| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Abonament RTV

Abonament RTV

Abonament radiowo-telewizyjny to opłata pobierana w związku z posiadaniem i korzystaniem z odbiornika radiowego (radia)/ telewizyjnego (telewizora). Celem abonamentu RTV jest umożliwienie realizacji misji telewizji publicznej. USA, Wielka Brytania i Luksemburg to kraje, w których zrezygnowano z pobierania abonamentu RTV.

Dokonując opłaty abonamentu RTV za cały rok z góry w miesiącu styczniu, należy to zrobić do 25 dnia tego miesiąca, tj. 25 stycznia 2014 roku.

Abonament RTV nałożony jest drogą ustawową. Stanowi więc obowiązek. Fakt korzystania z odpłatnej usługi telewizji kablowej lub satelitarnej nie wywiera wpływu na konieczność uiszczania tej opłaty. Co do zasady opłata jest niezależna od ilości posiadanych odbiorników. Tylko przedsiębiorcy płacą abonament za każdy posiadany odbiornik.

Obowiązek rejestracji

Posiadanie odbiornika radiowego/ telewizyjnego wiąże się z obowiązkiem rejestracji. Należy go dopełnić w ciągu 14 dni od zakupu/ otrzymania odbiornika, w dowolnie wybranym urzędzie pocztowym. Poczta dysponuje odpowiednimi drukami – „Wniosek o rejestrację odbiorników radiofonicznych/ telewizyjnych”. Obowiązek zapłaty abonamentu RTV powstaje w pierwszym dniu miesiąca po miesiącu, w którym dokonano rejestracji.

Pan Zygmunt zakupił nowy telewizor w dniu 3 marca. Zgodnie z uregulowaniami ustawy ma on 14 dni kalendarzowych na dokonanie rejestracji. Termin ten minie 17 marca. Obowiązek zapłaty abonamentu powstanie więc z dniem 1 kwietnia. Należy go uiścić do dnia 25 kwietnia.

Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest: telewizor, radio, radio samochodowe, radiomagnetofon, wieża stereo z radiem. Nie zaś smartfon, tablet, laptop czy komputer.

Wskazany obowiązek ciąży na szerokiej grupie podmiotów: osobach fizycznych, przedsiębiorcach, publicznych zakładach opieki zdrowotnej, sanatoriach, żłobkach, domach pomocy społecznej oraz prywatnych i publicznych szkołach. Ustawodawca wprowadził także katalog osób uprawnionych do zwolnienia z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Do kręgu osób uprawnionych zalicza się m.in.: osoby, które ukończyły 75 rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatantów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia, spełniające kryteria dochodowe o przyznaniu świadczenia rodzinnego, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych, takich jak np. zasiłek stały, okresowy lub celowy, bezrobotne, z prawem do zasiłku przedemerytalnego, z prawem do świadczenia przedemerytalnego. Zwolnienie następuje na wniosek zainteresowanego złożony w urzędzie pocztowym.

Ściągalność tej opłaty w Polsce w roku 2011 wynosiła jedynie 45%.

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK