reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > ETPCz > Kto może złożyć skargę do ETPC?

Kto może złożyć skargę do ETPC?

Europejski Trybunał Praw Człowieka został powołany w celu ochrony praw i wolności człowieka. Skargi mogą składać zarówno państwa, jak i obywatele indywidualnie.

Skargę indywidualną, zgodnie z treścią Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, może składać każda osoba, organizacji pozarządowa lub grupa jednostek, która uważa, że stała się ofiarą naruszenia praw zawartych w Konwencji przez państwo.

Aby dana osoba mogła złożyć skargę do ETPC musi przede wszystkim być ofiarą naruszenia praw, przysługujących jej na podstawie Konwencji. Pojęcie „ofiara” jest niezależne od regulacji prawa krajowego, czyli to Trybunał będzie decydował, czy dana osoba jest ofiarą w rozumieniu Konwencji czy też nią nie jest.

Skarżący musi wykazać, że we wniesieniu skargi ma osobisty interes. Co do zasady, nie można wnosić skargi w imieniu osoby trzeciej. Wyjątkiem jest jedynie taka sytuacja, gdy pokrzywdzony nie ma możliwości działania w swojej sprawie. W tym wypadku, skargę może złościć osoba najbliższa.

Zobacz również: Europejska Konwencja Praw Człowieka

Co więcej, skarżący powinien być bezpośrednią ofiarą naruszeń (tzn. że jego osobiście dotknęło naruszenie prawa). Odstępstwem od tej zasady jest sytuacja, kiedy skarżący działa w imieniu osób najbliższych zabitych, osób zaginionych (mamy wówczas do czynienia z tzw. ofiarą pośrednią).

Statusu ofiary nie może uzyskać osoba, która jest choćby częściowo odpowiedzialna za zdarzenie, które miałoby być podstawą skargi.

Skargę składa się przeciwko państwu, na działanie bądź zaniechanie władzy publicznej. Należy pamiętać, że Europejska Konwencja Praw Człowieka zawiera 14 protokołów dodatkowych i jeżeli państwo nie jest stroną któregoś z nich (np. Polska nie jest stroną protokołu nr 12 i 13) nie można w skardze powołać się na naruszenie przepisów w nich zawartych.

Państwo musi być stroną Konwencji i tego protokołu, którego przepisów naruszenie zarzuca skarżący.

Europejska Konwencja Praw Człowieka przewiduje również możliwość złożenia skargi międzypaństwowej. Jest to skarga, którą składa jedno państwo-strona Konwencji przeciwko innemu państwie-stronie o naruszenie przepisów EKPC. Jest to jednak procedura dość rzadko wykorzystywana. Jak dotąd, złożono ok. 19 skarg.

Zobacz również: Zagraniczne akty prawne

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby dana osoba mogła złożyć skargę do ETPC musi przede wszystkim być ofiarą naruszenia praw, przysługujących jej na podstawie Konwencji.
Aby dana osoba mogła złożyć skargę do ETPC musi przede wszystkim być ofiarą naruszenia praw, przysługujących jej na podstawie Konwencji.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama