REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie podatkowe małżonków na preferencyjnych warunkach

Natalia Kurdziel

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustaw podatkowych, w przypadku spełnienia określonych przesłanek, przyznają małżonkom możliwość złożenia wspólnej deklaracji podatkowej.

Kim jest podatnik?

REKLAMA

Podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna, „ułomna” osoba prawna, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu czyli powinności przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest każda osoba fizyczna, bez względu na jakiekolwiek inne uwarunkowania. Przedmiotem opodatkowania jest dochód jaki dana osoba uzyskała w ciągu roku podatkowego. Co do zasady dochody poszczególnych osób opodatkowane są odrębnie. Tak też dzieje się w przypadku małżonków.

Zobacz: Czy drobne rozliczenia między małżonkami należy zgłaszać fiskusowi?

Wspólne opodatkowanie małżonków

W określonych sytuacjach przepisy ustawy przewidują odstępstwa co do wskazanej powyżej zasady opodatkowania dochodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uprzywilejowaną kategorię podatników stanowią małżonkowie, gdyż to właśnie oni mają możliwość złożenia, we wspólnym zeznaniu rocznym, wniosku o łączne opodatkowanie od sumy swoich dochodów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki wspólnego opodatkowania – „spliting”

Prawnym następstwem złożenia takiego wniosku jest składanie jednego zeznania rocznego przez małżonków. Oznacza to, że wypełnianiu podlega tylko jeden dokument PIT, z tym że ujawnienie przychodów osiąganych przez obu małżonków następuje na takich samych zasadach jak w zwykłej deklaracji.

Podatek wówczas określa się na imiona obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. 

Przesłanki warunkujące wspólne opodatkowanie

Wspólne rozliczenie roczne jest uprawnieniem małżonków, nie obowiązkiem. Jednak aby móc skorzystać z profitów oferowanych przez wspólne opodatkowanie, małżonkowie muszą spełnić szereg warunków:

• Przede wszystkim małżonkowie muszą podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i przez cały rok podatkowy pozostawać w związku małżeńskim. Dlatego też w danym roku nie mają możliwości skorzystania z ulg osoby, które w tymże roku zawarły związek małżeński bądź rozwiodły się. Separacja faktyczna jako nie kończąca trwania związku małżeńskiego uprawnia do wspólnego opodatkowania.
• Przez cały rok podatkowy małżonkowie muszą pozostawać we wspólności majątkowej. Co ma wymiar identyczny jak przy poprzedniej przesłance.
• Małżonkowie chcący skorzystać z łącznego opodatkowanie nie mogą korzystać z opodatkowania liniowego, ryczałtem (z nielicznymi wyjątkami, np. najem) i tonażowego. Wybór któregokolwiek z wymienionych sposobów opodatkowania wyłącza możliwość łącznego opodatkowania z małżonkiem, choćby nawet osiągał inne przychody opodatkowane na zasadach ogólnych.
• Ostatnim warunkiem jest złożenie odpowiedniego wniosku o opodatkowanie łączne w formie pisemnej na odpowiednim formularzu.

Zobacz również serwis: Podatki

Śmierć współmałżonka


Śmierć współmałżonka nie zawsze jest jednoznaczna z utratą możliwości wspólnego opodatkowania. Przepisy prawa uwzględniają dwa przypadki, kiedy wniosek może być złożony po śmierci jednego z małżonków. Po pierwsze, gdy związek małżeński został zawarty przed rozpoczęciem roku podatkowego, a małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego. Po drugie, gdy małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jeden z małżonków zmarł po upływie tego roku, ale przed złożeniem deklaracji podatkowej.

Miejsce składnia wspólnych zeznań podatkowych

Wspólne zeznania podatkowe małżonków powinny być składane w Urzędzie Skarbowym właściwym dla obu małżonków bądź jednego z nich (jeśli podlegają właściwości różnych Urzędów Skarbowych). W drugiej ze wskazanych sytuacji do drugiego małżonka powinno być wysłane odpowiednie zawiadomienie o sposobie i miejscu dokonania rozliczenia.

Istota wspólnego opodatkowania 

Istotą systemu wspólnego opodatkowania małżonków jest obniżenie ostatecznej wartości zobowiązania podatkowego jakie poniosą małżonkowie w stosunku do wysokości opodatkowania każdego z małżonków z osobna.

Na obniżenie wysokości zobowiązania wpływa zmniejszenie podstawy wymiaru podatku, dlatego też najkorzystniejsze warunki mają miejsce, gdy dochody małżonków opodatkowane są różnymi stawkami oraz mieszczą się w różnych szczeblach progresji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka ochrona przysługuje sygnaliście

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Nowe możliwości dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób może skorzystać z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

REKLAMA

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

REKLAMA

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

REKLAMA