REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktualna sytuacja powodziowa - 12 czerwca

fot. KM PSP Nowy Sącz
fot. KM PSP Nowy Sącz

REKLAMA

REKLAMA

Fala kulminacyjna na Wiśle przepływa obecnie przez tereny województwa kujawsko-pomorskiego. Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze przepływa przez województwo lubuskie.

Województwo kujawsko-pomorskie

REKLAMA

Kulminacja fali powodziowej przechodzi przez teren województwa.

Sytuacja na tamie we Włocławku jest stabilna. Poranne zrzuty wody wynosiły 5310 m3/s. Prawdopodobnie nie będzie potrzeby zwiększenia zrzutu.

13 czerwca br. przewiduje się znaczny spadek stanów wód we Włocławku, Toruniu i Fordonie oraz w Chełmnie i Grudziądzu.

Na ten moment nie ma bezpośrednich przesiąknięć na wałach przeciwpowodziowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Województwo pomorskie

Na terenie województwa służby stale zabezpieczają wały przeciwpowodziowe. Na bieżąco kontrolowany jest ich stan, który określany jest jako stabilny. Korzystne są również prognozy hydrologiczno – meteorologiczne.

Przeprowadzone do tej pory badania pomorskich kąpielisk nie wykazały zwiększonych stężeń zanieczyszczeń czy bakterii.

W siedmiu nadwiślańskich powiatach w dalszym ciągu obowiązuje alarm powodziowy oraz zakaz wstępu na wały przeciwpowodziowe przez osoby postronne.

Do Bałtyku fala wezbraniowa dotrze w dniach 13/14 czerwca br.

Zobacz: Dowód osobisty utracony w powodzi

Województwo lubuskie

W województwie sytuacja na Odrze i Warcie nie stwarza bezpośredniego zagrożenia powodziowego dla ludzi. Hydrolodzy przewidują, że stany alarmowe utrzymywać się będą na Odrze jeszcze około tygodnia, a na Warcie przez dwa tygodnie.

Fala kulminacyjna Warty wpłynęła do Odry. Dobowe spadki poziomu wody tej rzeki wynoszą 10 cm.

Fala kulminacyjna na Odrze znajduje się na wysokości Krosna i zbliża się do Słubic. Stan alarmowy w tych miejscowościach jest przekroczony o 100-150 cm.

W dalszym ciągu zamknięte pozostają drogi w powiecie zielonogórskim: Szklarka Radnicka – Będów (droga wojewódzka 278), podtopiona droga Krępa – Odra (0,3 km); w powiecie nowosolskim: Nowa Sól – Stany (droga powiatowa Nr 1027F), Bytom Odrzański – Drogomil (droga wojewódzka Nr 292), Nowa Sól – Przyborów – zniszczona (droga wojewódzka Nr 315), Nowa Sól – Wolsztyn. Na drodze wojewódzkiej Nowa Sól – Przyborów po opadnięciu wody zostanie ułożona przez wojsko tymczasowa przeprawa; w powiecie wschowskim: zamknięta jest (droga powiatowa) nr 1007F w kierunku Szlichtyngowa – Karów oraz Wyszanów – Niechlów; w powiecie gorzowskim: zamknięto ruch dla transportu ciężkiego powyżej 12 ton: Kostrzyn nad Odrą – droga w kierunku Słońska (droga krajowa Nr 22), Kostrzyn nad Odrą w kierunku Słubic (droga krajowa Nr 31), Kostrzyn nad Odrą – Namyślin (zachodniopomorskie) – (droga powiatowa Nr 1383F), zamknięto drogę powiatową Nr P 1372F w Kostrzynie nad Odrą, w powiecie słubickim: miasto pozostaje nadal zamknięte dla pojazdów ciężarowych powyżej 12 ton za wyjątkiem transportu z żywnością.

Zobacz: Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi

Województwo mazowieckie

Woda w Wiśle powoli opada. Miejscami występują nieliczne przesiąknięcia. Wały przeciwpowodziowe są na bieżąco zabezpieczane. Służby stale patrolują wały przeciwpowodziowe.

Wał Miedzeszyński w Warszawie jest nadal zamknięty dla ruchu komunikacyjnego.

Na zalanych terenach gmin Gąbin i Słubice planowane jest przeprowadzenie oprysków przeciwko owadom.

W poniedziałek (14 czerwca br.) ma zapaść decyzja dotycząca podjęcia prac związanych z tymczasowym zabezpieczeniem wału przeciwpowodziowego w miejscowości Świniary (załatanie wyrwy).

Stale monitorowane są wały przeciwpowodziowe w Płocku. Umocnione zostały wały przeciwpowodziowe przy rzekach: Słupianki i Rosicy. Uszczelniono wały przeciwpowodziowe rzeki Słupianki na Osiedlu Borowiczki. Wały monitorowane są całodobowo przez służy Straży Miejskiej i OSP.

Zobacz: Pomoc finansowa dla powodzian

Województwo lubelskie

REKLAMA

Ubywa wody w Wiśle na terenach gmin nadwiślańskich na Lubelszczyźnie. Stan alarmowy w Annopolu przekroczony jest o 21 cm. W ciągu ostatnich godzin obniżył się o 18 cm. Spadki wód na Wiśle odnotowano również na wodowskazach w Puławach i Dęblinie. Obecnie stan alarmowy przekroczony jest odpowiednio o 56 cm i 39 cm. Służby ratownicze ciągle monitorują i dokonują oceny stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych.

Wiele dróg gminnych jest nieprzejezdnych, na części występują ograniczenia w ruchu komunikacyjnym. Wyłączone jest również zasilanie w miejscowościach podtopionych. Na bieżąco realizowana jest pomoc dla osób poszkodowanych. Dostarczana jest żywność, woda pitna i materiały do dezynfekcji.

Ubywa wody w Wiśle na terenach gmin nadwiślańskich na Lubelszczyźnie. Stan alarmowy w Annopolu przekroczony jest o 21 cm. W ciągu ostatnich godzin obniżył się o 18 cm. Spadki wód na Wiśle odnotowano również na wodowskazach w Puławach i Dęblinie. Obecnie stan alarmowy przekroczony jest odpowiednio o 56 cm i 39 cm. Służby ratownicze ciągle monitorują i dokonują oceny stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych.

Wiele dróg gminnych jest nieprzejezdnych, na części występują ograniczenia w ruchu komunikacyjnym. Wyłączone jest również zasilanie w miejscowościach podtopionych. Na bieżąco realizowana jest pomoc dla osób poszkodowanych. Dostarczana jest żywność, woda pitna i materiały do dezynfekcji.

Województwo podkarpackie

Usuwanie skutków powodzi trwa m.in. w powiatach: jasielskim, dębickim i mieleckim. W regionie pracuje ponad 700 strażaków, w tym dwa oddziały czeskich ratowników.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie: powiatu tarnobrzeskiego dla gmin Gorzyce i Baranów Sandomierski, miasta Tarnobrzega, powiatu stalowowolskiego dla gmin Radomyśl nad Sanem, Zaklików i Zaleszany, powiatu mieleckiego dla miasta Mielca, miasta i gminy Radomyśl, miasta i gminy Przecław oraz gminy Tuszów Narodowy.

Na Podkarpaciu w powiecie tarnobrzeskim pod wodą nadal znajduje się obszar o powierzchni około 38 km kw.

Województwo łódzkie

Na obszarze całego województwa sytuacja stabilizuje się. W dorzeczu rzeki Bzury, Pilicy i Warty poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej (lokalnie w strefie stanów ostrzegawczych występuje w miejscowościach: Osjaków, Sulejów, Uniejów).

W związku z podtopieniami z eksploatacji wyłączono 2 wodociągi:

* publiczny Grabostów (powiat bełchatowski),
* lokalny Nadleśnictwa Bełchatów (powiat bełchatowski).

Województwo dolnośląskie

REKLAMA

Sytuacja na terenie województwa stabilizuje się. W najbliższych dniach możliwe jest dalsze obniżanie się stanów wód. Przemieszczanie się fali powodziowej jest pod stałą kontrolą służb, ewentualne przesiąknięcia i przecieki są natychmiast likwidowane.

11 czerwca br. od godziny 12.00 na obszarze 6 powiatów (oławskim, wrocławskim, trzebnickim, średzkim, legnickim i lubińskim) oraz we Wrocławiu został odwołany alarm przeciwpowodziowy i wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Alarm przeciwpowodziowy został utrzymany w 3 powiatach (wołowskim, górowskim i głogowskim).

Zobacz: Infolinia dla powodzian

Województwo małopolskie

W Małopolsce alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Szczucin i Nowe Brzesko. Pogotowia przeciwpowodziowe utrzymują się w mieście Tarnowie, 6 powiatach: wielickim, limanowskim, myślenickim, tarnowskim, bocheńskim i suskim oraz w 9 gminach: Olesno (powiat dąbrowski), Gręboszów (powiat dąbrowski), Bolesław (powiat dąbrowski), Mędrzechów (powiat dąbrowski), Zakopane (powiat tatrzański), Bukowina Tatrzańska (powiat tatrzański), Spytkowice (powiat wadowicki), Skrzyszów (powiat tarnowski) i Brzeszcze (powiat oświęcimski).

Stan alarmowy został przekroczony na rzece Szreniawa o 19 cm w miejscowości Biskupice (powiat miechowski).

Województwo zachodniopomorskie

W Gryfinie poziom wody nie zmienił się. Stan alarmowy przekroczony jest nadal o 34 cm.

Województwo świętokrzyskie

W nadwiślańskich powiatach na rzece Wiśle woda opada i jest poniżej stanów ostrzegawczych, za wyjątkiem Annopola. Woda wraca do koryta Wisły.

Sytuacja w Sandomierzu powoli stabilizuje się. Woda z terenów zalanych stopniowo odpływa z powrotem do Wisły. Średni poziom wody w zalanej części Sandomierza wynosi około 1m. Na miejscu przy wypompowywaniu wody pracuje grupa ratowników z Ukrainy.

W gminie Dwikozy po obniżeniu się lustra wody w Wiśle woda z zalanych terenów po prawej stronie rzeki Opatówki będzie wypompowywana przy użyciu pomp wysokiej wydajności. Przez wyrwę w wale w miejscowości Winiary woda zaczyna spływać z powrotem do Wisły.

W gminie Tarłów w wyniku obniżenia się wody w Wiśle woda zaczyna spływać przez wyrwę w wale i śluzę w miejscowości Ostrów. Woda utrzymuje się tylko w miejscowości Ostrów.

Mieszkańcy ewakuowani z zalanych terenów (oprócz Sandomierza) powracają do swoich domów.

Województwo śląskie

Aktualnie poziom wody powyżej stanu ostrzegawczego notowany jest tylko na rzecze Pszczynce w Pszczynie i rzece Przemszy w Sosnowcu.

Sytuacja jest stabilna. Nie występują nowe zagrożenia.

Sytuacja epidemiologiczna jest stabilna.

Służby na bieżąco monitorują i zabezpieczają występujące po powodzi osuwiska.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA