| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Recydywa > Kary dla przestępców zawodowych (art. 65)

Kary dla przestępców zawodowych (art. 65)

Przepisy dotyczące wymiaru kary, środków karnych oraz środków związanych z poddaniem sprawcy próbie, przewidziane wobec sprawcy określonego w art. 64 § 2, stosuje się także do sprawcy, który z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu lub popełnia przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo w związku mającym na celu popełnienie przestępstwa oraz wobec sprawcy przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Do sprawcy przestępstwa z art. 258 Kodeksu karnego, maja odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące sprawcy określonego w art. 64 § 2, z wyjątkiem przewidzianego w tym przepisie zaostrzenia kary.

Przepis ten pozwala na stosowanie zasad wymiaru kary i innych środków przewidzianych dla recydywistów wielokrotnych również wobec przestępców zawodowych, uczestniczących w zorganizowanych grupach, oraz wobec sprawców przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Powołane w przepisie pojęcie „stałe źródło dochodu” nie musi oznaczać wyłącznego źródła dochodu, lecz utrzymującego się w charakterze stałego, pewnego procederu. Oznacza to, że nie ma przeszkód, aby pojęciem tym objąć osobę zatrudnioną, jeżeli niezależnie od zatrudnienia uprawia określony rodzaj przestępczości w innym czasie, np. zajmuje się paserstwem.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Pojęcie „stały” oznacza utrzymujący się przez dłuższy czas. Przestępstwo o charakterze stałym musi charakteryzować się pewną systematycznością, nie jest jednak ważna długość przerw czasowych między poszczególnymi czynami.

Przestępstwo o charakterze terrorystycznym oznacza czyn zabroniony, zagrożony karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 5 lat, popełniony w celu:

1) poważnego zastraszenia wielu osób
2) zmuszenia organu władzy publicznej Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa albo organu organizacji międzynarodowej do podjęcia lub zaniechania określonych czynności
3) wywołania poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Rzeczypospolitej Polskiej, innego państwa lub organizacji międzynarodowej

Pojęcie to obejmuje także groźbę popełnienia takiego czynu

Do tych trzech grup przestępców odnoszą się konsekwencje przewidziane wobec recydywistów wielokrotnych. W tych zatem przypadkach sąd orzekający ma możliwość zastosowania nadzwyczajnego zaostrzenia kary oraz skorzystania z możliwości ograniczenia dotyczącego warunkowego zawieszenia kary, warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna: Art. 65 Kodeksu karnego

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przestępców zawodowych karze się tak samo jak wielokrotnych recydywistów.
Przestępców zawodowych karze się tak samo jak wielokrotnych recydywistów.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »