reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Karta Warszawiaka

Karta Warszawiaka

Karta Warszawiaka to rozwiązanie wprowadzone od 1 stycznia 2014 roku dla mieszkańców Warszawy. Posiadanie Karty Warszawiaka uprawnia m.in. do zakupu tańszych biletów okresowych. Co należy zrobić by korzystać z preferencyjnych cen?

Karta Warszawiaka ma postać hologramu naklejanego na warszawską kartę miejską bądź inny dokument uprawniający do przejazdu środkami transportu publicznego. Celem karty jest obniżenie kosztów korzystania z komunikacji miejskiej oraz instytucji kultury i ośrodków sportu. Wyróżnia się Kartę Warszawiaka i Kartę Młodego Warszawiaka.

Warunki

By otrzymać i korzystać z takiej karty należy spełnić jednocześnie dwa warunki: mieszkać na terenie Warszawy i rozliczać w niej podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Nie jest wymagane udowodnienie spełnienia powyższych kryteriów. Nie trzeba więc legitymować się żadnymi dokumentami i zaświadczeniami.

Korzystanie z Karty Warszawiaka nie wymaga zameldowania w stolicy.

Nie ma obowiązku by być zameldowanym w Warszawie. Jedynym dokumentem, na podstawie którego oceniane jest uprawnienie do korzystania z ulg, jest rozliczenie PIT za rok 2012 złożone w jednym z warszawskich urzędów skarbowych i podanie w nim warszawskiego adresu zamieszkania (nie zameldowania). Jeśli osoba rozpoczęła rozliczanie podatku w stolicy od 2013 roku, to może ubiegać się o kartę dopiero od momentu złożenia formularza PIT w miejscowym urzędzie.

Zobacz także: Program Karta Dużej Rodziny

Karta Młodego Warszawiaka

Karta Młodego Warszawiaka to rodzaj Karty Warszawiaka przysługujący młodym osobom. Przysługuje ona dzieciom (do 20 roku życia) i studentom (do 26 lat), których rodzice pracują i rozliczają podatek w Warszawie. Trzecią kategorią są studenci (także do 26 lat), którzy pracują. Wówczas brane jest pod uwagę ich rozliczenie podatku, nie ich rodziców. W przypadku dzieci to od rodziców wymagane jest podpisanie wniosku o kartę. Dla młodych ludzi dodatkowe obwarowanie stanowi więc kryterium wieku.

Osoby nieuprawnione

Z Karty Warszawiaka nie będą mogli skorzystać studenci powyżej 26 roku życia oraz emeryci i renciści poniżej 65 roku życia. Urząd Miasta zdecydował się na takie wykluczenie ze względu na zniżkę, jaka przysługuje tym grupom osób. Korzystają oni z dużej (50%) ulgi na przejazdy komunikacją miejską. Nie wyklucza to korzystania przez wskazane kategorie osób z pozostałych zniżek powiązanych z kartą tj. tańszych biletów wstępu do określonych instytucji.

Zniżki powiązane z kartą nie łączą się z żadnymi innymi ulgami.

Bezrobotni

Możliwość ubiegania się o uzyskanie karty nie jest uzależniona od kryterium dochodowego. Nie ma znaczenia jakie dochody osiąga dana osoba ani czy w ogóle je ma. Zatem także osoby bezrobotne są uprawnione do ulg.

Polecamy serwis: Gmina

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama