| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Środki zabezpieczające > Szczególne środki lecznicze w zakładzie karnym (art. 95)

Szczególne środki lecznicze w zakładzie karnym (art. 95)

Skazując sprawcę na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo popełnione w stanie ograniczonej poczytalności określonej w art. 31 § 2, sąd może orzec umieszczenie sprawcy w zakładzie karnym, w którym stosuje się szczególne środki lecznicze lub rehabilitacyjne.

Jeżeli wyniki leczenia lub rehabilitacji za tym przemawiają, sąd może sprawcę określonego w § 1, skazanego na karę nie przekraczającą 3 lat pozbawienia wolności, warunkowo zwolnić na zasadach określonych w art. 77-82 Kodeksu karnego, bez ograniczeń wynikających z art. 78 § 1 lub 2 Kodeksu karnego; dozór jest obowiązkowy.

Przepis ten dotyczy stosowania środków zabezpieczających wobec sprawców o ograniczonej poczytalności. Według poprzednio obowiązującego kodeksu karnego sprawcy tacy byli umieszczani w zakładach psychiatrycznych, jeżeli stwierdzono, że stwarzają znaczne zagrożenia dla porządku prawnego. Sprawcy ci jednak przenosili na teren zakładów zwyczaje podkultury więziennej, liczne też były przypadki ucieczek ze słabiej zabezpieczonych niż zakłady karne zakładów psychiatrycznych. 

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Obecny kodeks karny przewiduje, że skazanego na karę pozbawienia wolności za przestępstwo popełnione w stanie znacznego ograniczenia poczytalności sąd może umieścić w zakładzie karnym, w którym stosuje się szczególne środki lecznicze lub rehabilitacyjne. Takie warunki jednak mogą spełniać tylko niektóre zakłady karne. Należy bowiem zwrócić tu uwagę na fakt, że leczenie psychiatryczne jest skomplikowane, długotrwałe i wymagające zespołowego działania.

Zobacz: Pomoc prawna

Jeżeli wyniki leczenia lub rehabilitacji za tym przemawiają, sąd może sprawcę o poczytalności ograniczonej w stopniu znacznym, skazanego na karę nie przekraczającą 3 lat pozbawienia wolności, zwolnić na zasadach określonych w art. 77-82 Kodeksu karnego. (warunki przedterminowego zwolnienia), bez ograniczeń co do czasu przebywania w zakładzie. Jednakże należy pamiętać, że oddanie zwolnionego pod dozór osoby godnej zaufania, stowarzyszenia lub instytucji, o których mowa w art. 73 § 1 Kodeksu karnego (kurator lub osoba godna zaufania) jest w takim wypadku obowiązkowy.

Podstawa prawna: Art. 95 Kodeksu karnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »