Kategorie

Euro 2012: Co mogę przewieźć na Ukrainę?

Euro 2012./ Fot. Fotolia
Euro 2012./ Fot. Fotolia
Kibice podróżujący na rozgrywki Euro 2012 na Ukrainę powinni pamiętać o licznych ograniczeniach przywozowych. Podpowiadamy, co zabrać ze sobą, a co lepiej pozostawić w domu.

Bez przeszkód możemy zabrać ze sobą przedmioty osobistego użytku, takie jak odzież, telefon, kamera czy aparat. Pamiętajmy jednak, iż funkcjonariusz może prosić o ich zadeklarowanie.

Warto również pamiętać o ograniczeniach w przewozie artykułów spożywczych. Powinny one znajdować się w jednym pakunku, a ich wartość nie może przekraczać 2 kg na osobę.

Pełnoletni kibice mogą posiadać przy sobie 1 l mocnych napojów alkoholowych, 2 l wina, 200 papierosów lub 50 cygar.

Bez należności przywozowych na teren Ukrainy możemy wwieźć produkty o wartości do 50 euro, pamiętając o tym, aby każdy z produktów nie był cięższy niż 2kg albo w ilości nie większej niż jedno opakowanie. Jeżeli chodzi o towary, to ich wartość nie powinna przekraczać 1 000 EUR (lotniska) lub 500 EUR (lądowe i morskie przejścia graniczne) o masie nie przekraczającej 50kg.

Ci, którzy nie potrafią rozstać się ze swoimi pupilami, powinni pamiętać, że na teren Ukrainy można przewieźć 3 ssaki, 6 ptaków i 20 rybek. Zwierzęta powinny posiadać odpowiednie zaświadczenia weterynaryjne.

Zobacz również: Przewóz zwierząt za granicę - zmiany od 2012 r.

Bezwzględnie zabronione jest wwożenie środków narkotycznych. Jeśli chodzi o leki, to możemy wziąć je ze sobą w ilości niezbędnej do procesu leczenia na podstawie medycznych zaleceń i recept.

Zobacz serwis: Euro 2012

Podróżni bez zgłoszenia celnego mogą wwieźć pieniądze o wartości do 10 tys. EUR.

Wybierając się na Ukrainę, nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą paszportu. Kierowcy powinni mieć przy sobie prawo jazdy, zieloną kartę (ubezpieczenie samochodu) oraz dowód rejestracyjny. Na teren Ukrainy nie wjadą podróżni pod wpływem alkoholu.

Dobra kultury można wwieźć jedynie wówczas, gdy nie są one objęte międzynarodowym poszukiwaniem, a my posiadamy dokumenty, potwierdzające prawo do ich posiadania. Przywóz możliwy jest na podstawie pozwoleń.

Broń możemy przewieźć tylko na podstawie pozwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Szczegółowe informacje przywozowe można znaleźć na stronach Państwowej Służby Celnej Ukrainy www.customs.gov.pl .

Dyżurne telefony konsularne podczas Euro 2012 na Ukrainie:

Charków: +380 50 409 55 04 (od 8.06 do 18.06.2012)
Donieck: +380 50 409 55 09 (od 8.06 do 28.06.2012)
Kijów: +380 95 759 77 80 (od 8.06 do 2.07.2012)
Lwów: +380 99 484 36 42 (od 8.06 do 18.06.2012)

Podane numery telefonów są przeznaczone do zgłaszania sytuacji wymagających pilnego zapewnienia opieki konsularnej, takich jak na przykład utrata paszportu, zatrzymania, zaginięcia, hospitalizacje, czy zgony. We wszystkich pozostałych kwestiach należy kontaktować się z normalnie działającymi numerami polskich placówek na Ukrainie.

Polecamy: O czym pamiętać wybierając się samochodem na Euro 2012 na Ukrainę?

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.