reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Rozdzielność majątkowa małżonków

Rozdzielność majątkowa małżonków

Ustrój rozdzielności majątkowej między małżonkami to forma umownego ustroju majątkowego pomiędzy małżonkami. W ustroju tym małżonkowie nie gromadzą majątku wspólnego – lecz każdy pracuje na rzecz swojego majątku osobistego. Każdy z małżonków samodzielnie zarządza swoim majątkiem.

Z prawa do samodzielnego zarządu majątkiem osobistym wynika, że małżonek nie musi informować współmałżonka o wielkości posiadanego majątku. Nie musi również uzyskiwać jego zgody na dokonanie jakiejkolwiek czynności dotyczącej jego majątku. W orzecznictwie wskazuje się również, że w przypadku rozdzielności majątkowej wyłączone jest prawo do współposiadania rzeczy należących do majątku współmałżonka oraz do korzystania z tych rzeczy.

Podstawowym sposobem powstania ustroju rozdzielności majątkowej jest umowa pomiędzy małżonkami. Umowa taka winna być zawarta w formie aktu notarialnego. Możemy wyróżnić dwa momenty powstania rozdzielności majątkowej – sytuację gdy zainteresowani zawierają taką umowę jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego lub sytuację gdy umowa o rozdzielności jest zawierana w trakcie trwania małżeństwa.

Zobacz: Notariusz sporządzi intercyzę

Jeżeli umowa o ustanowieniu rozdzielności majątkowej została zawarta przed zawarciem małżeństwa, to nie dochodzi do powstania wspólności ustawowej. Od samego początku wówczas małżonkowie pracują na rzecz majątków osobistych.

Jeżeli umowa o ustanowieniu rozdzielności majątkowej została zawarta w trakcie trwania związku małżeńskiego (w miejsce ustawowej wspólności majątkowej) to w skład majątku osobistego każdego z małżonków wejdą przedmioty nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego, udział przypadający jednemu z małżonków w majątku, który był dotychczas objęty wspólnością majątkową i przedmioty majątkowe nabyte przez każdego z małżonków po zawarciu umowy.

Zobacz: Kodeks cywilny

Sam fakt zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej nie wyklucza tego, że małżonkowie mogą być współwłaścicielami określonych rzeczy lub praw. majątkowe. Przedmioty te jednak nie będą objęte małżeńską wspólnością majątkową, ale współwłasnością w częściach ułamkowych, do której mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego - art. 195-221 kc.

Zobacz: Rozdzielność majątkowa na podstawie umowy małżonków

Umowne prawo do ustanowienia rozdzielności majątkowej doznaje jednego ograniczenia, wynikającego wprost z przepisu prawa. Stosownie do art. 6801 § 2 zd. 1 kc, ustanowienie rozdzielności majątkowej nie pociąga za sobą ustania wspólności nawiązanego w czasie trwania małżeństwa najmu lokalu, służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez małżonków rodziny. Jednakże sąd, stosując odpowiednio przepisy o zniesieniu wspólności majątkowej, może z ważnych powodów, na żądanie jednego z małżonków, znieść tę wspólność (art. 6801 § 2 zd. 2 kc).

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama