reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Kto może zostać egzaminatorem?

Kto może zostać egzaminatorem?

Żeby zostać egzaminatorem trzeba spełniać surowsze kryteria od tych przeznaczonych dla instruktora prawa jazdy. Jakie to warunki i co należy zrobić, aby zostać egzaminatorem prawa jazdy?

Egzaminatorzy sprawdzają kwalifikację podchodzących do egzaminu w kwestii umiejętności praktycznych oraz wiedzy teoretycznej z zakresu przepisów ruchu drogowego. Egzaminatorzy muszą spełniać przewidziane przez prawo kryteria.

Kryteria dla egzaminatorów

Egzaminatorem może zostać osoba, która posiada wykształcenie wyższe, posiada przez okres co najmniej 6 lat prawo jazdy kategorii B oraz przez okres co najmniej roku, odpowiednio do zakresu przeprowadzanego egzaminu – prawo jazdy właściwej kategorii lub pozwolenia na kierowanie tramwajem.

Egzaminator powinien ponadto posiadać uprawnienia egzaminatora w zakresie prawa jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat, w przypadku osoby ubiegającej się o uprawnienie do egzaminowania na pozostałe kategorie prawa jazdy.

Zaświadczenia lekarskie

Kandydat na egzaminatora powinien posiadać ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności egzaminatora, jak również posiadać ważne orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności egzaminatora.

Kurs i egzamin

Osoba starająca się o uprawnienia egzaminatora musi przejść kurs i zdać państwowy egzamin. Kurs musi zostać ukończony z wynikiem pozytywnym i być potwierdzony zaświadczeniem o jego ukończeniu. Po kursie kandydat musi złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin przed komisją weryfikacyjną powołaną przez ministra właściwego do spraw transportu.

Zobacz: Jakie obowiązki będzie miał młody kierowca podczas okresu próbnego?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kandydat na egzaminatora powinien posiadać ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności egzaminatora
Kandydat na egzaminatora powinien posiadać ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności egzaminatora

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama