REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie płacić za długi drugiego małżonka?

Ewa Karaś
Ewa Ryś
Małżonkowie zawsze odpowiadają majątkiem wspólnym za zobowiązania, które zaciągnęli oboje.
Małżonkowie zawsze odpowiadają majątkiem wspólnym za zobowiązania, które zaciągnęli oboje.

REKLAMA

REKLAMA

W polskim prawie istnieje zasad, że dłużnik odpowiada za zobowiązania majątkiem osobistym. Małżonkowie zawsze odpowiadają majątkiem wspólnym za zobowiązania, które zaciągnęli oboje. Niekiedy rozwód i zniesienie wspólności majątkowej nie chronią ich majątku przed egzekucją.

Małżonkowie mogą zaciągać zobowiązania pieniężne dla zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny. Do potrzeb takich należą potrzeby całej rodziny oraz o potrzeby indywidualne poszczególnych jej członków. Możemy wymienić między innymi następujące potrzeby:

REKLAMA

  • wyżywienie,
  • ubranie,
  • mieszkanie,
  • ochrona zdrowia,
  • rozwój duchowy i kulturalny,
  • wychowywania dzieci,
  • opłaty za mieszkanie,
  • korzystanie z energii elektrycznej, gazu, wody,
  • naprawa urządzeń domowych.

Zwykłe potrzeby rodziny

Za zobowiązania zaciągnięte przez jednego małżonka na zwykłe potrzeby małżonkowie odpowiadają wspólnie. Z ważnych powodów na żądanie jednego małżonka sąd może postanowić, że za te zobowiązania odpowiada tylko ten małżonek. Chodzi o małżonka, który zaciągnął dług.

Do ważnych powodów zalicza się postępowanie małżonka spowodowane:

  • lekkomyślnością,
  • rozrzutnością,
  • nieudolnością męża albo żony.

Do zachowań takich będą zaliczane postępowania, które godzą w dobro rodziny, zagrażają jej interesom.

Zobacz też: Vademecum: Podział majątku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długi jednego małżonka

Za zobowiązania dłużnik odpowiada z majątku osobistego. Ponadto wierzyciel może się domagać, egzekucji z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej.

Należy pamiętać, że wierzyciel może żądać spłaty długu z majątku obu małżonków, jeśli dług został zaciągnięty przez małżonka za zgodą drugiego małżonka.

Zgoda drugiego małżonka na zaciągnięcie zobowiązań może zostać wyrażona w dowolnej formie. Małżonek może zgodzić się na zaciągniecie długu przed, w trakcie zaciągania zobowiązania, a nawet po.

Aby mogła zostać prowadzona egzekucja z majątku osobistego dłużnika oraz z jego wynagrodzenia za pracę, innych jego dochodów wierzyciel musi uzyskać tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim.

Zobacz też: Rozliczenia przy podziale majątku małżonków

Odpowiedzialność za długi

Wybór sposobu egzekucji, gdy dłużnikiem jest małżonek, zależy od rodzaju zobowiązania oraz wyrażenia zgody na zaciągniecie długu przez drugiego małżonka.

Tytułowi egzekucyjnemu może zostać nadana klauzula wykonalności przeciwko drugiemu małżonkowi. W takim przypadku egzekucja będzie prowadzona z całego majątku wspólnego obojga. Egzekucja nie może być prowadzona z majątku osobistego małżonka dłużnika.

Klauzulę wykonalności sąd może nadać dopóki istnieje wspólność majątkowa między małżonkami.

Małżonek dłużnika może się bronić przed egzekucją. Może wykazać, że wierzycielowi nie należy się egzekwowane świadczenie.

REKLAMA

W czasie trwania wspólności ustawowej między małżonkami wierzyciel nie może żądać zaspokojenia z tej części majątku, która małżonkowi, gdyby ustała wspólność majątkowa. Nie może też domagać się zaspokojenia z poszczególnych przedmiotów tego majątku.

Aby sąd nadał tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, wierzyciel musi okazać dokument urzędowy lub prywatny potwierdzający, że zaciągnięcie zobowiązania zostało dokonane za zgodą małżonka dłużnika.

Zobacz też: Intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska - treść i zakres

Ochrona sądu

Jeżeli małżonek lekkomyślnie, nieudolnie lub celowo narusza interesy majątkowe rodziny albo poważnie im zagraża, to drugi może zwrócić się o ochronę do sądu. Dla sądu nie ma znaczenia czy te działania są zawinione przez tego lekkomyślnego lub nieudolnego małżonka.

Na żądanie jednego sąd może pozbawić drugiego małżonka samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym. Jeżeli małżonek pozbawiony samodzielnego zarządu majątkiem zaciągnie zobowiązanie pieniężne czynność, to nie będzie ważna.

Zmiana zasad zarządu majątkiem wspólnym przez sąd nie zwalnia małżonków od solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania, jakie małżonek zaciągnął w sprawach wynikających ze zwykłych potrzeb rodziny.

Zobacz serwis: Podział majątku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

REKLAMA

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie - co się wydarzy? Harmonogram obrad w dniach 24-25-26 kwietnia

Dzisiaj, 24 kwietnia Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Jak będzie przebiegał plan obrad? Jakie projekty ustawa będą procedowane przez parlamentarzystów? Pełny harmonogram obrad Sejmu w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku.

REKLAMA