje nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może zostać przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach, o czym należy powiadomić osobę składającą wniosek.

Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego?

Wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna.

Polecamy serwis: Dowód osobisty

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak wymienić dowód osobisty online?/Fot. Shutterstock
Jak wymienić dowód osobisty online?/Fot. Shutterstock

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama