reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Co warto wiedzieć o umowie najmu?

Co warto wiedzieć o umowie najmu?

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Strony umowy

Stronami umowy najmu są wynajmujący i najemca. Wynajmujący to najczęściej właściciel rzeczy (najczęściej lokalu lub samochodu).

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

Przedmiot najmu

Przedmiotem umowy najmu mogą być rzeczy zarówno ruchome (np. samochód) jak i nieruchomości (np. lokal, działka, pokój w mieszkaniu, ściana domu, powierzchnia ogrodzenia).

 Istotne jest aby wynajmowane rzeczy były to rzeczy, których nie można zużyć. Dlatego też przedmiotem najmu nie mogą być np. pieniądze.

Forma umowy

Kodeks cywilny nie zastrzega dla ważności umowy o dzieło żadnej konkretnej formy. Można ją więc zawrzeć w każdy sposób, chociażby ustnie.

Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. Gdy jednak nie zawarto takiej umowy w formie pisemnej wtedy uważa się że umowa najmu zawarta jest na czas nieokreślony.

Czym jest najem?

Wynajmujący oddaje najemcy rzecz do używania. Zakres używania zależy od postanowień umowy. Najem pomieszczeń może mieć na celu używanie ich dla celów użytkowych (wynajem pomieszczenia pod prowadzenie magazynu) lub na cele mieszkalne (wynajem pomieszczenia dla celów mieszkaniowych najemcy). Środki transportu mogą być wynajmowane do przewozu towarów i osób.

Zakres używania zależy od zapisów umowy i przeznaczenia rzeczy.

Czas umowy

Cechą charakterystyczna umowy najmu jest czasowość. Czas używania może być określony (dzień, tydzień, miesiąc, rok) jak i nie oznaczony. Po upływie okresu najmu rzecz oddana do używania powinna być zwrócona wynajmującemu. W wypadku gdy najem jest zawarty na czas nie oznaczony wtedy każda ze stron może go wypowiedzieć. Umowę najmu zawartą na czas dłuższy niż 10 lat uważa się po upływie tego terminu z zawarty na czas nie oznaczony.

Zobacz: Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję?

 Czynsz czyli wynagrodzenie

Umowa najmu jest zawsze umową odpłatną. Znaczy to tyle, że najemca obowiązany jest do zapłaty czynszu, przewidzianego w umowie. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju (świadczenie dóbr lub usług).

Czynsz musi być płatny zgodnie z postanowieniami umowy. Jeżeli jednak strony nie zapisały w umowie jak będzie płacone wynagrodzenie wtedy czynsz powinien być płacony z góry. Czas płacenia czynszu zależy wtedy od okresu na jaki została zawarta umowa. Gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc wtedy trzeba zapłacić czynsz za cały czas najmu z góry. Gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc wtedy czynsz trzeba płacić miesięcznie (do dziesiątego każdego miesiąca) też z góry.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama