Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na dzieci

Aleksandra Pajewska
Ulga prorodzinna na jedno dziecko wynosi 1112,04 zł. /Fot. Fotolia
Ulga prorodzinna na jedno dziecko wynosi 1112,04 zł. /Fot. Fotolia
Ulga na dzieci (tzw. ulga prorodzinna) to preferencja podatkowa przysługująca podatnikom, którzy wychowują dzieci. Pozwala na obniżenie podatku dochodowego (PIT). W przypadku wychowywania jednego dziecka ulga na dzieci za 2013 rok wynosi 1112,04 zł (92,67 zł na miesiąc).

Rozliczając PIT za 2013 rok (do 30 kwietnia 2014 roku) warto pamiętać o nowych zasadach. Ich wprowadzenie wiąże się z prorodzinną polityką rządu. Najwięcej skorzystają więc rodziny wielodzietne, czyli takie, w których jest troje lub więcej dzieci.

Uprawnieni do ulgi prorodzinnej

Do rozliczania podatku na preferencyjnych warunkach uprawnieni są zarówno rodzice biologiczni (naturalni) jak i opiekunowie prawni oraz osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej. Zgodnie ze zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie art. 27f ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi do wniosku, że aby nabyć prawo do ulgi na dzieci, konieczne jest zarówno posiadanie przez podatnika władzy rodzicielskiej nad dzieckiem oraz faktyczne jej wykonywanie w danym roku podatkowym (wyrok WSA z 7 września 2011 r. sygn. akt VIII SA/Wa 320/11). Uprawnieni podatnicy zobligowani są do posiadania odpowiedniego dokumentu potwierdzającego ich status, np. aktu urodzenia dziecka, prawomocnego orzeczenia sądu. Do samego rozliczenia PIT nie musimy dołączać żadnych dokumentów.

Warto podkreślić, że ulga na dziecko dostępna jest tylko dla osób, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Nie skorzystają z niej więc przedsiębiorcy, korzystający z uproszczonej metody rozliczania, niezależnie od tego, czy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu, stawki liniowej czy karty podatkowej.  

Ulga dotyczy dzieci (osób niepełnoletnich) ale także tych pełnoletnich, maksymalnie do 25. roku życia, jeśli w tym czasie kontynuują naukę. Uzyskiwane przez ucznia/studenta stypendia, alimenty, zasiłki i nagrody nie wpływają na prawo do ulgi. Ma on także możliwość podjęcia pracy i uzyskania własnych dochodów. Jeśli jednak przekroczą one 3089 zł brutto rocznie, jego rodzice stracą prawo do skorzystania z ulgi. Fakt otrzymywania przez dziecko renty socjalnej ani jej wysokość nie ma znaczenia. Szansę na skorzystanie ze wskazanej preferencji przekreśla okoliczność wstąpienia przez ucznia lub studenta w związek małżeński.

Zobacz również: Wybór formy opodatkowania w 2014 roku

Próg dochodów

Opiekunowie wychowujący jedno dziecko moją prawo do skorzystania z ulgi tylko w przypadku gdy dochody wspólnie przez nich uzyskane w 2013 roku nie przekroczą ustawowo określonego progu wynoszącego 112 tysięcy złotych brutto. W przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko kwota ta wynosi proporcjonalnie – 56 tysięcy złotych brutto na rok.

Wysokość ulgi na dziecko

W rozliczeniu za 2012 rok (składanym do końca kwietnia 2013 roku) ulga na dziecko przysługiwała w takiej samej wysokości na każde dziecko (1112,04 zł), niezależnie od tego ile ich wychowywaliśmy ani jaki dochód uzyskaliśmy. W rozliczeniu za rok 2013 obowiązują już inne zasady.

W przypadku jednego dziecka roczna ulga w podatku dochodowym wynosi 1112,04 zł (92,67 zł na miesiąc). Ulga została skorelowana z osiąganymi dochodami. Rodzice nie wykorzystają ulgi w pełni gdy kwota ich zobowiązania podatkowego jest niższa niż sama ulga. Jeśli rodzice wychowują dwójkę dzieci kwota ulega podwojeniu i wynosi 2224,08 zł rocznie. Wysokość ulgi nie jest zależna od wysokości uzyskiwanych dochodów. Zgodnie z prorodzinną polityką rządu największe wsparcie otrzymają rodziny wielodzietne. Stąd też ulga na trzecie dziecko będzie podwyższona o 50%. Rocznie będzie to więc 1668,06 zł (139 zł na miesiąc). Ulga na każde następne dziecko będzie o 100% wyższa od odliczenia przysługującego na pierwsze dziecko. Wyniesie więc 2224,08 zł w stosunku rocznym (185,34 zł na miesiąc). Rodziny wielodzietne także otrzymają ulgę bez względu na dochody.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Ulga odliczana jest proporcjonalnie. Jeśli więc opiekun podjął się obowiązku sprawowania pieczy nad dzieckiem lub urodziło się ono w trakcie roku podatkowego, wówczas ulgę można odliczyć tylko za okres od rozpoczęcia pieczy/ narodzin do końca roku. Ulga odliczana jest nie od dochodu a od podatku. W tym celu należy obok głównego formularza rozliczenia PIT-36/37 wypełnić druk PIT-O.

Podstawa prawna:

 • ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350),
 • wyrok WSA z dnia 7 września 2011 r. (sygn. akt VIII SA/Wa 320/11).
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złodziej czy oszust? Kupujący celowo nie zeskanował produktu na kasie samoobsługowej
  Mężczyzna na droższych perfumach kosztujących 139,99 zł przykleił kod kreskowy tańszych perfum za 12,99 zł i skasował je na kasie samoobsługowej. W ten sposób chciał “zaoszczędzić” 127 zł. Złodziej czy oszust?
  Fundusze europejskie dla związków jednostek samorządu terytorialnego
  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało „Zasady realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027”. Mają one ułatwić realizację zadań w ramach wybranych instrumentów terytorialnych podmiotom, które są odpowiedzialne za ich wdrażanie – przede wszystkim partnerstwom jednostek samorządu terytorialnego oraz społecznościom lokalnym.
  Prywatność funkcjonariusza - planowane zmiany
  Nawet osiem lat więzienia ma grozić za rozpowszechnienie bez zgody w internecie informacji dotyczących życia prywatnego funkcjonariusza (także byłego), których udostępnienie może spowodować zagrożenie jego bezpieczeństwa. Takiej ochrony nie mają ani politycy, ani sędziowie.
  Jak złożyć wniosek o 300 plus (Dobry start)
  9 minut i 35 sekund to średni czas potrzebny na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już ponad 2,7 mln świadczeń, co objęło ponad 3 mln dzieci. Do rodziców trafiło w sumie ok. 827 mln zł – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
  Czy akceptujemy nieetyczne zachowania finansowe?
  Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić nieetyczne zachowania finansowe. Najczęściej jest to praca na czarno i unikanie alimentów.
  Zmian w ordynacji wyborczej. Więcej okręgów
  Szykują się zmiany w ordynacji wyborczej do Sejmu jeszcze przed najbliższymi wyborami. Równolegle we wrześniu może być złożona w parlamencie propozycja przeniesienia terminu elekcji samorządowej.
  Inflacja a zdrowie psychiczne Polaków [BADANIE]
  Polacy przez inflację podupadają na zdrowiu psychicznym. Eksperci twierdzą, że sezon grzewczy jeszcze pogłębi ten problem.
  Dwucyfrowa waloryzacja rent i emerytur w 2023 r.?
  Przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur może być dwucyfrowa - zapowiedział we wtorek wiceszef MRiPS Stanisław Szwed. Dodał, że zapowiada się rekordowo ze względu na wysoką inflację.
  Lody Häagen-Dazs zanieczyszczone 2-chloroetanolem. GIS ostrzega
  Główny Inspektor Sanitarny przekazał 8 sierpnia 2022 r. w ramach ostrzeżenia publicznego o wycofaniu kolejnych kilku partii lodów firmy Häagen-Dazs. Powodem jest zastosowanie ekstraktu waniliowego zanieczyszczonego 2-chloroetanolem (który jest pochodną szkodliwego tlenku etylenu).
  Ceny w sklepach wciąż rosną
  Obecnie artykuły tłuszczowe najbardziej drenują portfele Polaków. Wzrosty rok do roku wynoszą w tym przypadku ponad 50 procent.
  Prywatny elektryk wykorzystywany w celach służbowych a zwrot kosztów
  Nowe przepisy wprowadzą możliwość zwrotu pracownikom kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych z napędem elektrycznym lub hybrydowym, a także napędzanych wodorem.
  Karta Dużej Rodziny
  Karta Dużej Rodziny pozwala na korzystanie z różnorodnych zniżek. Kto może ją otrzymać?
  Ponaglenie w sprawie urzędowej - kiedy nie ma zastosowania?
  Pracodawcy oraz osoby bezrobotne, przed złożeniem ponaglenia na opieszałość urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, powinny wcześniej upewnić się, że w ich sprawie będzie ono skuteczne.
  Na czym polega przygotowana likwidacja w upadłości konsumenckiej?
  Upadłość konsumencka bez wątpienia stanowi jeden najlepszych sposobów na oddłużenie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W obecnych czasach zdecydowanie wzrasta zainteresowanie upadłością konsumencką. W tych ramach można skorzystać także z tzw. pre-pack’u – przygotowanej likwidacji. Na czym polega to rozwiązanie i kiedy jego zastosowanie jest opłacalne? Okazuje się, że przygotowana likwidacja jest procedurą, w ramach której konsument może uzyskać oddłużenie znacznie szybciej, niż w upadłości konsumenckiej.
  Podpis elektroniczny
  Podpis elektroniczny funkcjonuje w Polsce od ok. dwudziestu lat. W dobie informatyzacji powstanie takiej konstrukcji było nieuniknione. Najważniejszą zaletą jest oszczędność czasu.
  Opieka naprzemienna - MS planuje doprecyzowanie przepisów
  Czy opieka naprzemienna zostanie zdefiniowana? O planowanych zmianach przepisów poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.
  Uprawianie seksu z małoletnim za jego zgodą
  W czasach, gdy granice dopuszczalnego zachowania znacznie się przesuwają, występuje dużo zwolenników postulujących za tym aby zmniejszyć próg wiekowy małoletnich, dopuszczający ich obcowanie płciowe. Czy jednak seks z małoletnim za jego zgodą może wyłączać bezkarność na gruncie polskiego prawa?
  Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko wydatki na jego naprawę - wyrok Sądu Najwyższego
  Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko kwota wydatków poniesionych na jego naprawę, ale też równowartość hipotetycznie określonych kosztów przywrócenia pojazdu do stanu poprzedniego - orzekł Sąd Najwyższy, uwzględniając skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.
  Zakupy online w sklepie internetowym – jak bezpiecznie kupować i płacić
  Oszuści zadają sobie trud tworzenia stron pozorujących działalność sklepów internetowych, by wyłudzić od nas pieniądze lub dane osobowe. Podpowiadamy, co zrobić, by nie dać się na to nabrać i jak odróżnić przestępcę od rzetelnego sprzedawcy.
  Czy banki utrudniają nadpłatę kredytu po wakacjach kredytowych?
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza czy banki utrudniają nadpłatę kredytu po wakacjach kredytowych. Jakie skargi wpływają od konsumentów?
  Spółdzielnia mieszkaniowa
  Spółdzielnia mieszkaniowa to organizacja posiadająca osobowość prawną. Jej celem jest prowadzenie działalności polegającej na zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych na rzecz zrzeszonych mieszkańców. Może posiadać nieograniczoną liczbę członków.
  Biedronka otwarta w niedzielę? Zapowiedź wzmożonych kontroli
  O przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i w święta zwróciła się do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To już kolejne pismo MRiPS w tej sprawie.
  Sejm: Głosowanie nad wetem Senatu do Kodeksu karnego przełożone
  Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w piątek podczas głosowań w Sejmie, że podjęła decyzję o zdjęciu z porządku obrad rozpatrzenia weta Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego.
  Koniec z opłatą za czas oczekiwania na wpis hipoteki do KW
  Sejm uchwalił ustawę, przyjmując część poprawek Senatu, mocą której banki będą zobowiązane do zwrotu opłat naliczanych w czasie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt hipoteczny.
  Nowelizacja o bezpieczeństwie gazowym uchwalona przez Sejm
  Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie gazowym m.in przedłuża do końca 2027 r. obowiązek zatwierdzania przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola.