| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > ETPCz > Jak działa Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Jak działa Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Europejski Trybunał Praw Człowieka został powołany w Konwencji o ochronie podstawowych praw i wolności 4 listopada 1950 roku. Jaka jest struktura Trybunału? Jakimi sprawami się zajmuje?

W skład Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wchodzą sędziowie reprezentujący strony Konwencji, wyróżniający się szczególnymi kwalifikacjami do sprawowania wysokiego urzędu oraz najwyższym poziomie moralnym. Sędziowie wybierani są na 9-letnią kadencję, przez Zgromadzenie Parlamentarne.

Sędziowie orzekają w składzie jednoosobowym, komitecie trzech sędziów, Izbie siedmiu sędziów i Wielkiej Izbie siedemnastu sędziów.

Jeszcze do niedawna kompetencje sędziego orzekającego w składzie jednoosobowym były stosunkowo niewielkie. Jednak od 1 czerwca 2010 roku, kiedy wszedł w życie Protokół 14. do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Zobacz również: Europejska Konwencja Praw Człowieka

Na mocy tego Protokołu sędzia w składzie jednoosobowym może orzekać o dopuszczalności bądź niedopuszczalności skargi indywidualnej. Jeżeli uzna skargę za dopuszczalną, wówczas przekazuje ją do komitetu lub izby w celu dalszego rozpatrywania.

Komitet trzech sędziów posiada, podobnie jak sędzia orzekający jednoosobowo, uprawnienie do stwierdzenia dopuszczalności lub niedopuszczalności skargi indywidualnej.

Jeżeli uzna skargę za dopuszczalną może wydać wyrok w sprawie przedmiotu skargi, o ile poruszona w sprawie kwestia jest już ugruntowana w orzecznictwie (nie ma sporu ani wątpliwości, co do interpretacji przepisów, orzekania).Ta kompetencja została przyznana komitetowi na mocy wyżej wspomnianego Protokołu nr 14. 

Głównym zadaniem Izby jest rozpatrywanie skarg indywidualnych i międzypaństwowych (Wielka Izba orzeka w tych sprawach raczej wyjątkowo). Może zdarzyć się jednak, że Izba uzna, już na tym etapie, że skarga jest niedopuszczalna.

Ponadto, Izba siedmiu sędziów, ocenia dopuszczalność skarg międzypaństwowych.

Zobacz również: Zagraniczne akty prawne

Wielka Izba 17 sędziów zajmuje się trzema rodzajami sytuacji:

1. rozstrzyga skargi indywidualne i międzypaństwowe, jeżeli Izba siedmiu sędziów zrzekła się właściwości (dzieje się tak w razie stwierdzenia, że w sprawie pojawiło się ważne zagadnienie dotyczące interpretacji przepisów Konwencji) lub gdy sprawa została przekazana po rozstrzygnięciu przez Izbę;

W okresie 3 miesięcy od daty wydania wyroku przez Izbę każda ze stron może wnioskować o przekazanie sprawy Wielkiej Izbie. 

2. postanawia w kwestiach przekazanych Trybunałowi przez Komitet Ministrów;

3. rozpatruje wnioski o wydanie opinii doradczych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »