reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Środki zabezpieczające > Szczególne środki lecznicze w zakładzie karnym (art. 95)

Szczególne środki lecznicze w zakładzie karnym (art. 95)

Skazując sprawcę na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo popełnione w stanie ograniczonej poczytalności określonej w art. 31 § 2, sąd może orzec umieszczenie sprawcy w zakładzie karnym, w którym stosuje się szczególne środki lecznicze lub rehabilitacyjne.

Jeżeli wyniki leczenia lub rehabilitacji za tym przemawiają, sąd może sprawcę określonego w § 1, skazanego na karę nie przekraczającą 3 lat pozbawienia wolności, warunkowo zwolnić na zasadach określonych w art. 77-82 Kodeksu karnego, bez ograniczeń wynikających z art. 78 § 1 lub 2 Kodeksu karnego; dozór jest obowiązkowy.

Przepis ten dotyczy stosowania środków zabezpieczających wobec sprawców o ograniczonej poczytalności. Według poprzednio obowiązującego kodeksu karnego sprawcy tacy byli umieszczani w zakładach psychiatrycznych, jeżeli stwierdzono, że stwarzają znaczne zagrożenia dla porządku prawnego. Sprawcy ci jednak przenosili na teren zakładów zwyczaje podkultury więziennej, liczne też były przypadki ucieczek ze słabiej zabezpieczonych niż zakłady karne zakładów psychiatrycznych. 

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Obecny kodeks karny przewiduje, że skazanego na karę pozbawienia wolności za przestępstwo popełnione w stanie znacznego ograniczenia poczytalności sąd może umieścić w zakładzie karnym, w którym stosuje się szczególne środki lecznicze lub rehabilitacyjne. Takie warunki jednak mogą spełniać tylko niektóre zakłady karne. Należy bowiem zwrócić tu uwagę na fakt, że leczenie psychiatryczne jest skomplikowane, długotrwałe i wymagające zespołowego działania.

Zobacz: Pomoc prawna

Jeżeli wyniki leczenia lub rehabilitacji za tym przemawiają, sąd może sprawcę o poczytalności ograniczonej w stopniu znacznym, skazanego na karę nie przekraczającą 3 lat pozbawienia wolności, zwolnić na zasadach określonych w art. 77-82 Kodeksu karnego. (warunki przedterminowego zwolnienia), bez ograniczeń co do czasu przebywania w zakładzie. Jednakże należy pamiętać, że oddanie zwolnionego pod dozór osoby godnej zaufania, stowarzyszenia lub instytucji, o których mowa w art. 73 § 1 Kodeksu karnego (kurator lub osoba godna zaufania) jest w takim wypadku obowiązkowy.

Podstawa prawna: Art. 95 Kodeksu karnego

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wobec sprawców o ograniczonej poczytalności stosuje się środki zabezpieczające.
Wobec sprawców o ograniczonej poczytalności stosuje się środki zabezpieczające.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama