REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ślub poza kościołem, czyli kiedy można wziąć ślub w plenerze

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Ślub poza kościołem, czyli kiedy można wziąć ślub w plenerze
Ślub poza kościołem, czyli kiedy można wziąć ślub w plenerze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Plaża malowniczej wyspy, urokliwe otoczenie jeziora, górskie tereny, a choćby nawet własny ogród. Pomysły na ślubną miejscówkę można mnożyć. Dla wielu zawarcie ślubu kościelnego w otoczeniu natury pozostaje marzeniem życia. Dobrze zatem wiedzieć na jakich zasadach można zawrzeć ślub kościelny poza murami świątyni.

Ślub kościelny w plenerze

Co do zasady, ślub kościelny powinien zostać zawarty w kościele. Stanowi o tym wprost Kodeks Prawa Kanonicznego w art. 1118 § 1. Brzmi on następująco:

REKLAMA

„Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza”.

W paragrafie drugim tego samego przepisu, można dodatkowo znaleźć następujący zapis:

„§ 2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu”.

Potrzebna zgoda

REKLAMA

Chcąc zatem zawrzeć ślub poza kościołem lub kaplicą, potrzebujemy do tego zgody tzw. miejscowego ordynariusza, którym to mianem jest określany biskup diecezjalny. To do niego musimy udać się przed planowaniem ceremonii, jeśli chcemy by odbyła się ona w wybranym przez nas miejscu. Warto uczynić to już na samym początku jakichkolwiek ślubnych przygotowań, gdyż oczekiwanie na zgodę może wynieść nawet ponad rok czasu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba też zaznaczyć, że praktyka pokazuje, iż taka zgoda jest rzadko kiedy udzielana. Wniosek o jej wyrażenie musi być dobrze umotywowany. Odmowa wynika przede wszystkim z faktu, iż ślub kościelny to sakrament i wychodzi się z założenia, że skupienie uwagi powinno mieć miejsce przede wszystkim na nim, a nie na towarzyszących mu okolicznościach. Chodzi o to, by nie nadawać otoczeniu większej rangi niż samemu sakramentowi.

Warto jeszcze wspomnieć, że ślub kościelny powinien zostać zawarty w kościele na terenie parafii, w której przynajmniej jeden z przyszłych małżonków posiada stałe albo tymczasowe miejsce zamieszkania lub pobyt. Aby ślub mógł zostać zawarty w innym kościele, również trzeba uzyskać zgodę duchownego, ale tu już wystarczy zgoda księdza proboszcza.

Ślub w kościele, wesele w plenerze

Dla upartych może dobrym, pośrednim rozwiązaniem jest zawarcie ślubu w kościele, a zorganizowanie przyjęcia weselnego w oryginalnym, wybranym przez siebie miejscu. Tym sposobem oszczędzamy sobie napięcia związanego z procesem uzyskania zgody, a zarazem możemy spełnić swoje marzenie o uczczeniu tego ważnego wydarzenia w wymarzonym otoczeniu.

Ślub humanistyczny

REKLAMA

Jest też inna możliwość, czyli tzw. ślub humanistyczny. Polega on na dowolności miejsca oraz dowolności słów wypowiadanej przysięgi małżeńskiej. I oczywiście nie potrzeba do tego duchownego. Można więc najpierw złożyć sobie przysięgę w kościele (np. w bardzo kameralnym gronie), a następnie zorganizować ślub humanistyczny.

Należy mieć na względzie, że o ile miejsce zawarcia związku małżeńskiego jest istotne, o tyle kwestia osoby przyszłego małżonka wydaje się ważniejsza, więc chyba bardziej warto na tym aspekcie skupić swoją uwagę.

Adwokat Pamela Opoczka
Kancelaria Adwokacka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA