REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowa Komisja Stanu Cywilnego

Międzynarodowa Komisja Stanu Cywilnego to międzyrządową organizacja wspierająca i koordynująca międzynarodową współpracę w dziedzinie stanu cywilnego.
Międzynarodowa Komisja Stanu Cywilnego to międzyrządową organizacja wspierająca i koordynująca międzynarodową współpracę w dziedzinie stanu cywilnego.

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowa Komisja Stanu Cywilnego to międzyrządową organizacja wspierająca i koordynująca międzynarodową współpracę w dziedzinie stanu cywilnego. Działa na rzecz poprawy tej współpracy oraz ułatwienia wymiany informacji między urzędnikami stanu cywilnego.

Zakres działania Komisji

REKLAMA

Zasadniczym celem Komisji jest:

 • tworzenie i prowadzenie na bieżąco dokumentacji oraz orzecznictwa przedstawiającego prawo różnych Państw członkowskich w zakresie statusu osobowego, rodziny i obywatelstwa,
 • dostarczanie na podstawie tej dokumentacji informacji ministerstwom, misjom dyplomatycznym, konsulom generalnym, konsulom, wicekonsulom lub przedstawicielom konsularnym każdej z układających się stron,
 • podejmowanie wszelkich prac i studiów, w szczególności opracowywanie zaleceń lub projektów konwencji zmierzających do zharmonizowania przepisów obowiązujących w tym zakresie w państwach członkowskich,
 • doskonalenie techniczne służb odpowiedzialnych za rejestrację stanu cywilnego w państwach członkowskich. 

Zobacz także: Jak uzyskać odpisy z akt stanu cywilnego

Organizacja Komisji

W skład Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego wchodzi 15 krajów członkowskich tj.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Niemcy, 
 •  Belgia,
 • Chorwacja,
 • Hiszpania,
 • Francja,
 • Grecja,
 • Węgry,
 • Włochy,
 • Luksemburg,
 • Holandia,
 • Polska,
 • Portugalia,
 • Wielka Brytania,
 • Szwajcaria i
 • Turcja

oraz 7 krajów o statusie obserwatora (Cypr, Litwa, Stolica Apostolska, Mołdawia, Rosja, Słowenia i Szwecja). 

W każdym Państwie członkowskim działa Sekcja narodowa mająca za zadanie propagowanie celów Komisji oraz zapewnienie łączności z innymi Sekcjami za pośrednictwem Sekretarza Generalnego. 

W skład Sekcji narodowych wchodzą zazwyczaj profesorowie prawa, przedstawiciele ministerstw sprawujących kontrolę nad rejestracją stanu cywilnego oraz urzędnicy urzędów stanu cywilnego. 

Komisja uzgadnia swoją działalność z działaniami instytucji międzynarodowych, w szczególności z Wysokim Komisarzem ONZ ds. Uchodźców, Haską Konferencją Prawa Międzynarodowego Prywatnego, Unią Europejską, i Radą Europy, z którymi zawarła stosowne Porozumienia o współpracy. Komisja współpracuje ponadto z organizacjami skupiającymi urzędników stanu cywilnego, w tym z Europejskim Stowarzyszeniem Urzędników Stanu Cywilnego.

Zobacz również serwis: Urząd Stanu Cywilnego

Organy Komisji

Organami Komisji są:

 • Zgromadzenie Ogólne;
 • Zarząd;
 • Przewodniczący;
 • Sekretarz Generalny.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA