REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozdzielność majątkowa na podstawie umowy małżonków

Jacek Zalewski
Jacek Zalewski
Wolontariusz w fundacji zajmującej się świadczeniem pomocy prawnej, student V roku prawa
Z ważnych powodów można żądać zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobku (przykładowo gdy małżonek trwonił swój majątek).
Z ważnych powodów można żądać zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobku (przykładowo gdy małżonek trwonił swój majątek).

REKLAMA

REKLAMA

Umowne ustroje majątkowe są stosowane w praktyce, gdy małżonkowie dysponują już określonym majątkiem przed zawarciem małżeństwa. Małżonkowie decydują się na ich zawarcie również wtedy, gdy pomiędzy ich majątkami występuje dysproporcja albo gdy prowadzą już na własny rachunek działalność gospodarczą lub zawodową.

A. Rozdzielczość majątkowa

REKLAMA

Umowa rozdzielczości majątkowej wprowadza dwa odrębne majątki osobiste małżonków, nie istnieje tutaj jakikolwiek substrat majątku wspólnego.

W przypadku gdy małżonkowie przed zawarciem małżeństwa decydują się na wprowadzenie tej konstrukcji, wówczas nie tylko zachowują oni swój dotychczasowy majątek osobisty, lecz również wszelki majątek nabyty po zawarciu małżeństwa wchodzi do ich majątków osobistych. W przypadku, gdy małżonkowie zdecydują się na wprowadzenie powyższego ustroju majątkowego już w czasie trwania małżeństwa, dotychczasowy ustrój majątkowy małżeński ustaje (z datą zawarcia umowy, bądź z datą późniejszą), majątek wspólny ulega podziałowi, a przedmioty majątkowe wchodzą do majątków osobistych małżonków.

W takim przypadku, gdy dojdzie do ustania małżeństwa (np. rozwód), nie ma podstaw do dokonywania podziału majątku małżonków.

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym wyróżniamy następujące rodzaje ustrojów majątkowych małżeńskich:
A. Wspólność majątkowa rozszerzona
B. Wspólność majątkowa ograniczona
C. Rozdzielczość majątkowa
D. Rozdzielczość majątkowa z wyrównaniem dorobków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska - treść i zakres

B. Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków

Powyższy ustrój majątkowy stanowi modyfikację opisywanego powyżej ustroju rozdzielczości majątkowej.

REKLAMA

Modyfikacja polega na tym, że podczas trwania małżeństwa, oboje małżonkowie mają tylko majątek osobisty, natomiast w przypadku ustania małżeństwa dochodzi do wyrównania dorobków małżonków. Konstrukcja ma na celu ochronę małżonka, który z różnych przyczyn nie mógł, bądź nie był w stanie pomnażać majątku po zawarciu małżeństwa (np. gdy jeden małżonek wziął na siebie obowiązek zajmowania się gospodarstwem domowym, bądź chorym członkiem rodziny).

Ustawa definiuje pojęcie dorobek; jest to wzrost wartości majątku każdego z małżonków po zawarciu umowy majątkowej małżeńskiej. Obliczamy więc wzrost majątku zarówno żony, jak i męża po zawarciu umowy małżeńskiej, dolicza się również do majątku małżonków darowizny dokonane przez każdego z nich (za wyjątkiem darowizn dokonanych na rzecz wspólnych zstępnych, oraz tzw. zwyczajowo przyjętych drobnych darowizn).

Do dorobku dolicza się również wartość usług świadczonych przez jednego z małżonków na rzecz drugiego, oraz nakłady i wydatki poczynione z majątku jednego małżonka na rzecz majątku drugiego z małżonków.

Z ważnych powodów można żądać zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobku (przykładowo gdy małżonek trwonił swój majątek). W przypadku śmierci jednego z małżonków do wyrównania dorobków dochodzi pomiędzy małżonkiem a spadkobiercami, spadkobiercy mogą żądać zmniejszenia wyrównania dorobku gdy małżonek (spadkodawca) za życia wytoczył powództwo o rozwód, orzeczenie separacji, lub unieważnienie małżeństwa.

Do wyrównania dorobków może dojść poprzez zapłatę, lub przeniesienie praw majątkowych, strony umowy mogą dochodzić sądowo wyrównania dorobku.

Zobacz również serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Eurowybory 2024 - głosowanie korespondencyjne. PKW: 27 maja ostatnim dniem na zgłoszenie zamiaru. Co trzeba zrobić?

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 27 maja 2024 r. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującego komisarza wyborczego. Co ważne, o dotrzymaniu terminu złożenia zgłoszenia decyduje data ich otrzymania przez właściwy organ, a nie data nadania (stempla pocztowego). Kto i jak może głosować korespondencyjnie?

Mundurowi rozczarowani: nowy mechanizm od MSWiA obliczania dopłat do wypoczynku nie podniósł ich wysokości

Rozczarowanie spotkało Straż Graniczną - zmiany w przepisach nie dadzą im podwyżki wysokości dodatków do wypoczynku.

Zasiłek macierzyński w 2024 roku - ile wynosi? Urlop macierzyński i rodzicielski – ile tygodni?

Od stycznia do kwietnia 2024 roku zasiłki macierzyńskie ZUS wypłacił dla 112,7 tys. kobiet w całej Polsce. Ile wynosi taki zasiłek? Jak długi urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje w 2024 roku? 

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na znak CE? Jak rozpoznać znak CE a jak China Export?

Znak CE to deklaracja producenta, że produkt spełnia unijne wymagania. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie wszystkich zakupów pod katem oznakowania CE. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy znak jest prawdziwy.

REKLAMA

Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

REKLAMA

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

REKLAMA