REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie płacić za długi drugiego małżonka?

Ewa Karaś
Ewa Ryś
Małżonkowie zawsze odpowiadają majątkiem wspólnym za zobowiązania, które zaciągnęli oboje.
Małżonkowie zawsze odpowiadają majątkiem wspólnym za zobowiązania, które zaciągnęli oboje.

REKLAMA

REKLAMA

W polskim prawie istnieje zasad, że dłużnik odpowiada za zobowiązania majątkiem osobistym. Małżonkowie zawsze odpowiadają majątkiem wspólnym za zobowiązania, które zaciągnęli oboje. Niekiedy rozwód i zniesienie wspólności majątkowej nie chronią ich majątku przed egzekucją.

Małżonkowie mogą zaciągać zobowiązania pieniężne dla zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny. Do potrzeb takich należą potrzeby całej rodziny oraz o potrzeby indywidualne poszczególnych jej członków. Możemy wymienić między innymi następujące potrzeby:

REKLAMA

 • wyżywienie,
 • ubranie,
 • mieszkanie,
 • ochrona zdrowia,
 • rozwój duchowy i kulturalny,
 • wychowywania dzieci,
 • opłaty za mieszkanie,
 • korzystanie z energii elektrycznej, gazu, wody,
 • naprawa urządzeń domowych.

Zwykłe potrzeby rodziny

Za zobowiązania zaciągnięte przez jednego małżonka na zwykłe potrzeby małżonkowie odpowiadają wspólnie. Z ważnych powodów na żądanie jednego małżonka sąd może postanowić, że za te zobowiązania odpowiada tylko ten małżonek. Chodzi o małżonka, który zaciągnął dług.

Do ważnych powodów zalicza się postępowanie małżonka spowodowane:

 • lekkomyślnością,
 • rozrzutnością,
 • nieudolnością męża albo żony.

Do zachowań takich będą zaliczane postępowania, które godzą w dobro rodziny, zagrażają jej interesom.

Zobacz też: Vademecum: Podział majątku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długi jednego małżonka

Za zobowiązania dłużnik odpowiada z majątku osobistego. Ponadto wierzyciel może się domagać, egzekucji z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej.

Należy pamiętać, że wierzyciel może żądać spłaty długu z majątku obu małżonków, jeśli dług został zaciągnięty przez małżonka za zgodą drugiego małżonka.

Zgoda drugiego małżonka na zaciągnięcie zobowiązań może zostać wyrażona w dowolnej formie. Małżonek może zgodzić się na zaciągniecie długu przed, w trakcie zaciągania zobowiązania, a nawet po.

Aby mogła zostać prowadzona egzekucja z majątku osobistego dłużnika oraz z jego wynagrodzenia za pracę, innych jego dochodów wierzyciel musi uzyskać tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim.

Zobacz też: Rozliczenia przy podziale majątku małżonków

Odpowiedzialność za długi

Wybór sposobu egzekucji, gdy dłużnikiem jest małżonek, zależy od rodzaju zobowiązania oraz wyrażenia zgody na zaciągniecie długu przez drugiego małżonka.

Tytułowi egzekucyjnemu może zostać nadana klauzula wykonalności przeciwko drugiemu małżonkowi. W takim przypadku egzekucja będzie prowadzona z całego majątku wspólnego obojga. Egzekucja nie może być prowadzona z majątku osobistego małżonka dłużnika.

Klauzulę wykonalności sąd może nadać dopóki istnieje wspólność majątkowa między małżonkami.

Małżonek dłużnika może się bronić przed egzekucją. Może wykazać, że wierzycielowi nie należy się egzekwowane świadczenie.

REKLAMA

W czasie trwania wspólności ustawowej między małżonkami wierzyciel nie może żądać zaspokojenia z tej części majątku, która małżonkowi, gdyby ustała wspólność majątkowa. Nie może też domagać się zaspokojenia z poszczególnych przedmiotów tego majątku.

Aby sąd nadał tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, wierzyciel musi okazać dokument urzędowy lub prywatny potwierdzający, że zaciągnięcie zobowiązania zostało dokonane za zgodą małżonka dłużnika.

Zobacz też: Intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska - treść i zakres

Ochrona sądu

Jeżeli małżonek lekkomyślnie, nieudolnie lub celowo narusza interesy majątkowe rodziny albo poważnie im zagraża, to drugi może zwrócić się o ochronę do sądu. Dla sądu nie ma znaczenia czy te działania są zawinione przez tego lekkomyślnego lub nieudolnego małżonka.

Na żądanie jednego sąd może pozbawić drugiego małżonka samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym. Jeżeli małżonek pozbawiony samodzielnego zarządu majątkiem zaciągnie zobowiązanie pieniężne czynność, to nie będzie ważna.

Zmiana zasad zarządu majątkiem wspólnym przez sąd nie zwalnia małżonków od solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania, jakie małżonek zaciągnął w sprawach wynikających ze zwykłych potrzeb rodziny.

Zobacz serwis: Podział majątku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

Morawiecki kandydatem na prezydenta? Prezes PiS zdradza plany partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że Mateusz Morawiecki nie jest idealnym kandydatem na prezydenta - z perspektywy zwycięstwa, ale znajdzie się na liście. 

Aktywni rodzice w pracy - świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł. Na jakich warunkach?

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” przysługuje w wysokości 1500 zł miesięcznie na dziecko. A w wysokości 1900 zł miesięcznie w przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z określonymi wskazaniami. Na jakich warunkach będzie przyznawane to nowe świadczenie?

REKLAMA

Prawo jazdy – zmiany od 17 czerwca 2024 r. Drobne problemy, czy zupełny paraliż? Co czeka kierowców aplikacyjnych i ich klientów?

W dniu 17 czerwca 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy.  Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość? Czy czeka nas totalny paraliż usług przewozowych?

Co będzie zawierała Karta Praw Podatnika? Wyjaśni podatnikom, jakie mają prawa

Nowość, będzie Karta Praw Podatnika. W Ministerstwie Finansów trwają prace nad ustawą w tej sprawie. Ma ona zebrać w jednym akcie prawnym wszystkie uprawnienia podatników w stosunku do administracji skarbowej.

Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? 13.06.2024 Sejm zajmował się projektem

W czwartek 13 czerwca br. w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

REKLAMA

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

REKLAMA