Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta Warszawiaka

Aleksandra Pajewska
Karta Warszawiaka uprawnia do zakupu tańszych biletów. /Fot. Fotolia
Karta Warszawiaka uprawnia do zakupu tańszych biletów. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karta Warszawiaka to rozwiązanie wprowadzone od 1 stycznia 2014 roku dla mieszkańców Warszawy. Posiadanie Karty Warszawiaka uprawnia m.in. do zakupu tańszych biletów okresowych. Co należy zrobić by korzystać z preferencyjnych cen?

Karta Warszawiaka ma postać hologramu naklejanego na warszawską kartę miejską bądź inny dokument uprawniający do przejazdu środkami transportu publicznego. Celem karty jest obniżenie kosztów korzystania z komunikacji miejskiej oraz instytucji kultury i ośrodków sportu. Wyróżnia się Kartę Warszawiaka i Kartę Młodego Warszawiaka.

REKLAMA

Warunki

By otrzymać i korzystać z takiej karty należy spełnić jednocześnie dwa warunki: mieszkać na terenie Warszawy i rozliczać w niej podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Nie jest wymagane udowodnienie spełnienia powyższych kryteriów. Nie trzeba więc legitymować się żadnymi dokumentami i zaświadczeniami.

Korzystanie z Karty Warszawiaka nie wymaga zameldowania w stolicy.

Nie ma obowiązku by być zameldowanym w Warszawie. Jedynym dokumentem, na podstawie którego oceniane jest uprawnienie do korzystania z ulg, jest rozliczenie PIT za rok 2012 złożone w jednym z warszawskich urzędów skarbowych i podanie w nim warszawskiego adresu zamieszkania (nie zameldowania). Jeśli osoba rozpoczęła rozliczanie podatku w stolicy od 2013 roku, to może ubiegać się o kartę dopiero od momentu złożenia formularza PIT w miejscowym urzędzie.

Zobacz także: Program Karta Dużej Rodziny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karta Młodego Warszawiaka

Karta Młodego Warszawiaka to rodzaj Karty Warszawiaka przysługujący młodym osobom. Przysługuje ona dzieciom (do 20 roku życia) i studentom (do 26 lat), których rodzice pracują i rozliczają podatek w Warszawie. Trzecią kategorią są studenci (także do 26 lat), którzy pracują. Wówczas brane jest pod uwagę ich rozliczenie podatku, nie ich rodziców. W przypadku dzieci to od rodziców wymagane jest podpisanie wniosku o kartę. Dla młodych ludzi dodatkowe obwarowanie stanowi więc kryterium wieku.

Osoby nieuprawnione

Z Karty Warszawiaka nie będą mogli skorzystać studenci powyżej 26 roku życia oraz emeryci i renciści poniżej 65 roku życia. Urząd Miasta zdecydował się na takie wykluczenie ze względu na zniżkę, jaka przysługuje tym grupom osób. Korzystają oni z dużej (50%) ulgi na przejazdy komunikacją miejską. Nie wyklucza to korzystania przez wskazane kategorie osób z pozostałych zniżek powiązanych z kartą tj. tańszych biletów wstępu do określonych instytucji.

Zniżki powiązane z kartą nie łączą się z żadnymi innymi ulgami.

Bezrobotni

Możliwość ubiegania się o uzyskanie karty nie jest uzależniona od kryterium dochodowego. Nie ma znaczenia jakie dochody osiąga dana osoba ani czy w ogóle je ma. Zatem także osoby bezrobotne są uprawnione do ulg.

Polecamy serwis: Gmina

Rodziny wielodzietne i niepełnosprawni

Wprowadzenie Karty Warszawiaka w żaden sposób nie ingeruje w uprawnienia do ulg rodzin wielodzietnych oraz osób niepełnosprawnych. Grupy te pozostają przy dotychczasowych przywilejach.

Zniżki

Posiadaczom Karty przysługuje prawo do zakupu okresowych biletów w komunikacji miejskiej w preferencyjnych cenach. Nie objęła ich podwyżka cen w styczniu 2014 roku.

Ceny normalnych biletów długookresowych
BILET OBECNA CENA Z KARTĄ BEZ KARTY
30 DNIOWY (I) 100 zł 98 zł 110 zł
30 DNIOWY (I i II) 196 zł 196 zł 210 zł
90 DNIOWY (I) 250 zł 250 zł 280 zł
90 DNIOWY (I i II) 474 zł 482 zł 536 zł

Ceny ulgowych biletów długookresowych
BILET OBECNA CENA Z KARTĄ BEZ KARTY
30 DNIOWY (I) 50 zł 49 zł 55 zł
30 DNIOWY (I i II) 98 zł 98 zł 105 zł
90 DNIOWY (I) 125 zł 125 zł 140 zł
90 DNIOWY (I i II) 237 zł 237 zł 268 zł

Karta Warszawiaka nie łączy się ze starymi biletami. Zakodowanie nowego biletu ze zniżka związaną z kartą spowoduje utratę niewykorzystanej części poprzedniego biletu.

Urząd Miasta opublikuję listę pozostałych zniżek, do których uprawnia karta. Będą one obejmować m. in. bilety wstępu do instytucji kultury – kin, teatrów, muzeów, itp. oraz ośrodków sportu i rekreacji – basenów, siłowni, kręgielni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA