reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Rozliczenie podatkowe małżonków na preferencyjnych warunkach

Rozliczenie podatkowe małżonków na preferencyjnych warunkach

Przepisy ustaw podatkowych, w przypadku spełnienia określonych przesłanek, przyznają małżonkom możliwość złożenia wspólnej deklaracji podatkowej.

Kim jest podatnik?

Podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna, „ułomna” osoba prawna, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu czyli powinności przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest każda osoba fizyczna, bez względu na jakiekolwiek inne uwarunkowania. Przedmiotem opodatkowania jest dochód jaki dana osoba uzyskała w ciągu roku podatkowego. Co do zasady dochody poszczególnych osób opodatkowane są odrębnie. Tak też dzieje się w przypadku małżonków.

Zobacz: Czy drobne rozliczenia między małżonkami należy zgłaszać fiskusowi?

Wspólne opodatkowanie małżonków

W określonych sytuacjach przepisy ustawy przewidują odstępstwa co do wskazanej powyżej zasady opodatkowania dochodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uprzywilejowaną kategorię podatników stanowią małżonkowie, gdyż to właśnie oni mają możliwość złożenia, we wspólnym zeznaniu rocznym, wniosku o łączne opodatkowanie od sumy swoich dochodów. 

Warunki wspólnego opodatkowania – „spliting”

Prawnym następstwem złożenia takiego wniosku jest składanie jednego zeznania rocznego przez małżonków. Oznacza to, że wypełnianiu podlega tylko jeden dokument PIT, z tym że ujawnienie przychodów osiąganych przez obu małżonków następuje na takich samych zasadach jak w zwykłej deklaracji.

Podatek wówczas określa się na imiona obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. 

Przesłanki warunkujące wspólne opodatkowanie

Wspólne rozliczenie roczne jest uprawnieniem małżonków, nie obowiązkiem. Jednak aby móc skorzystać z profitów oferowanych przez wspólne opodatkowanie, małżonkowie muszą spełnić szereg warunków:

• Przede wszystkim małżonkowie muszą podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i przez cały rok podatkowy pozostawać w związku małżeńskim. Dlatego też w danym roku nie mają możliwości skorzystania z ulg osoby, które w tymże roku zawarły związek małżeński bądź rozwiodły się. Separacja faktyczna jako nie kończąca trwania związku małżeńskiego uprawnia do wspólnego opodatkowania.
• Przez cały rok podatkowy małżonkowie muszą pozostawać we wspólności majątkowej. Co ma wymiar identyczny jak przy poprzedniej przesłance.
• Małżonkowie chcący skorzystać z łącznego opodatkowanie nie mogą korzystać z opodatkowania liniowego, ryczałtem (z nielicznymi wyjątkami, np. najem) i tonażowego. Wybór któregokolwiek z wymienionych sposobów opodatkowania wyłącza możliwość łącznego opodatkowania z małżonkiem, choćby nawet osiągał inne przychody opodatkowane na zasadach ogólnych.
• Ostatnim warunkiem jest złożenie odpowiedniego wniosku o opodatkowanie łączne w formie pisemnej na odpowiednim formularzu.

Zobacz również serwis: Podatki

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.

Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama