REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stan wód na dzień 4 czerwca

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Niestety żywioł nie daje za wygraną. Najgorsza sytuacja jest na południu Polski, gdzie w wielu miejscach ogłoszono pogotowie powodziowe. Prognozy meteorologiczne nie są korzystne, dlatego należy się spodziewać dalszego pogorszenia warunków.

Województwo małopolskie

REKLAMA

Wodowskaz na Wiśle w Bielanach wskazuje obecnie 555 cm (o 35 cm przekroczony jest stan alarmowy). Ostrzeżenie dotyczy Wisły i jej dopływów. Na Wiśle powyżej Krakowa poziom wody może przekraczać stany ostrzegawcze i alarmowe. W Krakowie i poniżej Krakowa poziom wody utrzymywał się będzie powyżej stanów alarmowych. Wzrost poziomu wody w rzekach może spowodować lokalne zalania i podtopienia oraz utrudnienia w komunikacji na drogach.

REKLAMA

We wszystkich powiatach wzdłuż biegu Wisły i na jej dopływach prowadzone były prace związane z umacnianiem wałów przeciwpowodziowych. W wielu miejscowościach uaktywniły się osuwiska, głównie w powiatach: limanowskim, bocheńskim, miechowskim, nowosądeckim i wielickim.

W powiatach gorlickim, tarnowskim, brzeskim, wielickim po nocnych opadach deszczu wystąpiły podtopienia. We wszystkich podtopionych gminach trwały prace związane z wypompowywaniem wody z piwnic, studni, rozlewisk oraz udrażnianiem rowów i przepustów.

Najtrudniejsza sytuacja w tej chwili jest w Kłodnem (gmina Limanowa), gdzie z powodu osuwiska zniszczonych zostało 30 budynków, a kolejne są zagrożone. Do tej pory ewakuowano 434 osoby. Nadal aktywne jest osuwisko w Winiarach koło Gdowa. Zniszczone zostały 2 budynki, 2 są uszkodzone, a ponad 20 jest zagrożonych. Nakaz ewakuacji otrzymało 70 osób. Wyłączony został gazociąg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Woli Rogowskiej (gmina Wietrzychowice) nadal utrzymuje się rozlewisko. Mieszkańcy są ewakuowani do domu pomocy społecznej, szkoły podstawowej oraz do rodzin. Część osób odmówiła ewakuacji. Trudna sytuacja jest również w Ciężkowicach (powiat tarnowski). Po nocnych ulewach wezbrały mniejsze rzeki i potoki, które zalały wiele domów, ulic oraz dróg gminnych i powiatowych.

W akcji brało udział ponad 1500 strażaków PSP i OSP oraz 100 żołnierzy. Z powodu osuwiska zablokowany jest szlak kolejowy Tarnów-Muszyna -Krynica.

Województwo podkarpackie

W całym dorzeczu górnej Wisły oraz zlewni Sanu, Wisłoka i Wisłoki wystąpiły wzrosty poziomów wód w strefie stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Na terenie województwa podkarpackiego w związku z przelewaniem się wody przez wyrwy w wale przeciwpowodziowym na rzece Łęg i na Wiśle w miejscowości Zalesie Gorzyckie o godzinie 3.30 (4 czerwca br.) zarządzono ewakuację mieszkańców Trześni Sokolniki i Orliska.

W powiecie dębickim ewakuowano 30 osób, w większości mieszkańców gminy Brzostek oraz pobliskich miejscowości.

Na terenie powiatu ropczycko - sędziszowskiego ewakuowano 10 osób. W gminie Kołaczyce w powiecie jasielskim ewakuowano 29 osób.

W związku z możliwością przerwania wału na rzece Trześniówce ogłoszono ewakuację mieszkańców osiedla Wielowieś w Tarnobrzegu.

Ewentualna ewakuacja mieszkańców przewidziana jest także na terenie powiatu mieleckiego w miejscowościach: Ziempniów oraz Zabrnie w związku z ryzykiem przerwania opaski na wale w miejscowości Słupiec, w województwie małopolskim.

REKLAMA

Alarmy powodziowe: powiat dębicki, powiat sanocki (dla gminy Zarszyn, miasta i gminy Sanok, miasta i gminy Zagórz), powiat rzeszowski (gmina Boguchwała, miasto Rzeszów), powiat przeworski, powiat jarosławski, powiat łańcucki, powiat mielecki, powiat leżajski, powiat ropczycko-sędziszowski, miasto Stalowa Wola, gmina Pysznica, gmina Radomyśl nad Sanem, gmina Zaleszany, powiat strzyżowski, powiat tarnobrzeski, miasto i gmina Baranów Sandomierski, gmina Gorzyce, powiat niżański (dla gmin: Nisko, Krzeszów, Ulanów, Rudnik nad Sanem).

Pogotowia przeciwpowodziowe: miasto i gmina Ustrzyki Dolne, powiat tarnobrzeski: gmina Grębów, powiat brzozowski: gmina Haczów, powiat przemyski, powiat jasielski, powiat stalowowolski gmina Bojanów.

Województwo świętokrzyskie

Na teren Sandomierza - Nadbrzezia przez wyrwę w wale przeciwpowodziowym na lewym brzegu rzeki Trześniówki wlewa się woda zalewając kolejne ulice. Wczoraj burmistrz Sandomierza ogłosił ewakuację 2 tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części miasta.

Trwa akcja ratownicza w Sandomierzu - Koćmierzowie. Z uwagi na nasiąknięte wały oraz na występowanie wysokich stanów wody na Wiśle - przekraczających 1 m. powyżej stanu alarmowego istnieje zagrożenie wystąpienia dużych przesiąknięć na wałach Wisły i Koprzywianki.

W miejscowości Rybitwy w gminie Połaniec po przerwaniu opaski na wale przeciwpowodziowym na Wiśle podtopieniu uległo kilkadziesiąt gospodarstw. Nikogo nie ewakuowano.

Zobacz też: Pomoc społeczna

Województwo mazowieckie

W związku z ponownym podnoszeniem się poziomu wody w Wiśle od 3 czerwca br. alarm powodziowy obowiązuje w powiatach: lipskim, zwoleńskim, kozienickim i garwolińskim.

Monitorowany jest poziom wód, służby ratownicze pozostają w gotowości. Stan wałów przeciwpowodziowych i urządzeń hydrotechnicznych jest stale kontrolowany, zwłaszcza w miejscach wcześniejszych przesiąknięć.

Alarm obowiązuje również w powiatach: płońskim, sochaczewskim, płockim oraz w mieście Płocku, a pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach warszawskim zachodnim i legionowskim.

MSWiA / AJ

Zobacz też: Powódź 2010

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia – od kiedy? ZUS podał harmonogram wypłat

Już od 1 lipca 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłaty rent wdowich – nowego świadczenia, na które czekało setki tysięcy uprawnionych. ZUS podał oficjalny harmonogram, z którego wynika, że świadczenia będą wypłacane w dotychczasowych terminach wypłat emerytur i rent: 1., 6., 10., 15., 20. oraz 25. dnia każdego miesiąca.

W Sejmie: o terminowości wypłaty świadczeń przez ZUS. Czekamy na odpowiedź rządu

W Sejmie poseł Michał Moskal zwrócił się do rządu (MRPiPS) z prośbą o potwierdzenie albo zaprzeczenie informacji, jakie otrzymał w swoim biurze poselskim. Wyborcy interweniowali u posła domagając się załatwienia przez niego, aby ZUS wypłacał świadczenia między 5. a 10. dniem każdego miesiąca (tak kiedyś), a nie bliżej 21-ego (tak dziś). Dotyczyć ta sytuacja ma dużej liczby świadczeń - zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych, a także świadczenia pielęgnacyjnego.

Kiedy pierwsza wypłata renty wdowiej?

Z danych ZUS wynika, że do 11 czerwca 2025 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 898,7 tys. wniosków. Większość wniosków o rentę wdowią złożyły kobiety. Kiedy pierwsza wypłata renty wdowiej? Gdzie złożono najwięcej wniosków?

Bez edukacji nie ma kaucji – klucz do sukcesu systemu kaucyjnego leży w świadomości społecznej

Choć Polacy popierają wprowadzenie systemu kaucyjnego, brak wiedzy o jego działaniu może zagrozić skuteczności reformy. Edukacja i przemyślana komunikacja to fundamenty, bez których nawet najlepsza technologia nie spełni swojej roli.

REKLAMA

Wrzutka na ostatniej prostej prezydentury. Deregulacja dla przedsiębiorców, pracowników, konsumentów, bo 29 w 1: dotkliwe zmiany w aż 29. ustawach na skutek podpisu Prezydenta z 5 czerwca 2025 r.

Na ostatniej prostej swojej prezydentury - Prezydent Andrzej Duda podpisał istotną ustawę, w szczególności dla przedsiębiorców, ale nowe regulacje odczują też pracownicy czy konsumenci. Można powiedzieć, że jest to 29 w 1: bo dotkliwe zmiany są w aż 29. ustawach na skutek tej jednej ustawy i podpisu Prezydenta w dniu 5 czerwca 2025 r.

WZON. Tylko 78 punkty. Czy tata doczeka? Tyle za brak nerki, przebyty zawał, rak, zawał mózgu, RZS

Kolejny list czytelnika Infor.pl o nieprawidłowościach (jego zdaniem) w procesie przyznawania punktów przez WZON, od których zależy wysokość świadczenia wspierającego albo w ogóle jego przyznanie. Publikowaliśmy wcześniej listy np.: 1) osoby niewidomej, która otrzymała 61 punktów oraz osoby sparaliżowanej od pasa w dół z ... 43 punktami. Obie osoby to niepełnosprawność w stopniu znacznym, orzeczenia o niepełnosprawności stałe.

Karol Nawrocki odebrał uchwałę PKW o wyborze na urząd prezydenta

Karol Nawrocki odebrał uchwałę PKW w sprawie stwierdzenia wyniku wyboru prezydenta RP, którą podczas uroczystości na Zamku Królewskim wręczył mu szef PKW Sylwester Marciniak.

Co dalej z paktem migracyjnym? UE wciąż czeka na ruch dwóch krajów, w tym Polski

Już 25 krajów UE przekazało swoje plany wdrażania paktu migracyjnego, nie zrobiły tego Węgry i Polska - wynika z opublikowanego w środę 11 czerwca raportu Komisji Europejskiej. KE wezwała w nim spóźnione państwa do przyspieszenia działań w tej sprawie.

REKLAMA

Nawet 30 tys. zł kary za podpalenia, w tym za wypalanie traw i rozniecanie ognia w lasach, na łąkach i torfowiskach

Zostaną wprowadzone wyższe kary za podpalenia, w tym za wypalanie traw i rozniecanie ognia w lasach, na łąkach i torfowiskach. Tak zakłada projekt autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Zgodnie z propozycją górna granica grzywny za sprowadzenie zagrożenia pożarowego wzrośnie z 5 do 30 tys. zł; mandaty za wykroczenia wzrosną z 500 zł do 5 tys. zł.

Trzynastki za 2025 r. pewne już jesienią? Pracownicy kultury mogą składać propozycje zmian do tego projektu do 15 czerwca 2025 r.

W maju 2025 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o rozpoczęciu prac nad nowelizacją ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Pracownicy kultury mogą składać propozycje zmian do tego projektu 15 czerwca 2025 r.

REKLAMA