REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stan wód na dzień 4 czerwca

REKLAMA

REKLAMA

Niestety żywioł nie daje za wygraną. Najgorsza sytuacja jest na południu Polski, gdzie w wielu miejscach ogłoszono pogotowie powodziowe. Prognozy meteorologiczne nie są korzystne, dlatego należy się spodziewać dalszego pogorszenia warunków.

Województwo małopolskie

REKLAMA

Wodowskaz na Wiśle w Bielanach wskazuje obecnie 555 cm (o 35 cm przekroczony jest stan alarmowy). Ostrzeżenie dotyczy Wisły i jej dopływów. Na Wiśle powyżej Krakowa poziom wody może przekraczać stany ostrzegawcze i alarmowe. W Krakowie i poniżej Krakowa poziom wody utrzymywał się będzie powyżej stanów alarmowych. Wzrost poziomu wody w rzekach może spowodować lokalne zalania i podtopienia oraz utrudnienia w komunikacji na drogach.

REKLAMA

We wszystkich powiatach wzdłuż biegu Wisły i na jej dopływach prowadzone były prace związane z umacnianiem wałów przeciwpowodziowych. W wielu miejscowościach uaktywniły się osuwiska, głównie w powiatach: limanowskim, bocheńskim, miechowskim, nowosądeckim i wielickim.

W powiatach gorlickim, tarnowskim, brzeskim, wielickim po nocnych opadach deszczu wystąpiły podtopienia. We wszystkich podtopionych gminach trwały prace związane z wypompowywaniem wody z piwnic, studni, rozlewisk oraz udrażnianiem rowów i przepustów.

Najtrudniejsza sytuacja w tej chwili jest w Kłodnem (gmina Limanowa), gdzie z powodu osuwiska zniszczonych zostało 30 budynków, a kolejne są zagrożone. Do tej pory ewakuowano 434 osoby. Nadal aktywne jest osuwisko w Winiarach koło Gdowa. Zniszczone zostały 2 budynki, 2 są uszkodzone, a ponad 20 jest zagrożonych. Nakaz ewakuacji otrzymało 70 osób. Wyłączony został gazociąg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Woli Rogowskiej (gmina Wietrzychowice) nadal utrzymuje się rozlewisko. Mieszkańcy są ewakuowani do domu pomocy społecznej, szkoły podstawowej oraz do rodzin. Część osób odmówiła ewakuacji. Trudna sytuacja jest również w Ciężkowicach (powiat tarnowski). Po nocnych ulewach wezbrały mniejsze rzeki i potoki, które zalały wiele domów, ulic oraz dróg gminnych i powiatowych.

W akcji brało udział ponad 1500 strażaków PSP i OSP oraz 100 żołnierzy. Z powodu osuwiska zablokowany jest szlak kolejowy Tarnów-Muszyna -Krynica.

Województwo podkarpackie

W całym dorzeczu górnej Wisły oraz zlewni Sanu, Wisłoka i Wisłoki wystąpiły wzrosty poziomów wód w strefie stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Na terenie województwa podkarpackiego w związku z przelewaniem się wody przez wyrwy w wale przeciwpowodziowym na rzece Łęg i na Wiśle w miejscowości Zalesie Gorzyckie o godzinie 3.30 (4 czerwca br.) zarządzono ewakuację mieszkańców Trześni Sokolniki i Orliska.

W powiecie dębickim ewakuowano 30 osób, w większości mieszkańców gminy Brzostek oraz pobliskich miejscowości.

Na terenie powiatu ropczycko - sędziszowskiego ewakuowano 10 osób. W gminie Kołaczyce w powiecie jasielskim ewakuowano 29 osób.

W związku z możliwością przerwania wału na rzece Trześniówce ogłoszono ewakuację mieszkańców osiedla Wielowieś w Tarnobrzegu.

Ewentualna ewakuacja mieszkańców przewidziana jest także na terenie powiatu mieleckiego w miejscowościach: Ziempniów oraz Zabrnie w związku z ryzykiem przerwania opaski na wale w miejscowości Słupiec, w województwie małopolskim.

REKLAMA

Alarmy powodziowe: powiat dębicki, powiat sanocki (dla gminy Zarszyn, miasta i gminy Sanok, miasta i gminy Zagórz), powiat rzeszowski (gmina Boguchwała, miasto Rzeszów), powiat przeworski, powiat jarosławski, powiat łańcucki, powiat mielecki, powiat leżajski, powiat ropczycko-sędziszowski, miasto Stalowa Wola, gmina Pysznica, gmina Radomyśl nad Sanem, gmina Zaleszany, powiat strzyżowski, powiat tarnobrzeski, miasto i gmina Baranów Sandomierski, gmina Gorzyce, powiat niżański (dla gmin: Nisko, Krzeszów, Ulanów, Rudnik nad Sanem).

Pogotowia przeciwpowodziowe: miasto i gmina Ustrzyki Dolne, powiat tarnobrzeski: gmina Grębów, powiat brzozowski: gmina Haczów, powiat przemyski, powiat jasielski, powiat stalowowolski gmina Bojanów.

Województwo świętokrzyskie

Na teren Sandomierza - Nadbrzezia przez wyrwę w wale przeciwpowodziowym na lewym brzegu rzeki Trześniówki wlewa się woda zalewając kolejne ulice. Wczoraj burmistrz Sandomierza ogłosił ewakuację 2 tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części miasta.

Trwa akcja ratownicza w Sandomierzu - Koćmierzowie. Z uwagi na nasiąknięte wały oraz na występowanie wysokich stanów wody na Wiśle - przekraczających 1 m. powyżej stanu alarmowego istnieje zagrożenie wystąpienia dużych przesiąknięć na wałach Wisły i Koprzywianki.

W miejscowości Rybitwy w gminie Połaniec po przerwaniu opaski na wale przeciwpowodziowym na Wiśle podtopieniu uległo kilkadziesiąt gospodarstw. Nikogo nie ewakuowano.

Zobacz też: Pomoc społeczna

Województwo mazowieckie

W związku z ponownym podnoszeniem się poziomu wody w Wiśle od 3 czerwca br. alarm powodziowy obowiązuje w powiatach: lipskim, zwoleńskim, kozienickim i garwolińskim.

Monitorowany jest poziom wód, służby ratownicze pozostają w gotowości. Stan wałów przeciwpowodziowych i urządzeń hydrotechnicznych jest stale kontrolowany, zwłaszcza w miejscach wcześniejszych przesiąknięć.

Alarm obowiązuje również w powiatach: płońskim, sochaczewskim, płockim oraz w mieście Płocku, a pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach warszawskim zachodnim i legionowskim.

MSWiA / AJ

Zobacz też: Powódź 2010

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

REKLAMA

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

Takiej sytuacji w Polsce nie było od 26 lat. Tusk: Płace wzrosły o 12 proc.

Premier Donald Tusk poinformował, że podczas jego kadencji, realne płace w Polsce wzrosły o 12 proc. To jest najwyższy wzrost płac w Polsce od 26 lat. Premier podkreślił, że wzrost ten jest dla niego osobiście bardzo ważny.

Dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe, zdecydowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Polska od dłuższego czasu pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna, ale uruchomiono dodatkowe środki - 50 mln. złotych m.in. na pośrednictwo pracy, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy - poinformowała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

7000 zł zasiłku pogrzebowego coraz bliżej. Projekt ustawy podnoszącej kwotę jest już opiniowany - informuje MRPiPS.

Projekt ustawy podwyższającej zasiłek pogrzebowy do wysokości 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

REKLAMA

Zabójstwo 61-latka. 36-latek usłyszał prokuratorski zarzut

Policjanci z tczewskiej komendy zatrzymali na terenie Trójmiasta 36-latka. Mężczyzna jest podejrzany o pobicie, które doprowadziło do śmierci 61-letniego mieszkańca Tczewa. Zatrzymany usłyszał prokuratorski zarzut, a sąd na wniosek prokuratora, zadecydował o tymczasowym aresztowaniu sprawcy na 3 miesiące.

PFRON: Osoby niepełnosprawne zachowają etat. 15% podwyżka dofinansowań dla ich zatrudnienia

Podwyżka o 15% dofinansowań do pensji osób niepełnosprawnych. Dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (wcześniej 2400zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (wcześniej 1350zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (wcześniej 500zł).

REKLAMA