reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Spis powszechny > Czy na wszystkie pytania rachmistrza musimy odpowiedzieć?

Czy na wszystkie pytania rachmistrza musimy odpowiedzieć?

Aby uniknąć wizyty rachmistrza lub przeprowadzania spisu drogą telefoniczną, możemy dokonać samospisu przez Internet. Od 8 kwietnia do 30 czerwca trwa jednak spis telefoniczny i wizyty rachmistrzów spisowych.

Od 1 kwietnia można logować się na stronach www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl, gdzie możemy dokonać tzw. samospisu. Specjalny elektroniczny formularz możemy wypełniać od 1 kwietnia do 16 czerwca 2011 roku. Jeżeli dokonaliśmy samospisu do 7 kwietnia 2011 roku, możemy mieć pewność, że nie odwiedzi nas rachmistrz ani nie zadzwoni do nas ankieter telefoniczny. Od 8 kwietnia ruszyli oni do pracy, co oczywiście nie oznacza, że nie możemy skorzystać już z drogi elektronicznej.

Gdy odwiedzi nas rachmistrz możemy odmówić rozmowy z nim, jeżeli powiemy, że zamierzamy dokonać spisu przez Internet. Rachmistrz wyznaczy nam termin kolejnej wizyty po 16 czerwca, na wypadek, gdybyśmy do tego czasu się nie spisali.

Zobacz również: Jak dokonywany jest spis powszechny?

Jeżeli jednak zechcemy dokonać spisu poprzez wywiad bezpośredni (tj. odpowiedzieć na pytania rachmistrza), musimy pamiętać, że co do zasady, musimy odpowiedzieć na jego pytania.

Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w przypadku tzw. badania reprezentacyjnego. Do tego badania wylosowanych zostało ok. 20% Polaków. Jest to spis, który odbywa się na tzw. długim formularzu, zawiera ok. 60 pytań. Wśród tych pytań znajdą się takie, które dla części osób dokonujących spisu mogą okazać się drażliwe, np. o wyznanie, liczbę dzieci żywo urodzonych, bycie w związku nieformalnym. Te będzie można ominąć. 

Natomiast w ankiecie podstawowej (badanie pełne, którym objęte są pozostałe osoby) znajdzie się ok. 16 podstawowych pytań, na które jesteśmy zobowiązani odpowiedzieć.

Spotkania z rachmistrzem będą wcześniej umawiane. Nie warto unikać kontaktu z rachmistrzem, gdyż możemy zostać ukarani grzywną do 5 tys. zł. Kara grozi również za podanie nieprawdziwych danych (nawet do 2 lat więzienia).

Warto jednocześnie podkreślić, że tylko do części z nas przyjdzie rachmistrz. Pozostali dokonają spisu drogą telefoniczną.

Rachmistrz na pewno odwiedzi te osoby, które zostały wylosowane do badania reprezentacyjnego. Biorąc pod uwagę liczbę i szczegółowość pytań, dużo łatwiej będzie dokonać tego poprzez wywiad bezpośredni, tj. twarzą w twarz.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Jeżeli dokonywaliśmy spisu przez Internet i w ciągu 14 dni go nie zakończyliśmy (14 dni od pierwszego zalogowania to termin, w którym powinniśmy zakończyć wypełnianie formularza), w celu uzupełnienia brakujących odpowiedzi, może zadzwonić do nas ankieter telefoniczny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gdy odwiedzi nas rachmistrz możemy odmówić rozmowy z nim, jeżeli powiemy, że zamierzamy dokonać spisu przez Internet.
Gdy odwiedzi nas rachmistrz możemy odmówić rozmowy z nim, jeżeli powiemy, że zamierzamy dokonać spisu przez Internet.

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama