reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Program Karta Dużej Rodziny

Program Karta Dużej Rodziny

Program Karta Dużej Rodziny to ogólnokrajowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Z jego inicjatywą wystąpił Zespół ds. Karty Dużej Rodziny przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Karta Dużej Rodziny wydawana będzie bezpłatnie i zagwarantuje dostęp do szerokiej oferty ulg, zniżek i innych preferencyjnych uprawnień.

Rodzina wielodzietna

W ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255) sformułowane zostały definicje pojęć rodzina oraz rodzina wielodzietna. Zgodnie z wyżej wskazanym aktem prawnym po pojęciem rodziny rozumiemy następujące osoby: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne; do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko. Rodzina wielodzietna definiowana jest jako rodzina wychowująca troje i więcej dzieci.

Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF

Beneficjenci

To właśnie rodzin wielodzietnych dotyczy projekt resortu pracy. Ministerstwo ustanowiło program wsparcia dla dużych rodzin. Zgodnie z przytoczonymi definicjami jest on skierowany do rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci. Wysokość osiąganych dochodów nie stanowi w tym przypadku kryterium kwalifikującego do udziału w programie. Celem zaproponowanego rozwiązania jest docenienie roli rodzin wielodzietnych oraz umożliwienie im wspólnego i aktywnego spędzania czasu wolnego.

System ulg i rabatów

Karta Dużej Rodziny to dokument uprawniający do korzystania z enumeratywnie wskazanych ulg, zniżek i rabatów. Zapewnia ona dostęp do szerokiego katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej. Jako przykład wymienić można: bezpłatny wstęp do parków narodowych, ulgi na zakup biletów kolejowych, rabaty przy wstępie do muzeów i galerii. Aktualna lista ma być dostępna na stronie internetowej resortu pracy. Dotychczas chęć udziału w programie wyraziły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (rabaty m.in.: do Zachęty i Zamku Ujazdowskiego), Środowiska (bezpłatne wejście do parków narodowych i rezerwatów przyrody), Sportu i Turystyki (50% zniżki do Centralnych Ośrodków Sportu), Obrony Narodowej, Infrastruktury i Rozwoju, Spraw Wewnętrznych (50% obniżki opłaty za wydanie paszportu), Pracy i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta oraz PKP Intercity (blisko 40% ulga na przejazdy koleją dla rodziców). Do programu mogą przystąpić zarówno instytucje państwowe – podległe ministerstwom jak i podmioty prywatne. Oznacza to także zniżki np. w restauracjach, księgarniach czy gabinetach lekarskich.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 17.06.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Karta Dużej Rodziny to ogólnokrajowy program wsparcia dla rodzin wielodzietnych. /Fot. Fotolia
Karta Dużej Rodziny to ogólnokrajowy program wsparcia dla rodzin wielodzietnych. /Fot. Fotolia

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama