reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód zagraniczny > Rozwód w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Rozwód w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Jak wygląda rozwód w Rosji, na Ukrainie i Białorusi? Jakiemu prawu podlegają małżonkowie?

Rosja

Rozwód w Rosji można wziąć, jeśli małżeństwo zostało zawarte w tym kraju i jeden z małżonków jest obywatelem rosyjskim lub mieszka tam na stałe. Rozwód można otrzymać bardzo szybko, nawet bez rozprawy sądowej, jeśli oboje małżonków się na niego zgadza i nie mają niepełnoletnich dzieci. Opcja bez interwencji sądu zakłada, że na rozwód zgadzają się obydwoje małżonków, szczególnie, gdy nie posiadają niepełnoletnich dzieci sprawa może zostać załatwiona poprzez urząd rejestracji w sprawach cywilnych. Jeżeli powyższe warunki nie są spełniane przez małżonków decyzja o orzeczeniu rozwodu należy do sądu.

Co do spraw finansowych: Wypłacanie alimentów może obejmować tylko wówczas, gdy drugi małżonek nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Intercyza musi zasadniczo być potwierdzona notarialnie.

Ukraina

Na Ukrainie jedynie 3-4% małżeństw ma charakter międzynarodowy. Na Ukrainie jednak rozpada się około połowa małżeństw, więc rozwód jest społecznie akceptowany. Częściej jednak sprawami rozwodów międzynarodowych polsko-ukraińskich zajmują się polskie sądy. Zarówno z Ukrainą jak i Białorusią łączą Polskę umowy dwustronne gwarantujące wzajemne uznawanie z mocy prawa wyroków rozwodowych.

Zobacz również: Jakie zmiany w prawie prywatnym międzynarodowym?

Białoruś

Rozwód polsko-białoruski podlega prawu tego państwa, którego obywatelami są małżonkowie w momencie wszczęcia postępowania. Jeśli małżonkowie mają różne obywatelstwa, a oboje mieszkają na terenie Polski lub Białorusi, stosuje się prawo obowiązujące na terytorium tego kraju.

Zobacz również serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama