REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pracę rozpoczęli rachmistrzowie

Marta Wrzosek
Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 czerwca 2011 roku.
Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 czerwca 2011 roku.

REKLAMA

REKLAMA

8 kwietnia ruszył kolejny etap Narodowego Spisu Powszechnego 2011. Do pracy wyruszyli rachmistrzowie spisowi oraz ankieterzy telefoniczni. Jakie są zasady ich pracy?

8 kwietnia rachmistrzowie wyruszyli w teren

REKLAMA

Narodowy Spis Powszechny podzielony jest na dwa zasadnicze etapy. Od 1 kwietnia do 16 czerwca może dokonywać tzw. samospisu internetowego, czyli spisać się samodzielnie drogą elektroniczną. 8 kwietnia 2011 roku pracę rozpoczęli ankieterzy, dokonujący spisu przez telefon oraz rachmistrzowie spisowi przeprowadzający wywiad bezpośredni. Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 czerwca 2011 roku.

Praca rachmistrza

REKLAMA

Rachmistrzowie nie będą składać wizyt wszystkim osobom objętym spisem powszechnym. Przede wszystkim mogą spodziewać się ich Ci, którzy zostali wylosowani do badania reprezentacyjnego, czyli spisu przeprowadzanego na tzw. formularzu długim (zawierającym większą liczbę, bardziej szczegółowych pytań). 

Nie będzie podana wcześniej informacja, kiedy rachmistrz pojawi się u nas, stąd możemy zostać tą wizytą zaskoczeni. Jeżeli jednak czas, który wybierze rachmistrz będzie dla nas nieodpowiedni, możemy umówić się z rachmistrzem na inny termin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Spis powszechny przez Internet?

Rachmistrz powinien mieć przy sobie identyfikator ze zdjęciem, a także dowód osobisty. Ponadto, zostanie wyposażony w specjalne elektroniczne urządzenie, na którym będzie rejestrował wszystkie zebrane informacje.

Na większość pytań rachmistrza mamy obowiązek odpowiedzieć. Obowiązek udziału w spisie, jak i odpowiedzi na zadawane pytania nakłada na nas bowiem ustawa o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Warto jednak pamiętać, że na najbardziej drażliwe, osobiste pytania nie musimy odpowiadać (np. dotyczące wyznania, pozostawania w związku nieformalnym czy planów prokreacyjnych).

Ankieter telefoniczny

Jeżeli nie spiszemy się samodzielnie, ani nie odwiedzi nas rachmistrz, możemy spodziewać się telefonu od ankietera. 

Wywiad telefoniczny będzie skierowany przede wszystkim do osób, które podlegają spisowi w badaniu pełnym. Zawiera on niewiele pytań, więc rozmowa nie powinna zająć dłużej niż kilka minut.

Zobacz również serwis: Spis powszechny

Jeżeli ankieter zadzwoni w niedogodnym dla nas momencie, podobnie jak w przypadku rachmistrza – możemy przełożyć wywiad na inny termin.

Jeżeli spiszemy się samodzielnie, wypełniając formularz na stronie www.spis.gov.pl możemy mieć pewność, że nie odwiedzi nas rachmistrz ani nie zadzwoni ankieter. Na wypełnienie elektronicznego formularza mamy 14 dni od pierwszego zalogowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA