reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Jak klasyfikować niestandardowe tytuły dłużne

Jak klasyfikować niestandardowe tytuły dłużne

Potrzeby finansowe skłaniają jednostki samorządu terytorialnego do szukania niestandardowych instrumentów finansowych, które nie obciążą wskaźników zadłużenia. Jednym z nich są wciąż praktykowane transakcje związane z nieruchomościami komunalnymi. Warto jednak pamiętać, że Ministerstwo Finansów już wypowiedziało się na ich temat.

Do tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego zalicza się przede wszystkim kredyty i pożyczki zaciągane przez jednostki sektora finansów publicznych oraz emisje obligacji. Są to instrumenty funkcjonujące od wielu lat na rynkach finansowych w Polsce, których zasady funkcjonowania są powszechnie znane. Jednak rynek finansowy wciąż się rozwija, dlatego z biegiem czasu przybywa instrumentów finansowych zaliczanych do państwowego długu publicznego, wpływających na poziom zadłużenia samych jednostek i całego sektora publicznego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 28 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego (dalej: rozporządzenie w sprawie tytułów dłużnych), do państwowego długu publicznego zalicza się w szczególności kredyty i pożyczki, a także umowy o szczególnym charakterze, czyli:

1) umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym mające wpływ na poziom zadłużenia publicznego,

2) papiery wartościowe o ograniczonej zbywalności,

3) umowy sprzedaży, których cena jest płatna w ratach,

4) umowy leasingowe, których ryzyko i korzyści z tytułu własności są przeniesione na korzystającego z rzeczy,

5) umowy nienazwane o terminie zapłaty dłuższym niż rok, związane z finansowaniem usług, dostaw robót budowlanych, które powodują skutki ekonomiczne podobne do umowy pożyczki lub kredytu.

Umowy leasingu

Warto zwrócić uwagę m.in. na umowy leasingu. Przez umowę leasingu „finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywającego na warunkach określonych w tej umowie, i oddać tę rzecz korzystającemu do używania, albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu, w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe przynajmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego” (art. 7091 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny; dalej: k.c.). Umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności (art. 7092 k.c.).

Uregulowania dotyczące leasingu finansowego zawarte są w art. 3 ust. 4–6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: u.r.) oraz w przepisach wprowadzających tę ustawę. W ubiegłym roku określono siedem warunków leasingu finansowego. Jeżeli umowa spełnia co najmniej jeden z tych warunków, uznaje się tę umowę za leasing finansowy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak klasyfikować niestandardowe tytuły dłużne

W artykule omówiono i również stanowisko MF na temat tytułów dłużnych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak klasyfikować niestandardowe tytuły dłużne /fot. Fotolia
Jak klasyfikować niestandardowe tytuły dłużne /fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama