| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Recydywa > Pojęcie recydywy w kodeksie karnym (art. 64)

Pojęcie recydywy w kodeksie karnym (art. 64)

Jeżeli sprawca skazany na przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Jeżeli sprawca uprzednio skazany w warunkach określonych w § 1, który odbył łącznie co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźba jej użycia, sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidziana za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Przewidziane w § 1 lub 2 podwyższenie górnego ustawowego zagrożenia nie dotyczy zbrodni.

Przepis ten zawiera prawne określenie tzw. recydywy specjalnej, w postaci recydywy zwykłej i wielokrotnej.

Zobacz: Darmowa porada prawna

Recydywa zwykła zachodzi wtedy, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

1) sprawca uprzednio został skazany za przestępstwo umyślne,
2) skazany został za to przestępstwo na karę pozbawienia wolności,
3) odbył z tej kary co najmniej 6 miesięcy pozbawienia wolności,
4) przed upływem 5 lat od odbycia tej kary w takim co najmniej rozmiarze popełnił kolejne przestępstwo,
5) przestępstwo było umyślne, a ponadto
6) podobne do przestępstwa, za które został poprzednio skazany.

Określenie „skazanie za przestępstwo” oznacza, że sprawca dopuszcza się drugiego (kolejnego) przestępstwa, gdy wyrok dotyczący pierwszego przestępstwa był już prawomocny.

Przestępstwo, za które następuje drugie skazanie, musi być podobne do przestępstwa umyślnego, za które nastąpiło pierwsze skazanie i za które sprawca odbywał karę pozbawienia wolności, a nie do innego przestępstwa popełnionego poprzednio przez niego.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Recydywa wielokrotna zachodzi wówczas, gdy sprawca popełnia co najmniej trzecie przestępstwo oraz spełnione są łącznie następujące warunki:

1) sprawca uprzednio został skazany w warunkach określonych w art. 64 § 1(recydywa zwykła),
2) odbył karę pozbawienia wolności trwającą łącznie co najmniej rok,
3) w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub w części ostatniej kary (przedawnienie recydywy specjalnej wielokrotnej) popełnił ponownie przestępstwo umyślne przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźby jej użycia.

Recydywiście wielokrotnemu sąd może wymierzyć tylko karę pozbawienia wolności, i to powyżej przewidzianego w danym przepisie minimum ustawowego, a więc co najmniej o jeden miesiąc, także w wypadku zbrodni, do górnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego za to przestępstwo, zwiększonego o połowę.

Podwyższenie górnego ustawowego zagrożenia nie dotyczy zbrodni. W takich okolicznościach, na zasadach ogólnych powrót do przestępstwa zostanie uwzględniony jako okoliczność mająca wpływ na wymiar kary.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Podstawa prawna: Art. 64 Kodeksu karnego

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przestępstwo, za które następuje drugie skazanie, musi być podobne do przestępstwa umyślnego, za które nastąpiło pierwsze skazanie.
Przestępstwo, za które następuje drugie skazanie, musi być podobne do przestępstwa umyślnego, za które nastąpiło pierwsze skazanie.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »