REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy na wszystkie pytania rachmistrza musimy odpowiedzieć?

Marta Wrzosek
Gdy odwiedzi nas rachmistrz możemy odmówić rozmowy z nim, jeżeli powiemy, że zamierzamy dokonać spisu przez Internet.
Gdy odwiedzi nas rachmistrz możemy odmówić rozmowy z nim, jeżeli powiemy, że zamierzamy dokonać spisu przez Internet.

REKLAMA

REKLAMA

Aby uniknąć wizyty rachmistrza lub przeprowadzania spisu drogą telefoniczną, możemy dokonać samospisu przez Internet. Od 8 kwietnia do 30 czerwca trwa jednak spis telefoniczny i wizyty rachmistrzów spisowych.

O samospisie słów kilka

REKLAMA

Od 1 kwietnia można logować się na stronach www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl, gdzie możemy dokonać tzw. samospisu. Specjalny elektroniczny formularz możemy wypełniać od 1 kwietnia do 16 czerwca 2011 roku. Jeżeli dokonaliśmy samospisu do 7 kwietnia 2011 roku, możemy mieć pewność, że nie odwiedzi nas rachmistrz ani nie zadzwoni do nas ankieter telefoniczny. Od 8 kwietnia ruszyli oni do pracy, co oczywiście nie oznacza, że nie możemy skorzystać już z drogi elektronicznej.

Odwiedziny rachmistrza

Gdy odwiedzi nas rachmistrz możemy odmówić rozmowy z nim, jeżeli powiemy, że zamierzamy dokonać spisu przez Internet. Rachmistrz wyznaczy nam termin kolejnej wizyty po 16 czerwca, na wypadek, gdybyśmy do tego czasu się nie spisali.

Zobacz również: Jak dokonywany jest spis powszechny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli jednak zechcemy dokonać spisu poprzez wywiad bezpośredni (tj. odpowiedzieć na pytania rachmistrza), musimy pamiętać, że co do zasady, musimy odpowiedzieć na jego pytania.

Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w przypadku tzw. badania reprezentacyjnego. Do tego badania wylosowanych zostało ok. 20% Polaków. Jest to spis, który odbywa się na tzw. długim formularzu, zawiera ok. 60 pytań. Wśród tych pytań znajdą się takie, które dla części osób dokonujących spisu mogą okazać się drażliwe, np. o wyznanie, liczbę dzieci żywo urodzonych, bycie w związku nieformalnym. Te będzie można ominąć. 

Natomiast w ankiecie podstawowej (badanie pełne, którym objęte są pozostałe osoby) znajdzie się ok. 16 podstawowych pytań, na które jesteśmy zobowiązani odpowiedzieć.

Spotkania z rachmistrzem będą wcześniej umawiane. Nie warto unikać kontaktu z rachmistrzem, gdyż możemy zostać ukarani grzywną do 5 tys. zł. Kara grozi również za podanie nieprawdziwych danych (nawet do 2 lat więzienia).

Kogo na pewno odwiedzi rachmistrz?

Warto jednocześnie podkreślić, że tylko do części z nas przyjdzie rachmistrz. Pozostali dokonają spisu drogą telefoniczną.

Rachmistrz na pewno odwiedzi te osoby, które zostały wylosowane do badania reprezentacyjnego. Biorąc pod uwagę liczbę i szczegółowość pytań, dużo łatwiej będzie dokonać tego poprzez wywiad bezpośredni, tj. twarzą w twarz.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Jeżeli dokonywaliśmy spisu przez Internet i w ciągu 14 dni go nie zakończyliśmy (14 dni od pierwszego zalogowania to termin, w którym powinniśmy zakończyć wypełnianie formularza), w celu uzupełnienia brakujących odpowiedzi, może zadzwonić do nas ankieter telefoniczny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon senioralny w tym kwartale. Taki jest plan, czekamy na realizację

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

REKLAMA

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA