reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Zakup wspólnego samochodu

Zakup wspólnego samochodu

Zakup wspólnego samochodu dla osób nie będących małżeństwem nie jest niczym wyjątkowym, jedyne co różni to od nabycia przez małżeństwo to rodzaj współwłasności.

Kupując razem jesteście współwłaścicielami

Kwestia współwłasności rzeczy regulowana jest w kodeksie cywilnym i w przypadku samochodu nie ma w tym zakresie różnic w przepisach prawa cywilnego. Warto je jednak w tym miejscu przybliżyć.

Własność rzeczy może być podzielona pomiędzy kilka osób (liczba ta nie jest niczym ograniczona). W takim wypadku każdy ze współwłaścicieli ma określony udział we własności. Co do zasady (jeśli nie postanowiono inaczej przy zakupie) udziały są równe – w naszym przypadku będzie to po 1/2. Przy czym nie zawsze musi tak być, jeśli współwłaściciele wyłożyli różną kwotę pieniędzy- może mieć to (i to powinno na wypadek późniejszych rozliczeń) odzwierciedlenie w udziałach.

Jan Kowalski i Anna Nowak postanowili kupić razem samochód. Anna była w stanie wyłożyć 15 tys. zł, Jan tylko 5. Kupili samochód wspólnie, udział we własności ustalili w stosunku 1/4 dla Jana i 3/4 dla Anny.

Ważne aspekty umowy

Chcąc, aby współwłasność odzwierciedlała prawdziwy nakład finansowy na rzecz, należy wielkość udziałów należy zawrzeć już w umowie zakupu (lub na fakturze- jeśli pojazd kupowany jest np. w komisie czy u dealera). Jeśli w umowie nie znajdzie się właściwe określenie udziałów – uznawać się będzie, że udziały są równe – a ewentualne podważenie tego stanu rzeczy wymagać będzie postępowania sądowego.

W przypadku rejestracji samochodu stanowiącego współwłasność – powinien być zarejestrowany na wszystkich współwłaścicieli. Stąd dowód nabycia (np. umowa sprzedaży) powinien wskazywać wszystkich nabywców.

Prawa i obowiązki współwłaścicieli

Każdy współwłaściciel rzeczy ma prawo do jej używania, musi jednak robić to w taki sposób, który nie ogranicza pozostałych użytkowników. Stosunek wielkości udziałów nie ma wpływu na sposób, czy częstotliwość użytkowania.

Współwłaściciele muszą ponosić również koszty związane z użytkowaniem przedmiotu współwłasności – a więc w tym przypadku m.in.:

  • paliwa,
  • ubezpieczenia,
  • napraw,
  • badań technicznych.

W odróżnieniu od zasad użytkowania- ponoszenie nakładów, oraz osiągane korzyści powinny być rozłożone pomiędzy współwłaścicieli w stosunku do wielkości ich udziałów.

Podobnie rozwiązana jest kwestia sprzedaży przedmiotu współwłasności – w przypadku „idealnym”, pieniądze ze sprzedaży powinny być podzielone pomiędzy współwłaścicieli, w takim samym stopniu w jakim ponieśli koszty nabycia (zgodnie z wielkością udziałów). Jednak w praktyce, można dokonać rozliczenia nakładów- jeśli np. jeden ze współwłaścicieli ponosił je sam, lub w stopniu przekraczającym jego obowiązku.

Zobacz serwis: Majątek

Zniesienie współwłasności

Współwłasność pojazdu może być zawsze zniesiona – jeśli pomiędzy partnerami powstanie konflikt. Może to być dokonane na dwa sposoby:

  • sprzedaż i podział przychodu ze sprzedaży pomiędzy współwłaścicieli,
  • przyznanie na własność jednemu z nich, za spłatą drugiego.

Z uwagi na przedmiot współwłasności opisywany w tym przypadku – fizyczny podział, stanowiący trzeci sposób zniesienia współwłasności jest niemożliwy.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku rejestracji samochodu stanowiącego współwłasność – powinien być zarejestrowany na wszystkich współwłaścicieli.
W przypadku rejestracji samochodu stanowiącego współwłasność – powinien być zarejestrowany na wszystkich współwłaścicieli.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama