REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Partner w procesie karnym

Osoba pozostająca we wspólnym pożyciu według prawa karnego jest traktowana jako osoba najbliższa.
Osoba pozostająca we wspólnym pożyciu według prawa karnego jest traktowana jako osoba najbliższa.

REKLAMA

REKLAMA

Osoba żyjąca w związku nieformalnym, traktowana jest w procesie karnym na podobnych zasadach jak małżonek, prawo uznaje je za osobę najbliższą.

Osoba najbliższa

Na gruncie prawa karnego, osobą najbliższą jest (zgodnie z art. 115 kk):

REKLAMA

 • małżonek,
 • wstępny (np. rodzic),
 • zstępny(dzieci, wnuki),
 • rodzeństwo,
 • powinowaty w tej samej linii lub stopniu,
 • osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek,
 • osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

Taka definicja ustawowa, oznacza, zawsze gdy mamy do czynienia w kodeksie z instytucją „osoby najbliższej”, możemy uznać, że dotyczy również osób żyjących w związku nieformalnym. Ma to swoje istotne przełożenie nie tylko na prawo materialne, ale również procedurę karną.

Na gruncie prawa materialnego

Status osoby najbliższej dla partnera niesie za sobą pewne zmiany zarówno w sposobie rozpoczęcia postępowania karnego wobec sprawcy (niektóre przestępstwa – jak spowodowanie uszczerbku na zdrowiu ścigane są na wniosek pokrzywdzonego, a nie z urzędu), jak również w zakresie odpowiedzialności karnej.

W niektórych sytuacjach, w stosunku do osoby najbliższej sprawcy, kodeks karny wyłącza podleganie karze dotyczy to. W szczególności nie podlega karze kto:

 • składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę
 • nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania, składa fałszywe zeznanie
 • zataja dowody niewinności osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa


Warunkiem jest fakt popełnienia powyższych czynów zabronionych, z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą danej osobie lub jego najbliższym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie nie podlega karze osoba ukrywająca osobę najbliższą (np. przed pościgiem). Może również uniknąć odpowiedzialności karnej za niszczenie dowodów lub zacieranie śladów przestępstwa w sprawie popełnionej przez osobę najbliższą (choć o tym musi zadecydować sąd).

Zobacz także: Czy partner może odpowiadać za długi drugiego partnera


Na gruncie procedury karnej

Najistotniejszym „przywilejem” w tej sytuacji jest możliwość odmowy składania zeznań w charakterze świadka w sprawie dotyczącej osoby najbliższej (w tym, zgodnie z definicją kodeksu karnego – także osoby żyjącej w związku nieformalnym).

Osoba najbliższa na gruncie prawa karnego ma również prawo występowania w zastępstwie zmarłego poszkodowanego w postaci:

 • oskarżyciela prywatnego
 • wystąpienia z prywatnym aktem oskarżenia
 • wystąpienia z powództwem cywilnym (powództwo adhezyjne).

W takiej sytuacji, należy wykazać (posiłkując się wszelkimi możliwymi dowodami - faktyczną "bliskość" ze zmarłym poszkodowanym.

Zobacz serwis: Konkubinat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA