REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Karta Warszawiaka uprawnia do zakupu tańszych biletów. /Fot. Fotolia
Karta Warszawiaka uprawnia do zakupu tańszych biletów. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karta Warszawiaka to rozwiązanie wprowadzone od 1 stycznia 2014 roku dla mieszkańców Warszawy. Posiadanie Karty Warszawiaka uprawnia m.in. do zakupu tańszych biletów okresowych. Co należy zrobić by korzystać z preferencyjnych cen?

Karta Warszawiaka ma postać hologramu naklejanego na warszawską kartę miejską bądź inny dokument uprawniający do przejazdu środkami transportu publicznego. Celem karty jest obniżenie kosztów korzystania z komunikacji miejskiej oraz instytucji kultury i ośrodków sportu. Wyróżnia się Kartę Warszawiaka i Kartę Młodego Warszawiaka.

REKLAMA

Warunki

By otrzymać i korzystać z takiej karty należy spełnić jednocześnie dwa warunki: mieszkać na terenie Warszawy i rozliczać w niej podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Nie jest wymagane udowodnienie spełnienia powyższych kryteriów. Nie trzeba więc legitymować się żadnymi dokumentami i zaświadczeniami.

Korzystanie z Karty Warszawiaka nie wymaga zameldowania w stolicy.

Nie ma obowiązku by być zameldowanym w Warszawie. Jedynym dokumentem, na podstawie którego oceniane jest uprawnienie do korzystania z ulg, jest rozliczenie PIT za rok 2012 złożone w jednym z warszawskich urzędów skarbowych i podanie w nim warszawskiego adresu zamieszkania (nie zameldowania). Jeśli osoba rozpoczęła rozliczanie podatku w stolicy od 2013 roku, to może ubiegać się o kartę dopiero od momentu złożenia formularza PIT w miejscowym urzędzie.

Zobacz także: Program Karta Dużej Rodziny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karta Młodego Warszawiaka

Karta Młodego Warszawiaka to rodzaj Karty Warszawiaka przysługujący młodym osobom. Przysługuje ona dzieciom (do 20 roku życia) i studentom (do 26 lat), których rodzice pracują i rozliczają podatek w Warszawie. Trzecią kategorią są studenci (także do 26 lat), którzy pracują. Wówczas brane jest pod uwagę ich rozliczenie podatku, nie ich rodziców. W przypadku dzieci to od rodziców wymagane jest podpisanie wniosku o kartę. Dla młodych ludzi dodatkowe obwarowanie stanowi więc kryterium wieku.

Osoby nieuprawnione

Z Karty Warszawiaka nie będą mogli skorzystać studenci powyżej 26 roku życia oraz emeryci i renciści poniżej 65 roku życia. Urząd Miasta zdecydował się na takie wykluczenie ze względu na zniżkę, jaka przysługuje tym grupom osób. Korzystają oni z dużej (50%) ulgi na przejazdy komunikacją miejską. Nie wyklucza to korzystania przez wskazane kategorie osób z pozostałych zniżek powiązanych z kartą tj. tańszych biletów wstępu do określonych instytucji.

Zniżki powiązane z kartą nie łączą się z żadnymi innymi ulgami.

Bezrobotni

Możliwość ubiegania się o uzyskanie karty nie jest uzależniona od kryterium dochodowego. Nie ma znaczenia jakie dochody osiąga dana osoba ani czy w ogóle je ma. Zatem także osoby bezrobotne są uprawnione do ulg.

Polecamy serwis: Gmina

Rodziny wielodzietne i niepełnosprawni

Wprowadzenie Karty Warszawiaka w żaden sposób nie ingeruje w uprawnienia do ulg rodzin wielodzietnych oraz osób niepełnosprawnych. Grupy te pozostają przy dotychczasowych przywilejach.

Zniżki

Posiadaczom Karty przysługuje prawo do zakupu okresowych biletów w komunikacji miejskiej w preferencyjnych cenach. Nie objęła ich podwyżka cen w styczniu 2014 roku.

Ceny normalnych biletów długookresowych
BILET OBECNA CENA Z KARTĄ BEZ KARTY
30 DNIOWY (I) 100 zł 98 zł 110 zł
30 DNIOWY (I i II) 196 zł 196 zł 210 zł
90 DNIOWY (I) 250 zł 250 zł 280 zł
90 DNIOWY (I i II) 474 zł 482 zł 536 zł

Ceny ulgowych biletów długookresowych
BILET OBECNA CENA Z KARTĄ BEZ KARTY
30 DNIOWY (I) 50 zł 49 zł 55 zł
30 DNIOWY (I i II) 98 zł 98 zł 105 zł
90 DNIOWY (I) 125 zł 125 zł 140 zł
90 DNIOWY (I i II) 237 zł 237 zł 268 zł

Karta Warszawiaka nie łączy się ze starymi biletami. Zakodowanie nowego biletu ze zniżka związaną z kartą spowoduje utratę niewykorzystanej części poprzedniego biletu.

Urząd Miasta opublikuję listę pozostałych zniżek, do których uprawnia karta. Będą one obejmować m. in. bilety wstępu do instytucji kultury – kin, teatrów, muzeów, itp. oraz ośrodków sportu i rekreacji – basenów, siłowni, kręgielni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Płaca minimalna 2025: Ile wyniesie na rękę, czyli netto?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, czyli "na rękę".

REKLAMA

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

REKLAMA