REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólny najem mieszkania

Osoby żyjące w związku partnerskim nie zawsze są wspólnymi najemcami lokalu.
Osoby żyjące w związku partnerskim nie zawsze są wspólnymi najemcami lokalu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Małżonkowie zawsze oboje są najemcami lokalu mieszkalnego – nawet jeśli tylko jeden z nich podpisze właściwą umowę. Osoby żyjące w związku partnerskim nie mają tego przywileju – jednak ich sytuacja nie jest nieuregulowana w przepisach.

Wspólny wynajem

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby partnerzy wynajęli wspólnie mieszkanie jako najemcy. Przysługują im wówczas te same prawa i obowiązki związane z najmem lokalu, ich odpowiedzialność za ewentualne nie zapłacenie czynszu jest wówczas solidarna (wynajmujący może dochodzić całości zobowiązania od jednego z najemców).

REKLAMA

Sytuacja, w której oboje partnerzy są związani umową najmu – pozwala na wypowiedzenie jej przez jednego (lub jednemu z partnerów) – w sytuacji, w której postanowią się rozstać – nie pociąga to wówczas konieczności opuszczenia lokalu przez drugiego (jeśli chce tam zostać). Takie wypowiedzenie nie ma jednak wpływu na wysokość czynszu.

Co jeśli wspólnego najmu nie ma

REKLAMA

Należy pamiętać o tym, że jeśli umowa najmu nie pozwala nam na przyjęcie do domu innej osoby – nie możemy tego zrobić bez zgody właściciela (inaczej niż w przypadku małżonka czy dzieci). W takiej sytuacji mamy bowiem do czynienia z oddaniem do użytku (lub podnajmem) części lub całości wynajmowanego lokalu innej osoby.

W sytuacji, w której zdecydujemy się na to bez zgody (wiedzy) właściciela, możemy liczyć się z możliwością rozwiązania umowy ze skróconym okresem wypowiedzenia, w związku ze złamaniem warunków umowy.

W przypadku zgody właściciela- na partnerze spoczywa również pewne ryzyko – otóż jest odpowiedzialny wraz z wynajmującym za spłatę czynszu (solidarnie – ale tylko za okres, w którym faktycznie mieszkał), a także właścicielowi przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach, które znajdują się w lokalu (na wypadek nie uregulowania należności i dochodzenia roszczeń przez wynajmującego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Co w przypadku śmierci najemcy

Śmierć najemcy co do zasady wiąże się z rozwiązaniem umowy najmu lokalu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której ktoś może wstąpić w jego miejsce. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę dwie sytuacje:

1. Jeśli partnerzy wspólnie zawarli umowę – w przypadku śmierci jednego z nich, umowa kontynuowana jest przez drugiego- nie ma żadnego przejścia ani zmiany.

2. W sytuacji, w której partner nie był stroną umowy – wraz ze śmiercią najemcy staje się nim (wstępuje w prawo najmu) na tych samych zasadach, które wiązały dotychczasowe strony).

Drugie rozwiązanie wynika z art. 691 kodeksu cywilnego, w którym możemy znaleźć normę wskazującą na przejście prawa z najmu na osobę, która „pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą”. Warunkiem przejścia praw z najmu jest mieszkanie z najemcą na stałe w momencie jego śmierci.

Należy zwrócić uwagę na to, że jest to jedna z niewielu instytucji prawa biorąca w obronę interes osób żyjących w związku nieformalnym.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpłatne przeszkolenie wojskowe dla młodych. Kosiniak-Kamysz "zapraszam młodych po szkole ponadpodstawowej na miesiąc szkolenia". Za czas spędzony w koszarach będzie uposażenie

  Razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy - poinformował Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

  Na słoiku miodu obowiązkowo informacja o kraju pochodzenia. Nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Za trzy dni w życie wchodzą przepisy, które zobowiązują polskich producentów i sprzedawców miodu do podawania na opakowaniach kraju lub krajów, w których surowiec został zebrany. Z etykiet znikną dotychczasowe ogólne określenia o pochodzeniu z obszaru UE lub spoza niego. Polska Izba Miodu podkreśla, że nowe przepisy są korzystne dla konsumentów.

  Co każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty w 2024 r.

  Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała co można mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 r.

  Wzór: Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w 2024 r.

  Publikujemy Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Wzór wniosku aktualny na 2024 r. 

  REKLAMA

  Warunki techniczne budynków 2024 – nowe przepisy od 1 sierpnia. Przegrody między balkonami, place zabaw, tereny zielone, stanowiska postojowe, pomieszczenia dla rowerów, wózków i inne zmiany

  W dniu 1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co się zmieni w porównaniu do obecnego stanu prawnego?

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r. Pieniądze dla jednej z branż: hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura.

  Zmiany w specustawie mieszkaniowej, miejsca parkingowe bez centralnego planowania. Jest projekt ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa

  Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. To pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego. Już w tym roku limit finansowania z budżetu zwiększy się z 1 do 5 mld zł.

  Złóż wniosek o 800 plus do 30 kwietnia 2024 r.

  Wniosek o 800 plus złożony do 30 kwietnia 2024 r. gwarantuje wypłatę świadczenia w każdym miesiącu bez opóźnień. Złóż wniosek do końca kwietnia, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty 800 plus. Sprawdź, co się stanie w przypadku złożenia wniosku po terminie 30 kwietnia.

  REKLAMA

  500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r.

  500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r. Sprawdź szczegóły. 

  Dofinansowanie wymiany okien. Tak działa Program Rewitalizacji Akustycznej. Dostaniesz pieniądze, ale sam zapłacisz podatek.

  Właściciele nieruchomości mogą otrzymać dofinansowanie poprawy izolacyjności akustycznej przegród budowlanych nieruchomości mieszkalnych. Trzeba spełniać określone warunki.

  REKLAMA