REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Po co organizowany jest spis powszechny?

Marta Wrzosek
Celem spisu powszechnego jest pozyskanie przez GUS takich danych jak: liczba ludności, jej terytorialne rozmieszczenie, strukturę zawodową szczeblu ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.
Celem spisu powszechnego jest pozyskanie przez GUS takich danych jak: liczba ludności, jej terytorialne rozmieszczenie, strukturę zawodową szczeblu ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

REKLAMA

REKLAMA

1 kwietnia 2011 roku ruszył pierwszy po akcesji Polski do Unii Europejskiej spis powszechny. Kto go przeprowadza? Po co jest organizowany?

Cel spisu powszechnego

REKLAMA

Narodowy spis powszechny przeprowadzany jest od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku. Obejmuje on terytorium całego kraju. Osoby, które będą przekazywały dane odpowiedzą na szereg pytań, które pozwolą na pozyskanie przez Główny Urząd Statystyczny takich danych jak: liczba ludności, jej terytorialne rozmieszczenie, strukturę zawodową na każdym szczeblu, tzn.: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

Narodowy spis powszechny 2011 jest pierwszym przeprowadzanym po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Stąd, szczególną wagę przykłada się do pozyskania informacji na temat zmian, jakie zaszły w procesach demograficznych w wyniku emigracji do innych państw członkowskich.

Zobacz również: Spis powszechny przez Internet?

Ostatni Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbył się w 2002 roku. Po 9 latach zbierane będą m.in. informacje uzyskane w 2002 roku, aby dokonać porównania zjawisk, jakie zaszły w tym czasie. Przede wszystkim chodzi tu o zmiany w zakresie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. liczby ludności;

2. stanu mieszkań i budynków;

3. stanu gospodarstw domowych i rodzin w powiązaniu z warunkami mieszkaniowymi.

Wyniki spisu zostaną wykorzystane dla potrzeb statystyki publicznej.

Wszystkie informacje, które znajdą się w spisie będą poufne – chronić je będzie tajemnica statystyczna. Będą one przetwarzane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych i mogą zostać ujawnione wyłącznie w celach statystycznych.

Do drzwi zapuka rachmistrz…

Informacje do spisu powszechnego zbierane będą na trzy sposoby:

1. poprzez rachmistrzów, którzy będą odwiedzać nas w naszych mieszkaniach;

2. poprzez ankieterów telefonicznych;

3. poprzez tzw. samospis, czyli dokonanie spisu samodzielnie przez Internet.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Niezależnie od tego, kto będzie dokonywał spisu, osoby przekazują dane muszą udzielać ścisłych i wyczerpujących odpowiedzi (oczywiście, zgodnych z prawdą). Nie oznacza to jednak, że będziemy musieli odpowiedzieć na wszystkie pytania. Od naszej woli zależeć będzie czy podamy informacje dotyczące: pozostawania w nieformalnym związku, przynależności wyznaniowej, liczby urodzonych dzieci czy planów prokreacyjnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

Projekt rozporządzenia: Ładowanie urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Jednolite, uniwersalne gniazdo dla telefonów, laptopów, słuchawek i innych urządzeń

Większość urządzeń radiowych w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, będzie musiała być dostosowana do ładowania za pośrednictwem gniazda USB typu C. Urządzenia będą oferowane do sprzedaży w dwóch wariantach – z ładowarką lub bez ładowarki.

Opieka nad dzieckiem to dodatkowy płatny urlop. Jak wnioskować

Jednym z praw pracownika wynikającym z kodeksu pracy jest zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź, ile dni przysługuje na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować o zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem?

REKLAMA

Usługi sąsiedzkie – nowe świadczenie z pomocy społecznej

Od 1 listopada 2023 r. można korzystać z nowej formy świadczenia pomocy społecznej jaką są usługi sąsiedzkie. Według danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w 2024 r. 773 gminy zgłosiły chęć ich rozwijania.

7 ważnych świadczeń dla samotnych rodziców w 2024 r. Ile wynoszą i jak się ubiegać?

Samotni rodzice mogą ubiegać się o szereg świadczeń. Z niektórych mogą korzystać wszyscy rodzice, inne zaś są dedykowane jedynie tym samotnym. Wybraliśmy kilka najistotniejszych. Ile wynoszę w 2024 r.? Jak można się o nie ubiegać? Czy samotni rodzice będą mogli skorzystać również z tzw. babciowego? Oto przydatne zestawienie!

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września, jednak aby mieć szansę na przyznanie pomocy, trzeba spełnić szereg warunków. Nie tylko podczas rekrutacji, ale i w czasie studiów.

1 października 2024 r. rusza program Aktywny rodzic. Opiekunom dzieci będą przysługiwać świadczenia od 400 zł do 1900 zł

Od 1 października 2024 r. opiekunowie dzieci w wieku do 3 lat będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia z programu „Aktywny rodzic”. W zależności od świadczenia opiekunowie będą mogli otrzymać od 400 zł do 1900 zł miesięcznie.

REKLAMA

1000 zł miesięcznie dla maturzystów. To stypendium pomostowe. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może dostać?

1000 zł miesięcznie dla tegorocznych maturzystów. Tak działa stypendium pomostowe. Oprócz comiesięcznej wypłaty można też skorzystać z oferty rozwojowej i zagranicznych staży. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może aplikować?

System kaucyjny coraz bliżej. Za jakie opakowania zwrot kaucji? Ile za jedną sztukę?

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny w Polsce ruszy od stycznia 2025 r. Zostały już sprecyzowane rodzaje opakowań objęte systemem, do których będzie doliczana kaucja. Jest także znana wysokość kaucji za jedną sztukę zwracanego opakowania. Opakowania te będą odpowiednio oznakowane.

REKLAMA