reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Spis powszechny > Jak dokonywany jest spis powszechny?

Jak dokonywany jest spis powszechny?

1 kwietnia 2011 roku ruszył kolejny Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. 8 kwietnia do pracy zabiorą się ankieterzy statystyczni oraz rachmistrzowie. W jaki sposób można dokonać spisu?

Ze spisem powszechnym najbardziej kojarzy nam się osoba rachmistrza, czyli osoba, która odwiedza nas w mieszkaniu i dokonuje spisu. W tym roku, do pracy ruszy ok. 18 tysięcy przeszkolonych rachmistrzów.

To, czy zapukają do naszych drzwi nie jest oczywiście rzeczą pewną. Najprawdopodobniej odwiedzą oni tych, którzy zostali wylosowani do badania reprezentacyjnego (czyli do badania bardziej szczegółowego, składającego się z ok. 60 pytań).

Zobacz również: Czy na wszystkie pytania rachmistrza należy odpowiadać?

Sama wizyta rachmistrza zostanie wcześniej umówiona. Rachmistrzowie zaczęli swoją pracę 8 kwietnia

Warto pamiętać, że jeżeli chcemy dokonać spisu przez Internet, możemy o tym fakcie poinformować rachmistrza i nie będziemy musieli zapraszać go do mieszkania. Po drugie, nie musimy odpowiadać na pytania, które będą dla nas drażliwe, np. dotyczące wyznania czy planów prokreacyjnych.

Spis może zostać dokonany również drogą telefoniczną. 8 kwietnia pracę rozpoczęli ankieterzy statystyczni. Jeżeli nie zostaliśmy wylosowani do badania reprezentacyjnego, tym bardziej możemy spodziewać się telefonu. Badanie pełne składa się bowiem z kilkunastu, podstawowych pytań, na które z łatwością odpowiemy tą drogą.

Najprawdopodobniej ankieter zadzwoni do nas również wtedy, gdy w ciągu 14 dni od pierwszego zalogowania na stronie internetowej, na której można dokonać spisu, nie zakończymy go i pozostawimy kilka nieuzupełnionych pytań.

Kolejną możliwością jest dokonanie tzw. samospisu. Wystarczy wejść na stronę: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl i wypełnić elektroniczny formularz. Na dokonanie spisu w ten sposób mamy czas do 16 czerwca 2011 roku.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Po zalogowaniu i wpisaniu adresu zamieszkania, otrzymamy informację, jaki rodzaj badania zostanie przeprowadzony (pełny czy reprezentacyjny). Następnie przejdziemy do pytań. Warto pamiętać, że od pierwszego zalogowania się mamy 14 dni na wypełnienie formularza. Po tym czasie nie będziemy mogli ani go uzupełniać ani wprowadzać zmian.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama