reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Spis powszechny > Pracę rozpoczęli rachmistrzowie

Pracę rozpoczęli rachmistrzowie

8 kwietnia ruszył kolejny etap Narodowego Spisu Powszechnego 2011. Do pracy wyruszyli rachmistrzowie spisowi oraz ankieterzy telefoniczni. Jakie są zasady ich pracy?

Narodowy Spis Powszechny podzielony jest na dwa zasadnicze etapy. Od 1 kwietnia do 16 czerwca może dokonywać tzw. samospisu internetowego, czyli spisać się samodzielnie drogą elektroniczną. 8 kwietnia 2011 roku pracę rozpoczęli ankieterzy, dokonujący spisu przez telefon oraz rachmistrzowie spisowi przeprowadzający wywiad bezpośredni. Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 czerwca 2011 roku.

Rachmistrzowie nie będą składać wizyt wszystkim osobom objętym spisem powszechnym. Przede wszystkim mogą spodziewać się ich Ci, którzy zostali wylosowani do badania reprezentacyjnego, czyli spisu przeprowadzanego na tzw. formularzu długim (zawierającym większą liczbę, bardziej szczegółowych pytań). 

Nie będzie podana wcześniej informacja, kiedy rachmistrz pojawi się u nas, stąd możemy zostać tą wizytą zaskoczeni. Jeżeli jednak czas, który wybierze rachmistrz będzie dla nas nieodpowiedni, możemy umówić się z rachmistrzem na inny termin.

Zobacz również: Spis powszechny przez Internet?

Rachmistrz powinien mieć przy sobie identyfikator ze zdjęciem, a także dowód osobisty. Ponadto, zostanie wyposażony w specjalne elektroniczne urządzenie, na którym będzie rejestrował wszystkie zebrane informacje.

Na większość pytań rachmistrza mamy obowiązek odpowiedzieć. Obowiązek udziału w spisie, jak i odpowiedzi na zadawane pytania nakłada na nas bowiem ustawa o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Warto jednak pamiętać, że na najbardziej drażliwe, osobiste pytania nie musimy odpowiadać (np. dotyczące wyznania, pozostawania w związku nieformalnym czy planów prokreacyjnych).

Jeżeli nie spiszemy się samodzielnie, ani nie odwiedzi nas rachmistrz, możemy spodziewać się telefonu od ankietera. 

Wywiad telefoniczny będzie skierowany przede wszystkim do osób, które podlegają spisowi w badaniu pełnym. Zawiera on niewiele pytań, więc rozmowa nie powinna zająć dłużej niż kilka minut.

Zobacz również serwis: Spis powszechny

Jeżeli ankieter zadzwoni w niedogodnym dla nas momencie, podobnie jak w przypadku rachmistrza – możemy przełożyć wywiad na inny termin.

Jeżeli spiszemy się samodzielnie, wypełniając formularz na stronie www.spis.gov.pl możemy mieć pewność, że nie odwiedzi nas rachmistrz ani nie zadzwoni ankieter. Na wypełnienie elektronicznego formularza mamy 14 dni od pierwszego zalogowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 czerwca 2011 roku.
Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 czerwca 2011 roku.

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama