reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Środki zabezpieczające > Umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym (art. 94)

Umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym (art. 94)

Jeżeli sprawca, w stanie niepoczytalności określonej w art. 31 § 1, popełnił czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości i zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że popełni taki czyn ponownie, sąd orzeka umieszczenie sprawcy w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym

Czasu pobytu w zakładzie nie określa się z góry; sąd orzeka zwolnienie sprawcy, jeżeli jego dalsze pozostawanie w zakładzie nie jest konieczne.
Sąd może zarządzić ponowne umieszczenie sprawcy określonego w § 1 w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym, jeżeli przemawiają za tym okoliczności wymienione w § 1 lub w art. 93 Kodeksu karnego; zarządzenie nie może być wydane po upływie 5 lat od zwolnienia z zakładu.

Przepis ten określa stosowanie środka zabezpieczającego wobec sprawców niepoczytalnych. Umieszczenie sprawcy niepoczytalnego w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym jest możliwe, jeżeli popełnił on czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości i dodatkowo zachodzi wysokie prawdopodobieństwo ponowienia takiego czynu w przypadku niezastosowania środka zabezpieczającego. Chodzi tutaj o poważniejsze przestępstwa, takie, które mogą stanowić znaczne niebezpieczeństwo dla porządku prawnego.

Środek zabezpieczający w postaci zamkniętego zakładu nie może być stosowany w przypadku, gdy chodzi o sprawców drobnych, albo nawet i średnich przestępstw (nawet tych uciążliwych dla otoczenia) a także w sytuacji, gdy prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa nie jest wysokie albo też może być zredukowane poprzez leczenie nie w drodze środka zabezpieczającego.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Istotna jest tu realna groźba ponownego popełnienia czynów skierowanych przeciwko życiu i zdrowiu człowieka, bezpieczeństwu publicznemu i innych czynów stwarzających znaczne zagrożenie. Nie uzasadnia stosowania środka z art. 94 § 1 Kodeksu karnego realna groźba popełnienia przez sprawcę choćby i wielu czynów, jeśli ich społeczna szkodliwość nie jest znaczna (na przykład wielu kradzieży).

Czasu pobytu w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym nie określa się z góry, jest on bowiem zależny od wyników leczenia.

Po zwolnieniu z zakładu istnieje możliwość ponownego umieszczenia sprawcy w zakładzie psychiatrycznym, jeżeli przemawiają za tym odpowiednie względy. Ponowne umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym nie może jednak nastąpić po upływie 5 lat od zwolnienia z zakładu.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna: Art. 94 Kodeksu karnego

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czasu pobytu w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym nie określa się z góry, jest on bowiem zależny od wyników leczenia.
Czasu pobytu w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym nie określa się z góry, jest on bowiem zależny od wyników leczenia.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama