Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana dowodu osobistego 2017

Marta Zdanowska
Wymiana dowodu osobistego 2017 /Fot. Fotolia
Wymiana dowodu osobistego 2017 /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dowód osobisty traci ważność po upływie 10 lat od daty wydania. Po tym czasie należy wymienić dokument na nowy. Jest to bezpłatne i możliwe w dowolnym urzędzie lub przez Internet.

Zobacz aktualne: Wymiana dowodu osobistego 2018

REKLAMA

W tym roku obowiązek wyrobienia nowego dokumentu tożsamości dotyczy wyjątkowo wielu osób - według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji ponad 5 mln. obywateli. Ma to związek z wymianą książeczkowych dowodów na plastikowe, jaka miała miejsce w 2007 r.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Obowiązek wymiany dowodu osobistego

Upływ terminu ważności dowodu osobistego nie stanowi jednak jedynej okoliczności, jaka rodzi obowiązek wymiany tego dokumentu. Należy pamiętać, że zachodzi on również w sytuacji:

 • zmiany danych zawartych w dowodzie (np. nazwiska), z wyjątkiem zmiany nazwy organu, który wydał dowód oraz (jeśli ktoś posiada starszą wersję dowodu) miejsca zameldowania;
 • zmiany wizerunku twarzy posiadacza dowodu w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym jego identyfikację;
 • utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego.

Zobacz: Sprawy urzędowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o wydanie dowodu osobistego

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć w siedzibie organu dowolnej gminy w Polsce, niezależnie od miejsca naszego zameldowania. Składa się go na podpisanym własnoręcznie, specjalnym formularzu, który może być wypełniony przez wnioskodawcę lub przez pracownika organu na podstawie podanych przez wnioskodawcę danych oraz danych zawartych w rejestrze PESEL.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Wyrobienie dowodu osobistego przez Internet

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można też złożyć on-line, nie wychodząc z domu. W ostatnim czasie stało się to prostsze – Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji poprawiły wniosek elektroniczny pod kątem przejrzystości i intuicyjności dla użytkownika. Łatwiej go także znaleźć na platformie ePUAP. Obecnie nie jest także możliwe dopuszczenie przez system niekompletnego wniosku – bez wypełnionych wszystkich niezbędnych danych a także bez zdjęcia oraz podpisu elektronicznego wnioskodawcy.

Zobacz też: Konsument i umowy

REKLAMA

Aby złożyć wniosek przez Internet trzeba wejść na stronę www.epuap.gov.pl, następnie kliknąć w zamieszczony na samej górze baner. Potem należy zalogować się przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO), oraz wypełnić formularz, załączyć zdjęcie i wysłać do urzędu.

Konieczne jest posiadanie profilu zaufanego na platformie ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) lub podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem. Profil ePUAP można jednak szybko i bezpłatnie założyć on-line, bez konieczności wizyty w urzędzie, potwierdzając za pomocą bankowości elektronicznej.

Termin złożenia wniosku

Wniosek należy złożyć co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu. Natomiast jeśli nastąpiły inne okoliczności uzasadniające konieczność jego wymiany – niezwłocznie.

Zobacz również: Praca

Odbiór dowodu osobistego

Nowy dowód powinien być gotowy w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. W pewnych szczególnych okolicznościach termin ten może się wydłużyć, o czym wnioskodawca powinien zostać powiadomiony.

Dowód osobisty odbiera się osobiście w urzędzie, w którym został złożony wniosek. W przypadku wypełnienia wniosku przez Internet – w wybranym przez siebie urzędzie. W celu potwierdzenia odebrania dokumentu wypełnia się stosowny formularz.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. 2010 nr 167 poz. 1131 z późń. zm.)

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. 2015 poz. 212).

Zobacz też: Kalkulatory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  REKLAMA

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  REKLAMA

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  REKLAMA