REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stan wód na dzień 4 czerwca

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Niestety żywioł nie daje za wygraną. Najgorsza sytuacja jest na południu Polski, gdzie w wielu miejscach ogłoszono pogotowie powodziowe. Prognozy meteorologiczne nie są korzystne, dlatego należy się spodziewać dalszego pogorszenia warunków.

Województwo małopolskie

REKLAMA

Wodowskaz na Wiśle w Bielanach wskazuje obecnie 555 cm (o 35 cm przekroczony jest stan alarmowy). Ostrzeżenie dotyczy Wisły i jej dopływów. Na Wiśle powyżej Krakowa poziom wody może przekraczać stany ostrzegawcze i alarmowe. W Krakowie i poniżej Krakowa poziom wody utrzymywał się będzie powyżej stanów alarmowych. Wzrost poziomu wody w rzekach może spowodować lokalne zalania i podtopienia oraz utrudnienia w komunikacji na drogach.

REKLAMA

We wszystkich powiatach wzdłuż biegu Wisły i na jej dopływach prowadzone były prace związane z umacnianiem wałów przeciwpowodziowych. W wielu miejscowościach uaktywniły się osuwiska, głównie w powiatach: limanowskim, bocheńskim, miechowskim, nowosądeckim i wielickim.

W powiatach gorlickim, tarnowskim, brzeskim, wielickim po nocnych opadach deszczu wystąpiły podtopienia. We wszystkich podtopionych gminach trwały prace związane z wypompowywaniem wody z piwnic, studni, rozlewisk oraz udrażnianiem rowów i przepustów.

Najtrudniejsza sytuacja w tej chwili jest w Kłodnem (gmina Limanowa), gdzie z powodu osuwiska zniszczonych zostało 30 budynków, a kolejne są zagrożone. Do tej pory ewakuowano 434 osoby. Nadal aktywne jest osuwisko w Winiarach koło Gdowa. Zniszczone zostały 2 budynki, 2 są uszkodzone, a ponad 20 jest zagrożonych. Nakaz ewakuacji otrzymało 70 osób. Wyłączony został gazociąg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Woli Rogowskiej (gmina Wietrzychowice) nadal utrzymuje się rozlewisko. Mieszkańcy są ewakuowani do domu pomocy społecznej, szkoły podstawowej oraz do rodzin. Część osób odmówiła ewakuacji. Trudna sytuacja jest również w Ciężkowicach (powiat tarnowski). Po nocnych ulewach wezbrały mniejsze rzeki i potoki, które zalały wiele domów, ulic oraz dróg gminnych i powiatowych.

W akcji brało udział ponad 1500 strażaków PSP i OSP oraz 100 żołnierzy. Z powodu osuwiska zablokowany jest szlak kolejowy Tarnów-Muszyna -Krynica.

Województwo podkarpackie

W całym dorzeczu górnej Wisły oraz zlewni Sanu, Wisłoka i Wisłoki wystąpiły wzrosty poziomów wód w strefie stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Na terenie województwa podkarpackiego w związku z przelewaniem się wody przez wyrwy w wale przeciwpowodziowym na rzece Łęg i na Wiśle w miejscowości Zalesie Gorzyckie o godzinie 3.30 (4 czerwca br.) zarządzono ewakuację mieszkańców Trześni Sokolniki i Orliska.

W powiecie dębickim ewakuowano 30 osób, w większości mieszkańców gminy Brzostek oraz pobliskich miejscowości.

Na terenie powiatu ropczycko - sędziszowskiego ewakuowano 10 osób. W gminie Kołaczyce w powiecie jasielskim ewakuowano 29 osób.

W związku z możliwością przerwania wału na rzece Trześniówce ogłoszono ewakuację mieszkańców osiedla Wielowieś w Tarnobrzegu.

Ewentualna ewakuacja mieszkańców przewidziana jest także na terenie powiatu mieleckiego w miejscowościach: Ziempniów oraz Zabrnie w związku z ryzykiem przerwania opaski na wale w miejscowości Słupiec, w województwie małopolskim.

REKLAMA

Alarmy powodziowe: powiat dębicki, powiat sanocki (dla gminy Zarszyn, miasta i gminy Sanok, miasta i gminy Zagórz), powiat rzeszowski (gmina Boguchwała, miasto Rzeszów), powiat przeworski, powiat jarosławski, powiat łańcucki, powiat mielecki, powiat leżajski, powiat ropczycko-sędziszowski, miasto Stalowa Wola, gmina Pysznica, gmina Radomyśl nad Sanem, gmina Zaleszany, powiat strzyżowski, powiat tarnobrzeski, miasto i gmina Baranów Sandomierski, gmina Gorzyce, powiat niżański (dla gmin: Nisko, Krzeszów, Ulanów, Rudnik nad Sanem).

Pogotowia przeciwpowodziowe: miasto i gmina Ustrzyki Dolne, powiat tarnobrzeski: gmina Grębów, powiat brzozowski: gmina Haczów, powiat przemyski, powiat jasielski, powiat stalowowolski gmina Bojanów.

Województwo świętokrzyskie

Na teren Sandomierza - Nadbrzezia przez wyrwę w wale przeciwpowodziowym na lewym brzegu rzeki Trześniówki wlewa się woda zalewając kolejne ulice. Wczoraj burmistrz Sandomierza ogłosił ewakuację 2 tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części miasta.

Trwa akcja ratownicza w Sandomierzu - Koćmierzowie. Z uwagi na nasiąknięte wały oraz na występowanie wysokich stanów wody na Wiśle - przekraczających 1 m. powyżej stanu alarmowego istnieje zagrożenie wystąpienia dużych przesiąknięć na wałach Wisły i Koprzywianki.

W miejscowości Rybitwy w gminie Połaniec po przerwaniu opaski na wale przeciwpowodziowym na Wiśle podtopieniu uległo kilkadziesiąt gospodarstw. Nikogo nie ewakuowano.

Zobacz też: Pomoc społeczna

Województwo mazowieckie

W związku z ponownym podnoszeniem się poziomu wody w Wiśle od 3 czerwca br. alarm powodziowy obowiązuje w powiatach: lipskim, zwoleńskim, kozienickim i garwolińskim.

Monitorowany jest poziom wód, służby ratownicze pozostają w gotowości. Stan wałów przeciwpowodziowych i urządzeń hydrotechnicznych jest stale kontrolowany, zwłaszcza w miejscach wcześniejszych przesiąknięć.

Alarm obowiązuje również w powiatach: płońskim, sochaczewskim, płockim oraz w mieście Płocku, a pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach warszawskim zachodnim i legionowskim.

MSWiA / AJ

Zobacz też: Powódź 2010

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

Od 1 września przedszkola będą otwarte do 20:00. Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

To dobra wiadomość dla rodziców pracujących na zmiany albo wracających późno z pracy. Od 1 września miejskie przedszkola w Sosnowcu będą czynne aż do godziny 20:00 – zapowiada Damian Żurawski, przewodniczący Komisji Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

REKLAMA

NFZ zmienia zasady w profilaktyce: Nowoczesne badanie dostępne za darmo dla milionów

Od lipca program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ rozszerzono o test molekularny HPV HR i cytologię płynną – badania wcześniej dostępne jedynie prywatnie. Eksperci nazywają to przełomem – testy pozwalają nawet dwukrotnie skuteczniej wykrywać zmiany przedrakowe. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zachęca kobiety do korzystania z bezpłatnej diagnostyki w 2,7 tys. poradni w całej Polsce.

System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Karetka dla zwierząt. Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach?

Pytań dotyczących pojazdów uprzywilejowany jest wiele, w szczególności: co to jest pojazd uprzywilejowany? Jak się zachować, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany? Jakie służby są uprzywilejowane i jakie są pojazdy uprzywilejowane? Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach? W zakresie tego ostatniego pytania poruszamy ciekawy postulat, który może dotyczyć wielu osób!

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [22 lipca 2025r.]

Posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa rozpocznie się o godz. 10:30.. Na dziś zaplanowano przesłuchanie byłych funkcjonariuszy służb: Krystiana Dobrzyńskiego, Anety Mierzwińskiej i Urszuli Nalaskowskiej. O godz. 12:30 odbędzie się posiedzenie w trybie niejawnym.

REKLAMA

Sejm na żywo: 22 lipca 2025 [Transmisja online]

22 lipca 2025 r. Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. W planach prac sejmowych znalazł się m.in. rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy.

Zamiast 100 proc. wynagrodzenia, na konto wpłynie tylko 80 proc. – to skutek zmiany wprowadzanej przez MRPiPS, o którym „głośno” się nie mówi. Ulga dla pracodawców, ale strata dla pracowników

MRPiPS zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby przez ZUS, w miejsce dotychczasowego wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy jednak zyskają, a wręcz – dla niektórych, będzie się to wiązać z wymierną stratą w postaci niższego wynagrodzenia. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%.

REKLAMA