reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Spis powszechny > Po co organizowany jest spis powszechny?

Po co organizowany jest spis powszechny?

1 kwietnia 2011 roku ruszył pierwszy po akcesji Polski do Unii Europejskiej spis powszechny. Kto go przeprowadza? Po co jest organizowany?

Narodowy spis powszechny przeprowadzany jest od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku. Obejmuje on terytorium całego kraju. Osoby, które będą przekazywały dane odpowiedzą na szereg pytań, które pozwolą na pozyskanie przez Główny Urząd Statystyczny takich danych jak: liczba ludności, jej terytorialne rozmieszczenie, strukturę zawodową na każdym szczeblu, tzn.: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

Narodowy spis powszechny 2011 jest pierwszym przeprowadzanym po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Stąd, szczególną wagę przykłada się do pozyskania informacji na temat zmian, jakie zaszły w procesach demograficznych w wyniku emigracji do innych państw członkowskich.

Zobacz również: Spis powszechny przez Internet?

Ostatni Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbył się w 2002 roku. Po 9 latach zbierane będą m.in. informacje uzyskane w 2002 roku, aby dokonać porównania zjawisk, jakie zaszły w tym czasie. Przede wszystkim chodzi tu o zmiany w zakresie:

1. liczby ludności;

2. stanu mieszkań i budynków;

3. stanu gospodarstw domowych i rodzin w powiązaniu z warunkami mieszkaniowymi.

Wyniki spisu zostaną wykorzystane dla potrzeb statystyki publicznej.

Wszystkie informacje, które znajdą się w spisie będą poufne – chronić je będzie tajemnica statystyczna. Będą one przetwarzane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych i mogą zostać ujawnione wyłącznie w celach statystycznych.

Informacje do spisu powszechnego zbierane będą na trzy sposoby:

1. poprzez rachmistrzów, którzy będą odwiedzać nas w naszych mieszkaniach;

2. poprzez ankieterów telefonicznych;

3. poprzez tzw. samospis, czyli dokonanie spisu samodzielnie przez Internet.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Niezależnie od tego, kto będzie dokonywał spisu, osoby przekazują dane muszą udzielać ścisłych i wyczerpujących odpowiedzi (oczywiście, zgodnych z prawdą). Nie oznacza to jednak, że będziemy musieli odpowiedzieć na wszystkie pytania. Od naszej woli zależeć będzie czy podamy informacje dotyczące: pozostawania w nieformalnym związku, przynależności wyznaniowej, liczby urodzonych dzieci czy planów prokreacyjnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Celem spisu powszechnego jest pozyskanie przez GUS takich danych jak: liczba ludności, jej terytorialne rozmieszczenie, strukturę zawodową szczeblu ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.
Celem spisu powszechnego jest pozyskanie przez GUS takich danych jak: liczba ludności, jej terytorialne rozmieszczenie, strukturę zawodową szczeblu ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202155.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama