Kategorie

Ulga na dzieci

Aleksandra Pajewska
Ulga prorodzinna na jedno dziecko wynosi 1112,04 zł. /Fot. Fotolia
Ulga prorodzinna na jedno dziecko wynosi 1112,04 zł. /Fot. Fotolia
Ulga na dzieci (tzw. ulga prorodzinna) to preferencja podatkowa przysługująca podatnikom, którzy wychowują dzieci. Pozwala na obniżenie podatku dochodowego (PIT). W przypadku wychowywania jednego dziecka ulga na dzieci za 2013 rok wynosi 1112,04 zł (92,67 zł na miesiąc).

Rozliczając PIT za 2013 rok (do 30 kwietnia 2014 roku) warto pamiętać o nowych zasadach. Ich wprowadzenie wiąże się z prorodzinną polityką rządu. Najwięcej skorzystają więc rodziny wielodzietne, czyli takie, w których jest troje lub więcej dzieci.

Uprawnieni do ulgi prorodzinnej

Reklama

Do rozliczania podatku na preferencyjnych warunkach uprawnieni są zarówno rodzice biologiczni (naturalni) jak i opiekunowie prawni oraz osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej. Zgodnie ze zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie art. 27f ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi do wniosku, że aby nabyć prawo do ulgi na dzieci, konieczne jest zarówno posiadanie przez podatnika władzy rodzicielskiej nad dzieckiem oraz faktyczne jej wykonywanie w danym roku podatkowym (wyrok WSA z 7 września 2011 r. sygn. akt VIII SA/Wa 320/11). Uprawnieni podatnicy zobligowani są do posiadania odpowiedniego dokumentu potwierdzającego ich status, np. aktu urodzenia dziecka, prawomocnego orzeczenia sądu. Do samego rozliczenia PIT nie musimy dołączać żadnych dokumentów.

Warto podkreślić, że ulga na dziecko dostępna jest tylko dla osób, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Nie skorzystają z niej więc przedsiębiorcy, korzystający z uproszczonej metody rozliczania, niezależnie od tego, czy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu, stawki liniowej czy karty podatkowej.  

Ulga dotyczy dzieci (osób niepełnoletnich) ale także tych pełnoletnich, maksymalnie do 25. roku życia, jeśli w tym czasie kontynuują naukę. Uzyskiwane przez ucznia/studenta stypendia, alimenty, zasiłki i nagrody nie wpływają na prawo do ulgi. Ma on także możliwość podjęcia pracy i uzyskania własnych dochodów. Jeśli jednak przekroczą one 3089 zł brutto rocznie, jego rodzice stracą prawo do skorzystania z ulgi. Fakt otrzymywania przez dziecko renty socjalnej ani jej wysokość nie ma znaczenia. Szansę na skorzystanie ze wskazanej preferencji przekreśla okoliczność wstąpienia przez ucznia lub studenta w związek małżeński.

Zobacz również: Wybór formy opodatkowania w 2014 roku

Próg dochodów

Opiekunowie wychowujący jedno dziecko moją prawo do skorzystania z ulgi tylko w przypadku gdy dochody wspólnie przez nich uzyskane w 2013 roku nie przekroczą ustawowo określonego progu wynoszącego 112 tysięcy złotych brutto. W przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko kwota ta wynosi proporcjonalnie – 56 tysięcy złotych brutto na rok.

Wysokość ulgi na dziecko

Reklama

W rozliczeniu za 2012 rok (składanym do końca kwietnia 2013 roku) ulga na dziecko przysługiwała w takiej samej wysokości na każde dziecko (1112,04 zł), niezależnie od tego ile ich wychowywaliśmy ani jaki dochód uzyskaliśmy. W rozliczeniu za rok 2013 obowiązują już inne zasady.

W przypadku jednego dziecka roczna ulga w podatku dochodowym wynosi 1112,04 zł (92,67 zł na miesiąc). Ulga została skorelowana z osiąganymi dochodami. Rodzice nie wykorzystają ulgi w pełni gdy kwota ich zobowiązania podatkowego jest niższa niż sama ulga. Jeśli rodzice wychowują dwójkę dzieci kwota ulega podwojeniu i wynosi 2224,08 zł rocznie. Wysokość ulgi nie jest zależna od wysokości uzyskiwanych dochodów. Zgodnie z prorodzinną polityką rządu największe wsparcie otrzymają rodziny wielodzietne. Stąd też ulga na trzecie dziecko będzie podwyższona o 50%. Rocznie będzie to więc 1668,06 zł (139 zł na miesiąc). Ulga na każde następne dziecko będzie o 100% wyższa od odliczenia przysługującego na pierwsze dziecko. Wyniesie więc 2224,08 zł w stosunku rocznym (185,34 zł na miesiąc). Rodziny wielodzietne także otrzymają ulgę bez względu na dochody.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Ulga odliczana jest proporcjonalnie. Jeśli więc opiekun podjął się obowiązku sprawowania pieczy nad dzieckiem lub urodziło się ono w trakcie roku podatkowego, wówczas ulgę można odliczyć tylko za okres od rozpoczęcia pieczy/ narodzin do końca roku. Ulga odliczana jest nie od dochodu a od podatku. W tym celu należy obok głównego formularza rozliczenia PIT-36/37 wypełnić druk PIT-O.

Podstawa prawna:

 • ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350),
 • wyrok WSA z dnia 7 września 2011 r. (sygn. akt VIII SA/Wa 320/11).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  1 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Presja odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu?

  Presję odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu odczuwa co czwarty Polak. Kto ma największy problem z przejściem w tryb offline?

  Senackie poprawki do nowelizacji KPA [KOMENTARZ]

  Senat stworzył rozwiązanie, które tak naprawdę podzieli uprawnionych na dwie grupy. Zmiany komentuje radca prawny Jan Delmanowski.

  Dobry start - ZUS przelał prawie 240 mln zł na wyprawki

  ZUS przelał prawie 240 mln zł na konta w ramach programu "Dobry start". Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód.

  Zmiany w Kodeksie karnym ze względu na dobro dziecka

  Rząd zapowiada zmiany w Kodeksie karnym. "Musimy chronić dobro dziecka" - mówił minister w KPRM Michał Wójcik.

  Konfiskata pojazdu w projekcie Kodeksu karnego

  Rozwiązania dotyczące m.in. konfiskaty pojazdu mają się znaleźć w w osobnym projekcie Kodeksu karnego.

  Wysokie kary za zaśmiecanie m.in. plaż

  Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zaśmiecanie m.in. plaż i lasów. Grzywna miałaby wzrosnąć z 500 zł do nawet 5 tys. zł.

  Recepta farmaceutyczna w 2021 r.

  Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?

  Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce

  Narodziny i związane z tym procedury dotyczą również dzieci obcokrajowców. Jaka jest sytuacja prawna urodzonych w Polsce dzieci cudzoziemców?

  Fundusz Kompensacyjny Szczepień - projekt przyjęty przez rząd

  Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.