Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na dzieci

Aleksandra Pajewska
Ulga prorodzinna na jedno dziecko wynosi 1112,04 zł. /Fot. Fotolia
Ulga prorodzinna na jedno dziecko wynosi 1112,04 zł. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na dzieci (tzw. ulga prorodzinna) to preferencja podatkowa przysługująca podatnikom, którzy wychowują dzieci. Pozwala na obniżenie podatku dochodowego (PIT). W przypadku wychowywania jednego dziecka ulga na dzieci za 2013 rok wynosi 1112,04 zł (92,67 zł na miesiąc).

Rozliczając PIT za 2013 rok (do 30 kwietnia 2014 roku) warto pamiętać o nowych zasadach. Ich wprowadzenie wiąże się z prorodzinną polityką rządu. Najwięcej skorzystają więc rodziny wielodzietne, czyli takie, w których jest troje lub więcej dzieci.

REKLAMA

Uprawnieni do ulgi prorodzinnej

REKLAMA

Do rozliczania podatku na preferencyjnych warunkach uprawnieni są zarówno rodzice biologiczni (naturalni) jak i opiekunowie prawni oraz osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej. Zgodnie ze zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie art. 27f ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi do wniosku, że aby nabyć prawo do ulgi na dzieci, konieczne jest zarówno posiadanie przez podatnika władzy rodzicielskiej nad dzieckiem oraz faktyczne jej wykonywanie w danym roku podatkowym (wyrok WSA z 7 września 2011 r. sygn. akt VIII SA/Wa 320/11). Uprawnieni podatnicy zobligowani są do posiadania odpowiedniego dokumentu potwierdzającego ich status, np. aktu urodzenia dziecka, prawomocnego orzeczenia sądu. Do samego rozliczenia PIT nie musimy dołączać żadnych dokumentów.

Warto podkreślić, że ulga na dziecko dostępna jest tylko dla osób, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Nie skorzystają z niej więc przedsiębiorcy, korzystający z uproszczonej metody rozliczania, niezależnie od tego, czy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu, stawki liniowej czy karty podatkowej.  

Ulga dotyczy dzieci (osób niepełnoletnich) ale także tych pełnoletnich, maksymalnie do 25. roku życia, jeśli w tym czasie kontynuują naukę. Uzyskiwane przez ucznia/studenta stypendia, alimenty, zasiłki i nagrody nie wpływają na prawo do ulgi. Ma on także możliwość podjęcia pracy i uzyskania własnych dochodów. Jeśli jednak przekroczą one 3089 zł brutto rocznie, jego rodzice stracą prawo do skorzystania z ulgi. Fakt otrzymywania przez dziecko renty socjalnej ani jej wysokość nie ma znaczenia. Szansę na skorzystanie ze wskazanej preferencji przekreśla okoliczność wstąpienia przez ucznia lub studenta w związek małżeński.

Zobacz również: Wybór formy opodatkowania w 2014 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Próg dochodów

Opiekunowie wychowujący jedno dziecko moją prawo do skorzystania z ulgi tylko w przypadku gdy dochody wspólnie przez nich uzyskane w 2013 roku nie przekroczą ustawowo określonego progu wynoszącego 112 tysięcy złotych brutto. W przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko kwota ta wynosi proporcjonalnie – 56 tysięcy złotych brutto na rok.

Wysokość ulgi na dziecko

REKLAMA

W rozliczeniu za 2012 rok (składanym do końca kwietnia 2013 roku) ulga na dziecko przysługiwała w takiej samej wysokości na każde dziecko (1112,04 zł), niezależnie od tego ile ich wychowywaliśmy ani jaki dochód uzyskaliśmy. W rozliczeniu za rok 2013 obowiązują już inne zasady.

W przypadku jednego dziecka roczna ulga w podatku dochodowym wynosi 1112,04 zł (92,67 zł na miesiąc). Ulga została skorelowana z osiąganymi dochodami. Rodzice nie wykorzystają ulgi w pełni gdy kwota ich zobowiązania podatkowego jest niższa niż sama ulga. Jeśli rodzice wychowują dwójkę dzieci kwota ulega podwojeniu i wynosi 2224,08 zł rocznie. Wysokość ulgi nie jest zależna od wysokości uzyskiwanych dochodów. Zgodnie z prorodzinną polityką rządu największe wsparcie otrzymają rodziny wielodzietne. Stąd też ulga na trzecie dziecko będzie podwyższona o 50%. Rocznie będzie to więc 1668,06 zł (139 zł na miesiąc). Ulga na każde następne dziecko będzie o 100% wyższa od odliczenia przysługującego na pierwsze dziecko. Wyniesie więc 2224,08 zł w stosunku rocznym (185,34 zł na miesiąc). Rodziny wielodzietne także otrzymają ulgę bez względu na dochody.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Ulga odliczana jest proporcjonalnie. Jeśli więc opiekun podjął się obowiązku sprawowania pieczy nad dzieckiem lub urodziło się ono w trakcie roku podatkowego, wówczas ulgę można odliczyć tylko za okres od rozpoczęcia pieczy/ narodzin do końca roku. Ulga odliczana jest nie od dochodu a od podatku. W tym celu należy obok głównego formularza rozliczenia PIT-36/37 wypełnić druk PIT-O.

Podstawa prawna:

 • ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350),
 • wyrok WSA z dnia 7 września 2011 r. (sygn. akt VIII SA/Wa 320/11).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

  Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

  REKLAMA

  Kredyty frankowe. Prawa frankowiczów – pracowników banków

  Zapadł właśnie kolejny korzystny wyrok TSUE  dla „frankowiczów” w sprawie polskiej. Czy pracownicy banków, którym banki udzieliły tzw. kredytów frankowych, mogą domagać się ich unieważniania przez sąd?

  Głosowanie przez pełnomocnika

  Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?

  4000 zł z ZUS po śmierci członka rodziny. Komu i kiedy przysługuje zasiłek

  O 4000 zł zasiłku pogrzebowego wnioskować mogą członkowie rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

  Głosowanie korespondencyjne

  Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

  REKLAMA

  Norma Euro 7. Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie projektu

  Wprowadzenie normy Euro 7. Rada UE przyjęła w swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów i silników. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

  Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

  Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

  REKLAMA