REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólny najem mieszkania

Subskrybuj nas na Youtube
Osoby żyjące w związku partnerskim nie zawsze są wspólnymi najemcami lokalu.
Osoby żyjące w związku partnerskim nie zawsze są wspólnymi najemcami lokalu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Małżonkowie zawsze oboje są najemcami lokalu mieszkalnego – nawet jeśli tylko jeden z nich podpisze właściwą umowę. Osoby żyjące w związku partnerskim nie mają tego przywileju – jednak ich sytuacja nie jest nieuregulowana w przepisach.

Wspólny wynajem

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby partnerzy wynajęli wspólnie mieszkanie jako najemcy. Przysługują im wówczas te same prawa i obowiązki związane z najmem lokalu, ich odpowiedzialność za ewentualne nie zapłacenie czynszu jest wówczas solidarna (wynajmujący może dochodzić całości zobowiązania od jednego z najemców).

REKLAMA

Sytuacja, w której oboje partnerzy są związani umową najmu – pozwala na wypowiedzenie jej przez jednego (lub jednemu z partnerów) – w sytuacji, w której postanowią się rozstać – nie pociąga to wówczas konieczności opuszczenia lokalu przez drugiego (jeśli chce tam zostać). Takie wypowiedzenie nie ma jednak wpływu na wysokość czynszu.

Co jeśli wspólnego najmu nie ma

REKLAMA

Należy pamiętać o tym, że jeśli umowa najmu nie pozwala nam na przyjęcie do domu innej osoby – nie możemy tego zrobić bez zgody właściciela (inaczej niż w przypadku małżonka czy dzieci). W takiej sytuacji mamy bowiem do czynienia z oddaniem do użytku (lub podnajmem) części lub całości wynajmowanego lokalu innej osoby.

W sytuacji, w której zdecydujemy się na to bez zgody (wiedzy) właściciela, możemy liczyć się z możliwością rozwiązania umowy ze skróconym okresem wypowiedzenia, w związku ze złamaniem warunków umowy.

W przypadku zgody właściciela- na partnerze spoczywa również pewne ryzyko – otóż jest odpowiedzialny wraz z wynajmującym za spłatę czynszu (solidarnie – ale tylko za okres, w którym faktycznie mieszkał), a także właścicielowi przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach, które znajdują się w lokalu (na wypadek nie uregulowania należności i dochodzenia roszczeń przez wynajmującego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Co w przypadku śmierci najemcy

Śmierć najemcy co do zasady wiąże się z rozwiązaniem umowy najmu lokalu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której ktoś może wstąpić w jego miejsce. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę dwie sytuacje:

1. Jeśli partnerzy wspólnie zawarli umowę – w przypadku śmierci jednego z nich, umowa kontynuowana jest przez drugiego- nie ma żadnego przejścia ani zmiany.

2. W sytuacji, w której partner nie był stroną umowy – wraz ze śmiercią najemcy staje się nim (wstępuje w prawo najmu) na tych samych zasadach, które wiązały dotychczasowe strony).

Drugie rozwiązanie wynika z art. 691 kodeksu cywilnego, w którym możemy znaleźć normę wskazującą na przejście prawa z najmu na osobę, która „pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą”. Warunkiem przejścia praw z najmu jest mieszkanie z najemcą na stałe w momencie jego śmierci.

Należy zwrócić uwagę na to, że jest to jedna z niewielu instytucji prawa biorąca w obronę interes osób żyjących w związku nieformalnym.

Zadaj pytanie: Forum

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

REKLAMA

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

REKLAMA

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

REKLAMA