reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Obywatelstwo > Jak wyrobić paszport w 2017 r?

Jak wyrobić paszport w 2017 r?

Zbliża się okres urlopowy. W związku z tym warto pomyśleć o wyrobieniu paszportu jeśli nie posiadamy jeszcze takiego dokumentu lub jeżeli dotychczasowy stracił ważność. Podpowiadamy jak to zrobić.

Choć do wielu krajów europejskich możemy pojechać mając przy sobie jedynie dowód osobisty, paszport wciąż się przydaje – nie tylko w dalszych podróżach, ale także jeśli chcemy odwiedzić chociażby sąsiednią Ukrainę. Warto pomyśleć o załatwieniu formalności wcześniej, ponieważ na paszport możemy czekać nawet 30 dni.

Gdzie złożyć wniosek o paszport?

Wniosek o paszport należy złożyć osobiście. W przypadku dokumentu dla osoby małoletniej wniosek składają rodzice lub opiekunowie prawni, jednak dziecko powyżej 5 r.ż. musi być przy tym obecne.

Od 2013 r. wniosku o paszport nie trzeba jednak składać w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Możemy więc pójść do dowolnego organu paszportowego w kraju, tam gdzie akurat mieszkamy. Możliwe jest także wyrobienie paszportu za granicą  – w placówce dyplomatyczno – konsularnej.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Do złożenia wniosku paszportowego potrzebne są następujące dokumenty:

  • dowód uiszczenia opłaty paszportowej lub dokument do wglądu potwierdzający zwolnienie z tej opłaty lub przysługująca ulgę;
  • kolorowa fotografia o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, odwzorowująca naturalny kolor skóry, mająca dobrą ostrość oraz pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, a także twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 % fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;
  • odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu urodzenia - w przypadku ubiegania się o dokument paszportowy za granicą przez osoby nieposiadające numeru PESEL;
  • odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu małżeństwa - w przypadku ubiegania się o dokument paszportowy każdorazowo po zmianie nazwiska w wyniku zawarcia małżeństwa za granicą.

Zobacz: Sprawy urzędowe

Opłaty

Za paszport płaci się co do zasady 140 zł. Uprawnieni do ulgi są m.in. uczniowie i studenci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, członkowie rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny. Natomiast osoby po 70. roku życia, żołnierze czy też osoby wymieniające paszport ze względu na jego wady techniczne są całkowicie zwolnione z opłat.

Odbiór dokumentu

Dokument odbieramy w tym samym punkcie, w którym złożyliśmy wniosek. Na odbiór powinniśmy czekać nie dłużej niż 30 dni. Od 1 czerwca każda osoba, która poda swój numer telefonu lub adres e-mail, zostanie poinformowana o tym, że paszport jest już gotowy do odbioru.

Zobacz też: Dowód osobisty

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2013 poz. 268 z późn. zm.)

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentów paszportowych (Dz.U. 2010 nr 152 poz. 1026 z późn. zm).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 06.06.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak wyrobić paszport w 2017 r? /Fot. Fotolia
Jak wyrobić paszport w 2017 r? /Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama