REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Karta Dużej Rodziny

Aleksandra Pajewska
Karta Dużej Rodziny to ogólnokrajowy program wsparcia dla rodzin wielodzietnych. /Fot. Fotolia
Karta Dużej Rodziny to ogólnokrajowy program wsparcia dla rodzin wielodzietnych. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Program Karta Dużej Rodziny to ogólnokrajowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Z jego inicjatywą wystąpił Zespół ds. Karty Dużej Rodziny przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Karta Dużej Rodziny wydawana będzie bezpłatnie i zagwarantuje dostęp do szerokiej oferty ulg, zniżek i innych preferencyjnych uprawnień.

Rodzina wielodzietna

REKLAMA

W ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255) sformułowane zostały definicje pojęć rodzina oraz rodzina wielodzietna. Zgodnie z wyżej wskazanym aktem prawnym po pojęciem rodziny rozumiemy następujące osoby: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne; do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko. Rodzina wielodzietna definiowana jest jako rodzina wychowująca troje i więcej dzieci.

Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF

Beneficjenci

To właśnie rodzin wielodzietnych dotyczy projekt resortu pracy. Ministerstwo ustanowiło program wsparcia dla dużych rodzin. Zgodnie z przytoczonymi definicjami jest on skierowany do rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci. Wysokość osiąganych dochodów nie stanowi w tym przypadku kryterium kwalifikującego do udziału w programie. Celem zaproponowanego rozwiązania jest docenienie roli rodzin wielodzietnych oraz umożliwienie im wspólnego i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System ulg i rabatów

Karta Dużej Rodziny to dokument uprawniający do korzystania z enumeratywnie wskazanych ulg, zniżek i rabatów. Zapewnia ona dostęp do szerokiego katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej. Jako przykład wymienić można: bezpłatny wstęp do parków narodowych, ulgi na zakup biletów kolejowych, rabaty przy wstępie do muzeów i galerii. Aktualna lista ma być dostępna na stronie internetowej resortu pracy. Dotychczas chęć udziału w programie wyraziły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (rabaty m.in.: do Zachęty i Zamku Ujazdowskiego), Środowiska (bezpłatne wejście do parków narodowych i rezerwatów przyrody), Sportu i Turystyki (50% zniżki do Centralnych Ośrodków Sportu), Obrony Narodowej, Infrastruktury i Rozwoju, Spraw Wewnętrznych (50% obniżki opłaty za wydanie paszportu), Pracy i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta oraz PKP Intercity (blisko 40% ulga na przejazdy koleją dla rodziców). Do programu mogą przystąpić zarówno instytucje państwowe – podległe ministerstwom jak i podmioty prywatne. Oznacza to także zniżki np. w restauracjach, księgarniach czy gabinetach lekarskich.

Zasięg terytorialny

Dokument ma charakter ogólnopolski. Lokalne Karty Dużej Rodziny cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem. Są stosowane m.in.: w Łodzi, Gdańsku czy Legionowie.

Zobacz również: Program dożywiania na 2014 r.

Okres ważności

Dla rodziców karta wydawana będzie bezterminowo. Natomiast dziecko może korzystać z karty do ukończenia 18, a jeśli kontynuuje naukę – do 25 roku życia. Dokumentem powinien legitymować się każdy członek rodziny.

Dla pięcioosobowej rodziny zostanie wydanych pięć Kart Dużej Rodziny. Obydwoje rodzice otrzymają bezterminowe dokumenty. 7-letni Jaś dostanie kartę ważną do 18 roku życia (chyba, że będzie kontynuował naukę w szkole wyższej). 19-letnia Magda i 21-letnia Marta otrzymają karty ważne do chwili, ukończenia przez każdą z nich 25 roku życia. Obydwie bowiem studiują na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wniosek

Do przyznawania kart uprawnione zostaną organy gminy: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Mogą oni powierzyć prowadzenie tych zadań wybranej jednostce, ale nie ośrodkowi pomocy społecznej, chyba że w momencie wejścia w życie uchwały obsługuje on już kartę samorządową. Warunkiem niezbędnym uzyskania karty jest złożenie stosownego wniosku. Jego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.

POBIERZ: Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny wydawana jest tylko na pisemny wniosek.

Opłaty

Karta wydawana będzie bezpłatnie. W przypadku zgubienia dokumentu możemy ubiegać się o wydanie duplikatu (także bezpłatnego). Program finansowany będzie ze środków budżetu państwa, przekazywanych samorządom w formie dotacji.

Zarówno uchwała Rady Ministrów jak i rozporządzenie znajdują się na etapie prac legislacyjnych.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255),
  • projekt rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz uchwały Rady Ministrów dotyczących ogólnopolskiego programu wsparcia dla rodzin wielodzietnych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA