Kategorie

Karta Warszawiaka

Aleksandra Pajewska
Karta Warszawiaka uprawnia do zakupu tańszych biletów. /Fot. Fotolia
Fotolia
Karta Warszawiaka to rozwiązanie wprowadzone od 1 stycznia 2014 roku dla mieszkańców Warszawy. Posiadanie Karty Warszawiaka uprawnia m.in. do zakupu tańszych biletów okresowych. Co należy zrobić by korzystać z preferencyjnych cen?

Karta Warszawiaka ma postać hologramu naklejanego na warszawską kartę miejską bądź inny dokument uprawniający do przejazdu środkami transportu publicznego. Celem karty jest obniżenie kosztów korzystania z komunikacji miejskiej oraz instytucji kultury i ośrodków sportu. Wyróżnia się Kartę Warszawiaka i Kartę Młodego Warszawiaka.

Warunki

By otrzymać i korzystać z takiej karty należy spełnić jednocześnie dwa warunki: mieszkać na terenie Warszawy i rozliczać w niej podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Nie jest wymagane udowodnienie spełnienia powyższych kryteriów. Nie trzeba więc legitymować się żadnymi dokumentami i zaświadczeniami.

Korzystanie z Karty Warszawiaka nie wymaga zameldowania w stolicy.

Nie ma obowiązku by być zameldowanym w Warszawie. Jedynym dokumentem, na podstawie którego oceniane jest uprawnienie do korzystania z ulg, jest rozliczenie PIT za rok 2012 złożone w jednym z warszawskich urzędów skarbowych i podanie w nim warszawskiego adresu zamieszkania (nie zameldowania). Jeśli osoba rozpoczęła rozliczanie podatku w stolicy od 2013 roku, to może ubiegać się o kartę dopiero od momentu złożenia formularza PIT w miejscowym urzędzie.

Zobacz także: Program Karta Dużej Rodziny

Karta Młodego Warszawiaka

Karta Młodego Warszawiaka to rodzaj Karty Warszawiaka przysługujący młodym osobom. Przysługuje ona dzieciom (do 20 roku życia) i studentom (do 26 lat), których rodzice pracują i rozliczają podatek w Warszawie. Trzecią kategorią są studenci (także do 26 lat), którzy pracują. Wówczas brane jest pod uwagę ich rozliczenie podatku, nie ich rodziców. W przypadku dzieci to od rodziców wymagane jest podpisanie wniosku o kartę. Dla młodych ludzi dodatkowe obwarowanie stanowi więc kryterium wieku.

Osoby nieuprawnione

Z Karty Warszawiaka nie będą mogli skorzystać studenci powyżej 26 roku życia oraz emeryci i renciści poniżej 65 roku życia. Urząd Miasta zdecydował się na takie wykluczenie ze względu na zniżkę, jaka przysługuje tym grupom osób. Korzystają oni z dużej (50%) ulgi na przejazdy komunikacją miejską. Nie wyklucza to korzystania przez wskazane kategorie osób z pozostałych zniżek powiązanych z kartą tj. tańszych biletów wstępu do określonych instytucji.

Zniżki powiązane z kartą nie łączą się z żadnymi innymi ulgami.

Bezrobotni

Możliwość ubiegania się o uzyskanie karty nie jest uzależniona od kryterium dochodowego. Nie ma znaczenia jakie dochody osiąga dana osoba ani czy w ogóle je ma. Zatem także osoby bezrobotne są uprawnione do ulg.

Polecamy serwis: Gmina

Rodziny wielodzietne i niepełnosprawni

Wprowadzenie Karty Warszawiaka w żaden sposób nie ingeruje w uprawnienia do ulg rodzin wielodzietnych oraz osób niepełnosprawnych. Grupy te pozostają przy dotychczasowych przywilejach.

Zniżki

Posiadaczom Karty przysługuje prawo do zakupu okresowych biletów w komunikacji miejskiej w preferencyjnych cenach. Nie objęła ich podwyżka cen w styczniu 2014 roku.

Ceny normalnych biletów długookresowych
BILET OBECNA CENA Z KARTĄ BEZ KARTY
30 DNIOWY (I) 100 zł 98 zł 110 zł
30 DNIOWY (I i II) 196 zł 196 zł 210 zł
90 DNIOWY (I) 250 zł 250 zł 280 zł
90 DNIOWY (I i II) 474 zł 482 zł 536 zł

Ceny ulgowych biletów długookresowych
BILET OBECNA CENA Z KARTĄ BEZ KARTY
30 DNIOWY (I) 50 zł 49 zł 55 zł
30 DNIOWY (I i II) 98 zł 98 zł 105 zł
90 DNIOWY (I) 125 zł 125 zł 140 zł
90 DNIOWY (I i II) 237 zł 237 zł 268 zł

Karta Warszawiaka nie łączy się ze starymi biletami. Zakodowanie nowego biletu ze zniżka związaną z kartą spowoduje utratę niewykorzystanej części poprzedniego biletu.

Urząd Miasta opublikuję listę pozostałych zniżek, do których uprawnia karta. Będą one obejmować m. in. bilety wstępu do instytucji kultury – kin, teatrów, muzeów, itp. oraz ośrodków sportu i rekreacji – basenów, siłowni, kręgielni.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  21 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.