REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Karta Dużej Rodziny

Aleksandra Pajewska
Karta Dużej Rodziny to ogólnokrajowy program wsparcia dla rodzin wielodzietnych. /Fot. Fotolia
Karta Dużej Rodziny to ogólnokrajowy program wsparcia dla rodzin wielodzietnych. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Program Karta Dużej Rodziny to ogólnokrajowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Z jego inicjatywą wystąpił Zespół ds. Karty Dużej Rodziny przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Karta Dużej Rodziny wydawana będzie bezpłatnie i zagwarantuje dostęp do szerokiej oferty ulg, zniżek i innych preferencyjnych uprawnień.

Rodzina wielodzietna

REKLAMA

W ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255) sformułowane zostały definicje pojęć rodzina oraz rodzina wielodzietna. Zgodnie z wyżej wskazanym aktem prawnym po pojęciem rodziny rozumiemy następujące osoby: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne; do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko. Rodzina wielodzietna definiowana jest jako rodzina wychowująca troje i więcej dzieci.

Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF

Beneficjenci

To właśnie rodzin wielodzietnych dotyczy projekt resortu pracy. Ministerstwo ustanowiło program wsparcia dla dużych rodzin. Zgodnie z przytoczonymi definicjami jest on skierowany do rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci. Wysokość osiąganych dochodów nie stanowi w tym przypadku kryterium kwalifikującego do udziału w programie. Celem zaproponowanego rozwiązania jest docenienie roli rodzin wielodzietnych oraz umożliwienie im wspólnego i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System ulg i rabatów

Karta Dużej Rodziny to dokument uprawniający do korzystania z enumeratywnie wskazanych ulg, zniżek i rabatów. Zapewnia ona dostęp do szerokiego katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej. Jako przykład wymienić można: bezpłatny wstęp do parków narodowych, ulgi na zakup biletów kolejowych, rabaty przy wstępie do muzeów i galerii. Aktualna lista ma być dostępna na stronie internetowej resortu pracy. Dotychczas chęć udziału w programie wyraziły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (rabaty m.in.: do Zachęty i Zamku Ujazdowskiego), Środowiska (bezpłatne wejście do parków narodowych i rezerwatów przyrody), Sportu i Turystyki (50% zniżki do Centralnych Ośrodków Sportu), Obrony Narodowej, Infrastruktury i Rozwoju, Spraw Wewnętrznych (50% obniżki opłaty za wydanie paszportu), Pracy i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta oraz PKP Intercity (blisko 40% ulga na przejazdy koleją dla rodziców). Do programu mogą przystąpić zarówno instytucje państwowe – podległe ministerstwom jak i podmioty prywatne. Oznacza to także zniżki np. w restauracjach, księgarniach czy gabinetach lekarskich.

Zasięg terytorialny

Dokument ma charakter ogólnopolski. Lokalne Karty Dużej Rodziny cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem. Są stosowane m.in.: w Łodzi, Gdańsku czy Legionowie.

Zobacz również: Program dożywiania na 2014 r.

Okres ważności

Dla rodziców karta wydawana będzie bezterminowo. Natomiast dziecko może korzystać z karty do ukończenia 18, a jeśli kontynuuje naukę – do 25 roku życia. Dokumentem powinien legitymować się każdy członek rodziny.

Dla pięcioosobowej rodziny zostanie wydanych pięć Kart Dużej Rodziny. Obydwoje rodzice otrzymają bezterminowe dokumenty. 7-letni Jaś dostanie kartę ważną do 18 roku życia (chyba, że będzie kontynuował naukę w szkole wyższej). 19-letnia Magda i 21-letnia Marta otrzymają karty ważne do chwili, ukończenia przez każdą z nich 25 roku życia. Obydwie bowiem studiują na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wniosek

Do przyznawania kart uprawnione zostaną organy gminy: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Mogą oni powierzyć prowadzenie tych zadań wybranej jednostce, ale nie ośrodkowi pomocy społecznej, chyba że w momencie wejścia w życie uchwały obsługuje on już kartę samorządową. Warunkiem niezbędnym uzyskania karty jest złożenie stosownego wniosku. Jego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.

POBIERZ: Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny wydawana jest tylko na pisemny wniosek.

Opłaty

Karta wydawana będzie bezpłatnie. W przypadku zgubienia dokumentu możemy ubiegać się o wydanie duplikatu (także bezpłatnego). Program finansowany będzie ze środków budżetu państwa, przekazywanych samorządom w formie dotacji.

Zarówno uchwała Rady Ministrów jak i rozporządzenie znajdują się na etapie prac legislacyjnych.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255),
  • projekt rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz uchwały Rady Ministrów dotyczących ogólnopolskiego programu wsparcia dla rodzin wielodzietnych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA