REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Karta Dużej Rodziny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Karta Dużej Rodziny to ogólnokrajowy program wsparcia dla rodzin wielodzietnych. /Fot. Fotolia
Karta Dużej Rodziny to ogólnokrajowy program wsparcia dla rodzin wielodzietnych. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Program Karta Dużej Rodziny to ogólnokrajowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Z jego inicjatywą wystąpił Zespół ds. Karty Dużej Rodziny przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Karta Dużej Rodziny wydawana będzie bezpłatnie i zagwarantuje dostęp do szerokiej oferty ulg, zniżek i innych preferencyjnych uprawnień.

Rodzina wielodzietna

REKLAMA

W ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255) sformułowane zostały definicje pojęć rodzina oraz rodzina wielodzietna. Zgodnie z wyżej wskazanym aktem prawnym po pojęciem rodziny rozumiemy następujące osoby: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne; do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko. Rodzina wielodzietna definiowana jest jako rodzina wychowująca troje i więcej dzieci.

Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF

Beneficjenci

To właśnie rodzin wielodzietnych dotyczy projekt resortu pracy. Ministerstwo ustanowiło program wsparcia dla dużych rodzin. Zgodnie z przytoczonymi definicjami jest on skierowany do rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci. Wysokość osiąganych dochodów nie stanowi w tym przypadku kryterium kwalifikującego do udziału w programie. Celem zaproponowanego rozwiązania jest docenienie roli rodzin wielodzietnych oraz umożliwienie im wspólnego i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System ulg i rabatów

Karta Dużej Rodziny to dokument uprawniający do korzystania z enumeratywnie wskazanych ulg, zniżek i rabatów. Zapewnia ona dostęp do szerokiego katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej. Jako przykład wymienić można: bezpłatny wstęp do parków narodowych, ulgi na zakup biletów kolejowych, rabaty przy wstępie do muzeów i galerii. Aktualna lista ma być dostępna na stronie internetowej resortu pracy. Dotychczas chęć udziału w programie wyraziły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (rabaty m.in.: do Zachęty i Zamku Ujazdowskiego), Środowiska (bezpłatne wejście do parków narodowych i rezerwatów przyrody), Sportu i Turystyki (50% zniżki do Centralnych Ośrodków Sportu), Obrony Narodowej, Infrastruktury i Rozwoju, Spraw Wewnętrznych (50% obniżki opłaty za wydanie paszportu), Pracy i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta oraz PKP Intercity (blisko 40% ulga na przejazdy koleją dla rodziców). Do programu mogą przystąpić zarówno instytucje państwowe – podległe ministerstwom jak i podmioty prywatne. Oznacza to także zniżki np. w restauracjach, księgarniach czy gabinetach lekarskich.

Zasięg terytorialny

Dokument ma charakter ogólnopolski. Lokalne Karty Dużej Rodziny cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem. Są stosowane m.in.: w Łodzi, Gdańsku czy Legionowie.

Zobacz również: Program dożywiania na 2014 r.

Okres ważności

Dla rodziców karta wydawana będzie bezterminowo. Natomiast dziecko może korzystać z karty do ukończenia 18, a jeśli kontynuuje naukę – do 25 roku życia. Dokumentem powinien legitymować się każdy członek rodziny.

Dla pięcioosobowej rodziny zostanie wydanych pięć Kart Dużej Rodziny. Obydwoje rodzice otrzymają bezterminowe dokumenty. 7-letni Jaś dostanie kartę ważną do 18 roku życia (chyba, że będzie kontynuował naukę w szkole wyższej). 19-letnia Magda i 21-letnia Marta otrzymają karty ważne do chwili, ukończenia przez każdą z nich 25 roku życia. Obydwie bowiem studiują na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wniosek

Do przyznawania kart uprawnione zostaną organy gminy: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Mogą oni powierzyć prowadzenie tych zadań wybranej jednostce, ale nie ośrodkowi pomocy społecznej, chyba że w momencie wejścia w życie uchwały obsługuje on już kartę samorządową. Warunkiem niezbędnym uzyskania karty jest złożenie stosownego wniosku. Jego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.

POBIERZ: Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny wydawana jest tylko na pisemny wniosek.

Opłaty

Karta wydawana będzie bezpłatnie. W przypadku zgubienia dokumentu możemy ubiegać się o wydanie duplikatu (także bezpłatnego). Program finansowany będzie ze środków budżetu państwa, przekazywanych samorządom w formie dotacji.

Zarówno uchwała Rady Ministrów jak i rozporządzenie znajdują się na etapie prac legislacyjnych.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255),
  • projekt rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz uchwały Rady Ministrów dotyczących ogólnopolskiego programu wsparcia dla rodzin wielodzietnych.
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

Rząd wycofuje ważny przepis dla kredytobiorców: Znika zapis o szybszym zwrocie pieniędzy

Rząd rezygnuje z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu I instancji. Usunięcie przepisu oznacza, że na odzyskanie nadpłaconych środków trzeba będzie czekać aż do zakończenia sprawy w II instancji.

Lex szarlatan: koniec z dezinformacją medyczną i pseudomedykami z Internetu i nie tylko? Nowe prawa pacjentów, nowe kary [PROJEKT]

Lex szarlatan: czy nowe prawo uderzy w pseudomedyków z Internetu i nie tylko? Nowe prawa pacjentów, nowe kary, nowe uprawnienia Rzecznika Praw Pacjentów - co się zmieni? Analizujemy projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego (UD207).

Rewolucje korzyści dla rozwodników. Przepis w KRiO zmieniony: już nie 3 miesiące a rok! Ustawa z podpisem Prezydenta

Zmiany w rozwodach już w IV kwartale 2025 r. Wszystko za sprawą podpisanej przez Prezydenta ustawy zmieniającej Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Z pewnością będą to zmiany na korzyść tzw. rozwodników, bo dotyczą terminu. A jak wiadomo terminy w tych sprawach są ważne!

REKLAMA

Krwiodawcy chcą zmian w dniach wolnych: Czy dwa dni wolnego po donacji muszą następować po sobie?

Fundacja Dobre Państwo postulowała, by honorowi dawcy krwi mogli wykorzystywać dwa dni wolne w dowolnych terminach roboczych. Sejmowa komisja nie zgodziła się na zmianę przepisów – resort zdrowia uznał jednak propozycję za niezgodną z ideą bezinteresownego krwiodawstwa.

Koniec z pozbawianiem seniorów całych majątków i umieszczaniem ich w DPS-ach na koszt gmin. Niemoralna luka prawna przechodzi do przeszłości

Na skutek interwencji Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, które w dniu 18 marca br. zwróciło się do MRPiPS w sprawie konieczności wyeliminowania dostrzeżonej przez samorządy głęboko niemoralnej i niesprawiedliwej społecznie luki w przepisach, która pozwala rodzinom seniorów na pozbawianie ich całego majątku (wartego nawet kilka milionów złotych) i umieszczanie ich w DPS-ach, za które finalnie koszt ponosi gmina (pomimo, że istnieje notarialna umowa zobowiązaniowa, na podstawie której rodziny tych seniorów powinny zapewniać im, do końca życia, opiekę i ponosić koszty ich utrzymania) – MRPiPS powołało specjalny Zespół, którego celem jest reforma systemu pomocy społecznej.

Porozmawiajmy jak człowiek z człowiekiem - prostym, zrozumiałym językiem. Rozmowa z wirtualnym Ozoroznawcą i jego pierwowzorem

O sztuce prostej komunikacji rozmawiam z... Ozoroznawcą – cyfrowym sobowtórem znanego i cenionego językoznawcy, Tomasza Piekota. Profesor od lat pomaga urzędom pisać zrozumiałym językiem. Moim rozmówcą jest jednak jego asystent AI. Ozoroznawca to tworzony na podstawie wiedzy i doświadczeń profesora ChatGPT. Profesora Piekota poprosiłem o skomentowanie wypowiedzi Ozoroznawcy.
Dr hab. prof. Tomasz Piekot to językoznawca i komunikolog, jeden z prekursorów upraszczania tekstów urzędowych w Polsce, zwolennik reformy stylu urzędowego i prawnego. Od lat pomaga urzędom przejść na prosty język. Kieruje Pracownią Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego, pisze książki i poradniki na temat sztuki komunikacji. Zgodził się wziąć udział w tym eksperymencie.

11 lipca świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.? Jest podpis Prezydenta pod ustawą

W 2025 r. dzień 11 lipca wypada w piątek. Wielu zaczęło zastanawiać się, czy w związku z tym, że właśnie na 11 lipca uchwalono święto państwowe, będzie to dzień ustawowo wolny od pracy i czy tym samym będzie można mieć dłuższy weekend. Jakie są dni ustawowo wolne od pracy? Opisujemy jak jest i co to za święto 11 lipca. Informacja jest 100% ponieważ Prezydent podpisał już ustawę.

REKLAMA

Sejm na żywo: 8 lipca 2025 [Transmisja online]

38. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. 8 lipiec 2025 r.

Dodatkowy dzień wolny w piątek 11 lipca 2025. Jest decyzja władz!

Od lipca 2025 roku w polskim kalendarzu pojawia się nowe święto państwowe – 11 lipca. Tego dnia obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach ludobójstwa OUN-UPA. Czy oznacza to dzień wolny od pracy? Sprawdź, co dokładnie uchwalono i dlaczego wybrano właśnie tę datę.

REKLAMA