reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Ulga na dzieci

Ulga na dzieci (tzw. ulga prorodzinna) to preferencja podatkowa przysługująca podatnikom, którzy wychowują dzieci. Pozwala na obniżenie podatku dochodowego (PIT). W przypadku wychowywania jednego dziecka ulga na dzieci za 2013 rok wynosi 1112,04 zł (92,67 zł na miesiąc).

Rozliczając PIT za 2013 rok (do 30 kwietnia 2014 roku) warto pamiętać o nowych zasadach. Ich wprowadzenie wiąże się z prorodzinną polityką rządu. Najwięcej skorzystają więc rodziny wielodzietne, czyli takie, w których jest troje lub więcej dzieci.

Uprawnieni do ulgi prorodzinnej

Do rozliczania podatku na preferencyjnych warunkach uprawnieni są zarówno rodzice biologiczni (naturalni) jak i opiekunowie prawni oraz osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej. Zgodnie ze zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie art. 27f ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi do wniosku, że aby nabyć prawo do ulgi na dzieci, konieczne jest zarówno posiadanie przez podatnika władzy rodzicielskiej nad dzieckiem oraz faktyczne jej wykonywanie w danym roku podatkowym (wyrok WSA z 7 września 2011 r. sygn. akt VIII SA/Wa 320/11). Uprawnieni podatnicy zobligowani są do posiadania odpowiedniego dokumentu potwierdzającego ich status, np. aktu urodzenia dziecka, prawomocnego orzeczenia sądu. Do samego rozliczenia PIT nie musimy dołączać żadnych dokumentów.

Warto podkreślić, że ulga na dziecko dostępna jest tylko dla osób, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Nie skorzystają z niej więc przedsiębiorcy, korzystający z uproszczonej metody rozliczania, niezależnie od tego, czy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu, stawki liniowej czy karty podatkowej.  

Ulga dotyczy dzieci (osób niepełnoletnich) ale także tych pełnoletnich, maksymalnie do 25. roku życia, jeśli w tym czasie kontynuują naukę. Uzyskiwane przez ucznia/studenta stypendia, alimenty, zasiłki i nagrody nie wpływają na prawo do ulgi. Ma on także możliwość podjęcia pracy i uzyskania własnych dochodów. Jeśli jednak przekroczą one 3089 zł brutto rocznie, jego rodzice stracą prawo do skorzystania z ulgi. Fakt otrzymywania przez dziecko renty socjalnej ani jej wysokość nie ma znaczenia. Szansę na skorzystanie ze wskazanej preferencji przekreśla okoliczność wstąpienia przez ucznia lub studenta w związek małżeński.

Zobacz również: Wybór formy opodatkowania w 2014 roku

Próg dochodów

Opiekunowie wychowujący jedno dziecko moją prawo do skorzystania z ulgi tylko w przypadku gdy dochody wspólnie przez nich uzyskane w 2013 roku nie przekroczą ustawowo określonego progu wynoszącego 112 tysięcy złotych brutto. W przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko kwota ta wynosi proporcjonalnie – 56 tysięcy złotych brutto na rok.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama