reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Prawa małżonka do mieszkania

Prawa małżonka do mieszkania

Małżonek, nawet w razie rozdzielności majątkowej, ma gwarantowane przez przepisy prawo korzystania z mieszkania. W pewnych wypadkach jego prawo do mieszkania jest jeszcze szersze.Warto wiedzieć jak kształtuje się jego sytuacja mieszkaniowa.

Brak tytułu prawnego do mieszkania – prawo korzystania

Jeżeli mieszkanie przysługuje tylko jednemu małżonkowi, drugi małżonek ma prawo stałego przebywania i korzystania z mieszkania . To samo dotyczy przedmiotów urządzenia domowego.

Prawo drugiego małżonka do lokum może być – prawem własności, spółdzielczym własnościowym lub lokatorskim prawem do lokalu, prawem wynikającym z umowy najmu , użyczenia, dożywocia, służebnością osobistą małżonka. Charakter tego prawa nie ma znaczenia dla możliwości korzystania z mieszkania przez współmałżonka.

To prawo nie oznacza, że małżonek staje się stroną stosunku prawnego, z którego wynikają prawa do mieszkania. Nie nabywa prawa do rozporządzenia nim i dokonywania czynności prawnych, do których uprawnia tytuł do lokum. Jest to prawo wyłącznie osobiste - nie wchodzi do jego majątku. Jego źródłem jest tylko zawarcie małżeństwa z małżonkiem uprawnionym do mieszkania.

Utrata prawa korzystania

Małżonek traci takie prawo w razie:

  • utraty prawa przez drugiego małżonka
  • rozwiązania małżeństwa przez rozwód i orzeczenie separacji
  • trwałego opuszczenia mieszkania powiązanego z zamiarem porzucenia rodziny, chyba że jest to spowodowane nagannym zachowaniem współmałżonka
  • korzysta z niego w sposób naganny, uniemożliwiający wspólne pożycie.

W tym ostatnim przypadku małżonek uprawniony do mieszkania może wystąpić do sądu z powództwem o nakazanie postępującemu nagannie małżonkowi opróżnienia mieszkania.

Należy rozróżnić sytuacje, gdy małżonek, mimo że nie uczestniczył w podpisaniu umowy nabywa tytuł do mieszkania, nie tylko gwarancję „korzystania z mieszkania”.

Przeanalizujmy różne sytuacje.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Najem

Jeżeli umowa najmu zostaje zawarta przez np. męża przed zawarciem małżeństwa , żona nie staje się po ślubie stroną tej umowy, ma tylko ustawowe prawo korzystania z tego mieszkania.

Natomiast, jeśli umowa najmu zostaje zawarta przez męża po ślubie , to niezależnie od ustroju majątkowego (rozdzielności czy wspólności majątkowej) żona staje się najemcą lokalu. Wówczas o uprawnieniach małżonków jako współnajemców nie będzie decydować treść umowy najmu, ale sam fakt zawarcia umowy w czasie trwania małżeństwa i jej cel, którym winno być zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych rodziny.

Spółdzielcze prawo do mieszkania

Podobnie jak w przypadku najmu, spółdzielcze prawo do mieszkania, nabyte w trakcie małżeństwa przysługuje małżonkom wspólnie. Z jednym wyjątkiem:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama