REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie podatkowe małżonków na preferencyjnych warunkach

Natalia Kurdziel

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustaw podatkowych, w przypadku spełnienia określonych przesłanek, przyznają małżonkom możliwość złożenia wspólnej deklaracji podatkowej.

Kim jest podatnik?

REKLAMA

Podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna, „ułomna” osoba prawna, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu czyli powinności przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest każda osoba fizyczna, bez względu na jakiekolwiek inne uwarunkowania. Przedmiotem opodatkowania jest dochód jaki dana osoba uzyskała w ciągu roku podatkowego. Co do zasady dochody poszczególnych osób opodatkowane są odrębnie. Tak też dzieje się w przypadku małżonków.

Zobacz: Czy drobne rozliczenia między małżonkami należy zgłaszać fiskusowi?

Wspólne opodatkowanie małżonków

W określonych sytuacjach przepisy ustawy przewidują odstępstwa co do wskazanej powyżej zasady opodatkowania dochodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uprzywilejowaną kategorię podatników stanowią małżonkowie, gdyż to właśnie oni mają możliwość złożenia, we wspólnym zeznaniu rocznym, wniosku o łączne opodatkowanie od sumy swoich dochodów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki wspólnego opodatkowania – „spliting”

Prawnym następstwem złożenia takiego wniosku jest składanie jednego zeznania rocznego przez małżonków. Oznacza to, że wypełnianiu podlega tylko jeden dokument PIT, z tym że ujawnienie przychodów osiąganych przez obu małżonków następuje na takich samych zasadach jak w zwykłej deklaracji.

Podatek wówczas określa się na imiona obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. 

Przesłanki warunkujące wspólne opodatkowanie

Wspólne rozliczenie roczne jest uprawnieniem małżonków, nie obowiązkiem. Jednak aby móc skorzystać z profitów oferowanych przez wspólne opodatkowanie, małżonkowie muszą spełnić szereg warunków:

• Przede wszystkim małżonkowie muszą podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i przez cały rok podatkowy pozostawać w związku małżeńskim. Dlatego też w danym roku nie mają możliwości skorzystania z ulg osoby, które w tymże roku zawarły związek małżeński bądź rozwiodły się. Separacja faktyczna jako nie kończąca trwania związku małżeńskiego uprawnia do wspólnego opodatkowania.
• Przez cały rok podatkowy małżonkowie muszą pozostawać we wspólności majątkowej. Co ma wymiar identyczny jak przy poprzedniej przesłance.
• Małżonkowie chcący skorzystać z łącznego opodatkowanie nie mogą korzystać z opodatkowania liniowego, ryczałtem (z nielicznymi wyjątkami, np. najem) i tonażowego. Wybór któregokolwiek z wymienionych sposobów opodatkowania wyłącza możliwość łącznego opodatkowania z małżonkiem, choćby nawet osiągał inne przychody opodatkowane na zasadach ogólnych.
• Ostatnim warunkiem jest złożenie odpowiedniego wniosku o opodatkowanie łączne w formie pisemnej na odpowiednim formularzu.

Zobacz również serwis: Podatki

Śmierć współmałżonka


Śmierć współmałżonka nie zawsze jest jednoznaczna z utratą możliwości wspólnego opodatkowania. Przepisy prawa uwzględniają dwa przypadki, kiedy wniosek może być złożony po śmierci jednego z małżonków. Po pierwsze, gdy związek małżeński został zawarty przed rozpoczęciem roku podatkowego, a małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego. Po drugie, gdy małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jeden z małżonków zmarł po upływie tego roku, ale przed złożeniem deklaracji podatkowej.

Miejsce składnia wspólnych zeznań podatkowych

Wspólne zeznania podatkowe małżonków powinny być składane w Urzędzie Skarbowym właściwym dla obu małżonków bądź jednego z nich (jeśli podlegają właściwości różnych Urzędów Skarbowych). W drugiej ze wskazanych sytuacji do drugiego małżonka powinno być wysłane odpowiednie zawiadomienie o sposobie i miejscu dokonania rozliczenia.

Istota wspólnego opodatkowania 

Istotą systemu wspólnego opodatkowania małżonków jest obniżenie ostatecznej wartości zobowiązania podatkowego jakie poniosą małżonkowie w stosunku do wysokości opodatkowania każdego z małżonków z osobna.

Na obniżenie wysokości zobowiązania wpływa zmniejszenie podstawy wymiaru podatku, dlatego też najkorzystniejsze warunki mają miejsce, gdy dochody małżonków opodatkowane są różnymi stawkami oraz mieszczą się w różnych szczeblach progresji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA