| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Recydywa > Kary dla przestępców zawodowych (art. 65)

Kary dla przestępców zawodowych (art. 65)

Przepisy dotyczące wymiaru kary, środków karnych oraz środków związanych z poddaniem sprawcy próbie, przewidziane wobec sprawcy określonego w art. 64 § 2, stosuje się także do sprawcy, który z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu lub popełnia przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo w związku mającym na celu popełnienie przestępstwa oraz wobec sprawcy przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Do sprawcy przestępstwa z art. 258 Kodeksu karnego, maja odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące sprawcy określonego w art. 64 § 2, z wyjątkiem przewidzianego w tym przepisie zaostrzenia kary.

Przepis ten pozwala na stosowanie zasad wymiaru kary i innych środków przewidzianych dla recydywistów wielokrotnych również wobec przestępców zawodowych, uczestniczących w zorganizowanych grupach, oraz wobec sprawców przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Powołane w przepisie pojęcie „stałe źródło dochodu” nie musi oznaczać wyłącznego źródła dochodu, lecz utrzymującego się w charakterze stałego, pewnego procederu. Oznacza to, że nie ma przeszkód, aby pojęciem tym objąć osobę zatrudnioną, jeżeli niezależnie od zatrudnienia uprawia określony rodzaj przestępczości w innym czasie, np. zajmuje się paserstwem.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Pojęcie „stały” oznacza utrzymujący się przez dłuższy czas. Przestępstwo o charakterze stałym musi charakteryzować się pewną systematycznością, nie jest jednak ważna długość przerw czasowych między poszczególnymi czynami.

Przestępstwo o charakterze terrorystycznym oznacza czyn zabroniony, zagrożony karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 5 lat, popełniony w celu:

1) poważnego zastraszenia wielu osób
2) zmuszenia organu władzy publicznej Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa albo organu organizacji międzynarodowej do podjęcia lub zaniechania określonych czynności
3) wywołania poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Rzeczypospolitej Polskiej, innego państwa lub organizacji międzynarodowej

Pojęcie to obejmuje także groźbę popełnienia takiego czynu

Do tych trzech grup przestępców odnoszą się konsekwencje przewidziane wobec recydywistów wielokrotnych. W tych zatem przypadkach sąd orzekający ma możliwość zastosowania nadzwyczajnego zaostrzenia kary oraz skorzystania z możliwości ograniczenia dotyczącego warunkowego zawieszenia kary, warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna: Art. 65 Kodeksu karnego

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przestępców zawodowych karze się tak samo jak wielokrotnych recydywistów.
Przestępców zawodowych karze się tak samo jak wielokrotnych recydywistów.

Instrukcje księgowego. 71 praktycznych procedur z serwisem internetowym75.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »