REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Marta Wrzosek
Sędziowie ETPC orzekają w składzie jednoosobowym, komitecie trzech sędziów, Izbie siedmiu sędziów i Wielkiej Izbie siedemnastu sędziów.
Sędziowie ETPC orzekają w składzie jednoosobowym, komitecie trzech sędziów, Izbie siedmiu sędziów i Wielkiej Izbie siedemnastu sędziów.

REKLAMA

REKLAMA

Europejski Trybunał Praw Człowieka został powołany w Konwencji o ochronie podstawowych praw i wolności 4 listopada 1950 roku. Jaka jest struktura Trybunału? Jakimi sprawami się zajmuje?

Struktura organizacyjna ETPC

REKLAMA

W skład Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wchodzą sędziowie reprezentujący strony Konwencji, wyróżniający się szczególnymi kwalifikacjami do sprawowania wysokiego urzędu oraz najwyższym poziomie moralnym. Sędziowie wybierani są na 9-letnią kadencję, przez Zgromadzenie Parlamentarne.

Sędziowie orzekają w składzie jednoosobowym, komitecie trzech sędziów, Izbie siedmiu sędziów i Wielkiej Izbie siedemnastu sędziów.

Skład jednoosobowy

Jeszcze do niedawna kompetencje sędziego orzekającego w składzie jednoosobowym były stosunkowo niewielkie. Jednak od 1 czerwca 2010 roku, kiedy wszedł w życie Protokół 14. do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Europejska Konwencja Praw Człowieka

Na mocy tego Protokołu sędzia w składzie jednoosobowym może orzekać o dopuszczalności bądź niedopuszczalności skargi indywidualnej. Jeżeli uzna skargę za dopuszczalną, wówczas przekazuje ją do komitetu lub izby w celu dalszego rozpatrywania.

Komitet trzech sędziów

Komitet trzech sędziów posiada, podobnie jak sędzia orzekający jednoosobowo, uprawnienie do stwierdzenia dopuszczalności lub niedopuszczalności skargi indywidualnej.

Jeżeli uzna skargę za dopuszczalną może wydać wyrok w sprawie przedmiotu skargi, o ile poruszona w sprawie kwestia jest już ugruntowana w orzecznictwie (nie ma sporu ani wątpliwości, co do interpretacji przepisów, orzekania).Ta kompetencja została przyznana komitetowi na mocy wyżej wspomnianego Protokołu nr 14. 

Izba siedmiu sędziów

Głównym zadaniem Izby jest rozpatrywanie skarg indywidualnych i międzypaństwowych (Wielka Izba orzeka w tych sprawach raczej wyjątkowo). Może zdarzyć się jednak, że Izba uzna, już na tym etapie, że skarga jest niedopuszczalna.

Ponadto, Izba siedmiu sędziów, ocenia dopuszczalność skarg międzypaństwowych.

Zobacz również: Zagraniczne akty prawne

Wielka Izba

Wielka Izba 17 sędziów zajmuje się trzema rodzajami sytuacji:

1. rozstrzyga skargi indywidualne i międzypaństwowe, jeżeli Izba siedmiu sędziów zrzekła się właściwości (dzieje się tak w razie stwierdzenia, że w sprawie pojawiło się ważne zagadnienie dotyczące interpretacji przepisów Konwencji) lub gdy sprawa została przekazana po rozstrzygnięciu przez Izbę;

W okresie 3 miesięcy od daty wydania wyroku przez Izbę każda ze stron może wnioskować o przekazanie sprawy Wielkiej Izbie. 

2. postanawia w kwestiach przekazanych Trybunałowi przez Komitet Ministrów;

3. rozpatruje wnioski o wydanie opinii doradczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czternaste emerytury 2024. Nadchodzą ważne decyzje rządu

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

REKLAMA

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

REKLAMA

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

REKLAMA