REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ulga prorodzinna na jedno dziecko wynosi 1112,04 zł. /Fot. Fotolia
Ulga prorodzinna na jedno dziecko wynosi 1112,04 zł. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na dzieci (tzw. ulga prorodzinna) to preferencja podatkowa przysługująca podatnikom, którzy wychowują dzieci. Pozwala na obniżenie podatku dochodowego (PIT). W przypadku wychowywania jednego dziecka ulga na dzieci za 2013 rok wynosi 1112,04 zł (92,67 zł na miesiąc).

Rozliczając PIT za 2013 rok (do 30 kwietnia 2014 roku) warto pamiętać o nowych zasadach. Ich wprowadzenie wiąże się z prorodzinną polityką rządu. Najwięcej skorzystają więc rodziny wielodzietne, czyli takie, w których jest troje lub więcej dzieci.

REKLAMA

Uprawnieni do ulgi prorodzinnej

REKLAMA

Do rozliczania podatku na preferencyjnych warunkach uprawnieni są zarówno rodzice biologiczni (naturalni) jak i opiekunowie prawni oraz osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej. Zgodnie ze zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie art. 27f ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi do wniosku, że aby nabyć prawo do ulgi na dzieci, konieczne jest zarówno posiadanie przez podatnika władzy rodzicielskiej nad dzieckiem oraz faktyczne jej wykonywanie w danym roku podatkowym (wyrok WSA z 7 września 2011 r. sygn. akt VIII SA/Wa 320/11). Uprawnieni podatnicy zobligowani są do posiadania odpowiedniego dokumentu potwierdzającego ich status, np. aktu urodzenia dziecka, prawomocnego orzeczenia sądu. Do samego rozliczenia PIT nie musimy dołączać żadnych dokumentów.

Warto podkreślić, że ulga na dziecko dostępna jest tylko dla osób, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Nie skorzystają z niej więc przedsiębiorcy, korzystający z uproszczonej metody rozliczania, niezależnie od tego, czy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu, stawki liniowej czy karty podatkowej.  

Ulga dotyczy dzieci (osób niepełnoletnich) ale także tych pełnoletnich, maksymalnie do 25. roku życia, jeśli w tym czasie kontynuują naukę. Uzyskiwane przez ucznia/studenta stypendia, alimenty, zasiłki i nagrody nie wpływają na prawo do ulgi. Ma on także możliwość podjęcia pracy i uzyskania własnych dochodów. Jeśli jednak przekroczą one 3089 zł brutto rocznie, jego rodzice stracą prawo do skorzystania z ulgi. Fakt otrzymywania przez dziecko renty socjalnej ani jej wysokość nie ma znaczenia. Szansę na skorzystanie ze wskazanej preferencji przekreśla okoliczność wstąpienia przez ucznia lub studenta w związek małżeński.

Zobacz również: Wybór formy opodatkowania w 2014 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Próg dochodów

Opiekunowie wychowujący jedno dziecko moją prawo do skorzystania z ulgi tylko w przypadku gdy dochody wspólnie przez nich uzyskane w 2013 roku nie przekroczą ustawowo określonego progu wynoszącego 112 tysięcy złotych brutto. W przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko kwota ta wynosi proporcjonalnie – 56 tysięcy złotych brutto na rok.

Wysokość ulgi na dziecko

REKLAMA

W rozliczeniu za 2012 rok (składanym do końca kwietnia 2013 roku) ulga na dziecko przysługiwała w takiej samej wysokości na każde dziecko (1112,04 zł), niezależnie od tego ile ich wychowywaliśmy ani jaki dochód uzyskaliśmy. W rozliczeniu za rok 2013 obowiązują już inne zasady.

W przypadku jednego dziecka roczna ulga w podatku dochodowym wynosi 1112,04 zł (92,67 zł na miesiąc). Ulga została skorelowana z osiąganymi dochodami. Rodzice nie wykorzystają ulgi w pełni gdy kwota ich zobowiązania podatkowego jest niższa niż sama ulga. Jeśli rodzice wychowują dwójkę dzieci kwota ulega podwojeniu i wynosi 2224,08 zł rocznie. Wysokość ulgi nie jest zależna od wysokości uzyskiwanych dochodów. Zgodnie z prorodzinną polityką rządu największe wsparcie otrzymają rodziny wielodzietne. Stąd też ulga na trzecie dziecko będzie podwyższona o 50%. Rocznie będzie to więc 1668,06 zł (139 zł na miesiąc). Ulga na każde następne dziecko będzie o 100% wyższa od odliczenia przysługującego na pierwsze dziecko. Wyniesie więc 2224,08 zł w stosunku rocznym (185,34 zł na miesiąc). Rodziny wielodzietne także otrzymają ulgę bez względu na dochody.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Ulga odliczana jest proporcjonalnie. Jeśli więc opiekun podjął się obowiązku sprawowania pieczy nad dzieckiem lub urodziło się ono w trakcie roku podatkowego, wówczas ulgę można odliczyć tylko za okres od rozpoczęcia pieczy/ narodzin do końca roku. Ulga odliczana jest nie od dochodu a od podatku. W tym celu należy obok głównego formularza rozliczenia PIT-36/37 wypełnić druk PIT-O.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350),
  • wyrok WSA z dnia 7 września 2011 r. (sygn. akt VIII SA/Wa 320/11).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA