REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon turystyczny

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Bon turystyczny/Fot. Shutterstock
Bon turystyczny/Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bon turystyczny to wsparcie, z którego mogą korzystać rodzice z dziećmi. Gdzie można wykorzystać bony wakacyjne? Jak je uzyskać?

Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny jest świadczeniem, które z jednej strony ma wspomóc rodziny w zapewnieniu im wypoczynku, z drugiej zaś stanowić wsparcie dla branży turystycznej w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Świadczenie w formie bonu przysługuje na jedno dziecko, na które przyznano świadczenie wychowawcze (500 plus), w wysokości 500 zł. Na dziecko niepełnosprawne przyznaje się jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.

REKLAMA

Oznacza to, iż na dziecko niepełnosprawne łącznie można uzyskać wsparcie w kwocie 1000 zł.

Zasady przyznawania świadczenia określa ustawa z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym. Zgodnie z jej przepisami Polskim Bonem Turystycznym jest dokument elektroniczny potwierdzający uprawnienie do świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu.

Jak działa bon turystyczny?

Przede wszystkim należy pamiętać, iż bon nie jest wypłacany w formie gotówki i nie podlega wymianie na gotówkę. Jest to dokument elektroniczny, który ma unikalny 16-cyfrowy numer. Z bonu dowiemy się komu przysługuje świadczenie i w jakiej kwocie.

Za pomocą bonu można dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płacić można wielokrotnie aż do wyczerpania wysokości przysługującego świadczenia.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o bon turystyczny publikuje na swojej stronie internetowej Polska Organizacja Turystyczna. Działa również specjalna infolinia pod numerem telefonu: 22 11 22 111.

Gdzie można wykorzystać bony wakacyjne?

Za pomocą bonu turystycznego rodzice mogą opłacić wakacje na terenie kraju. Nie przysługuje on na wyjazdy zagraniczne.

Bon można wykorzystać w przypadku usług hotelarskich, a także imprez turystycznych realizowanych przez przedsiębiorców turystycznych lub organizacje pożytku publicznego.

Usługa hotelarska

Czym jest usługa hotelarska? Otóż chodzi tu o krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych.

W przypadku usług hotelarskich rodzice do wyboru mają nie tylko hotele, ale również gospodarstwa agroturystyczne czy pensjonaty.

Impreza turystyczna

Z kolei impreza turystyczna to połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji. Jak przykład można tu wymienić wycieczkę, obozy sportowe, kolonie dla dzieci itp.

Obecnie realizacja bonu turystycznego jest możliwa również bez noclegu pod warunkiem skorzystania z minimum dwóch usług.

Lista Podmiotów Akceptujących Bony turystyczne

Aktualną listę zarejestrowanych podmiotów, które mają prawo do przyjmowania płatności za pomocą bonu można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Organizacji turystycznej (POT): https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

Jak uzyskać bon turystyczny?

Do uzyskania bonu turystycznego niezbędne jest posiadanie konta na platformie PUE ZUS.

Samo wygenerowanie bonu nie jest trudne. W PUE ZUS należy odnaleźć zakładkę „Ogólny", a następnie wejść w kolejną „Polski Bon Turystyczny". Kolejnym krokiem jest wybranie zakładki „Mój bon".

Bon turystyczny przysługuje osobie, mającej w dniu 18 lipca 2020 r. przyznane prawo do świadczenia wychowawczego, potocznie nazywanego 500 plus oraz osobie, której to prawo zostanie przyznane między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, iż niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego nawet, jeśli złożyli wniosek o świadczenie po 31 grudnia 2021 roku. Mają bowiem trzy miesiące na złożenie wniosku o 500 plus, licząc od dnia urodzenia dziecka.

Zobacz więcej: Bon turystyczny a wniosek o 500 plus po 31 grudnia 2021 r.

To właśnie na podstawie danych, pochodzących z jednostek wypłacających świadczenie wychowawcze bon jest udostępniamy na PUE ZUS.

Rodzic dziecka z niepełnosprawnością, który ubiega się o dodatkowe świadczenie, składa przy pomocy kreatora w PUE ZUS oświadczenie i dołącza do tego odpowiednie orzeczenie.

Jak płacić bonem turystycznym?

REKLAMA

Aby płacić bonem turystycznym, należy aktywować go na PUE ZUS. Aktywacja polega na uzupełnieniu danych: aktualnego adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego. Otrzymamy wówczas drogą mailową kod obsługi płatności. Kod ten można również sprawdzić w zakładce „Mój bon”. Po podaniu kodu podczas płatności, powinniśmy otrzymać na numer telefonu komórkowego SMS z kodem potwierdzającym płatność.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygaśnie z dniem 30 września 2022 r. Prawo umożliwia jednak realizację usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej, jeżeli zapłacono za nie bonem do 30 września 2022 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym (Dz. U. z 2020 r., poz. 1262, ost. zm. 1262)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA