REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kościół

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy 3 maja trzeba iść do kościoła i jest to święto nakazane?

3 maja wypada święto kościelne Matki Bożej Królowej Polski. Czy 3 maja idzie się do kościoła i jest to święto nakazane?

Rusza zespół ds. Funduszu Kościelnego. Pierwsze posiedzenie 9 lutego

Pierwsze posiedzenie zespołu ds. Funduszu Kościelnego odbędzie się 9 lutego 2024 roku. Ma przygotować rozwiązania dotyczące rekomendacji dla Rady Ministrów w zakresie realizowania zapisów konstytucji związanych z wolnością religijną.

Zespół ds. Funduszu Kościelnego - pierwsze sprawozdanie do końca marca 2024 r.

Rusza "Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego". Będzie miał za zadanie przeprowadzenie analiz oraz wypracowanie koncepcji zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego oraz zmiany zasad jego finansowania. Pierwsze sprawozdanie ma zostać przedstawione Radzie Ministrów już do 31 marca 2024 r.

Co to jest Fundusz Kościelny? Ile wynosi w 2024 r.?

Fundusz Kościelny to unikalna instytucja finansowa. Jego głównym celem jest wsparcie finansowe Kościołów i innych związków wyznaniowych działających w Polsce. Przyjrzyjmy się bliżej historii, organizacji, finansowaniu oraz celom Funduszu Kościelnego. Ile wynosi Fundusz Kościelny zaplanowany na 2024 rok i na co będą wydawane pieniądze?

REKLAMA

Odpis od podatku zamiast Funduszu Kościelnego

Odpis od podatku zamiast Funduszu Kościelnego. "Zastąpienie Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem od podatku to rozwiązanie nowoczesne, przyjęte w Europie i szanujące wolność religii" - powiedział ks. prof. Dariusz Walencik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Czy 1 stycznia katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej?

Czy przypadająca w Nowy Rok uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest świętem nakazanym? Czy wierni mają obowiązek tego dnia uczestniczenia we mszy świętej? 

22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

Czy można odliczyć VAT od usług zwolnionych podczas realizacji projektu inwestycyjnego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawca nie może odliczyć podatku VAT od zakupów związanych z projektem, ponieważ jego działalność jest zwolniona z VAT, a tym samym nie spełnia warunków do odliczenia.

REKLAMA

Opodatkowanie Kościoła, świeckich urzędów i szpitali. 1600 zł składek i podatków dla księży

Opodatkowania Kościoła, świeckich urzędów i szpitali może stać się faktem. Kiedy zmiany prawa? 

Boże Ciało 2023: Czy trzeba iść do kościoła i na procesję? Czy to święto nakazane?

Boże Ciało 2023. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli potocznie Boże Ciało, wypada w tym roku 8 czerwca. Czy tego dnia uczestnictwo we mszy świętej jest dla katolików obowiązkowe? Sprawdzamy, czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła.

Kościół i wyzwanie sztucznej inteligencji. Rzecznicy Konferencji Episkopatów Europy rozmawiali o wpływie AI na ewangelizację

Wyzwania, które stawia dziś ewangelizacji sztuczna inteligencja, były głównym tematem spotkania rzeczników Konferencji Episkopatów Europy w stolicy Cypru Nikozji - poinformowała w komunikacie Konferencja Episkopatu Polski.

Nowelizacja ustawy o komisji ds. pedofilii - Kościół bez kar za brak dostępu do akt

Prawo i Sprawiedliwość po cichu wprowadziło poprawkę wykreślającą karę grzywny za nieuzasadnioną odmowę przekazanie akt na żądanie komisji ds. pedofilii. W rezultacie komisja będzie mogła żądać od kościoła czy związku sportowego udostępnienia w terminie 30 dni informacji i dokumentów, ale nie będzie miała narzędzi by ten obowiązek wyegzekwować.

Czy duchowni płacą podatek dochodowy?

Niektórzy uważają, że księża podatków nie płacą. Czy na pewno?

Nowelizacja ustawy o komisji ds. pedofilii - Kościół nie chce udostępniać akt

Projekt nowelizacji ustawy o komisji ds. pedofilii, skierowany do Sejmu w lipcu 2022 r. przez Kancelarię Prezydenta, zobowiązuje wszystkie podmioty do przekazania jej dokumentów w ciągu 30 dni, w tym również Kościół Katolicki. Episkopat zasłania się jednak konkordatem, konstytucją i tajemnicą kościelną.

Ślub poza kościołem, czyli kiedy można wziąć ślub w plenerze

Plaża malowniczej wyspy, urokliwe otoczenie jeziora, górskie tereny, a choćby nawet własny ogród. Pomysły na ślubną miejscówkę można mnożyć. Dla wielu zawarcie ślubu kościelnego w otoczeniu natury pozostaje marzeniem życia. Dobrze zatem wiedzieć na jakich zasadach można zawrzeć ślub kościelny poza murami świątyni.

Darowizna na kościół, kult religijny i kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą - odliczenie w PIT. Kiedy limit 6% a kiedy bez limitu?

Podatnicy podatku dochodowego (osoby fizyczne) i ryczałtowcy, którzy przekazali darowiznę na kościół, związek religijny, dla parafii i inne cele kultu religijnego mogą skorzystać z odliczenia tych kwot od dochodu (nie więcej niż 6% dochodu) w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Jakie są zasady tego odliczenia? Czy można odliczyć darowizny na Radio Maryja i Telewizję Trwam? Natomiast darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą można odliczać bez limitu.

Reforma prawa karnego w Kościele – zmiana sankcji karnych

Reforma prawa karnego w Kościele katolickim weszła w życie w środę 8 grudnia 2021 r. Zmianie uległy m.in. przepisy dotyczące pedofilii w kościele. W jaki sposób? Jakie inne przepisy uległy modyfikacji, a jakie dodano?

Jak odliczyć darowiznę na kościół?

Darowizna na kościół (darowizna na cele kultu religijnego). Co można odliczyć? Jak rozliczyć w rocznym PIT? Jak udokumentować przekazanie darowizny?

Co z kościołami w Święta Wielkanocne 2021?

Co z kościołami w Święta Wielkanocne w 2021 roku? Czy rząd przewiduje dodatkowe restrykcje? O planowanych zaleceniach mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Apostazja – jak wystąpić z Kościoła katolickiego?

Apostazja jest możliwa po spełnieniu określonych warunków. Jak wystąpić z Kościoła katolickiego? Jakie dokumenty będą potrzebne przy tej procedurze? Z jakimi konsekwencjami wiąże się taka decyzja?

Kanoniczne przygotowanie do małżeństwa - od czerwca 2020 r. nowe przepisy

Od 1 czerwca 2020 r. będzie obowiązywał Dekret ogólny KEP o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Dekret uwzględni nowe wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce.

Unieważnienie sakramentów świętych

Możliwość stwierdzenia nieważności kościelnego małżeństwa rodzi pytanie o podobne rozwiązania dotyczące pozostałych sakramentów św. Czy można unieważnić chrzest lub bierzmowanie? Jakie warunki są wymagane do ważności poszczególnych sakramentów?

Rozwód cywilny a przyjmowanie komunii świętej

Zagadnienie przyjmowania komunii świętej po rozwodzie cywilnym nie jest tak do końca bezzasadne. Można bowiem przyjąć, iż skoro Kościół broni instytucji małżeństwa, to naturalną koleją rzeczy cywilne rozwody nie są przez niego aprobowane, a stąd niedaleko od postawienia tezy o niedopuszczeniu do komunii świętej osób będących właśnie po cywilnym rozwodzie. Tymczasem teza taka jest sama w sobie błędna.

RODO a kościoły i związki wyznaniowe

W jakim zakresie kościoły i związki wyznaniowe powinny stosować RODO? Prezes UODO przypomina, iż członkowie kościołów lub związków wyznaniowych powinni być informowani o swoich prawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego a tzw. nieodcięta pępowina

Kwestia możliwości stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego z powodu tzw. nieodciętej pępowiny jest dość skomplikowana. Należy tu przede wszystkim pamiętać o wymogach prawa kanonicznego oraz o tym, iż każda sytuacja jest inna.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa - jakie koszty?

Jakie koszty ponosi strona w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego? Od czego zależy wysokość opłat?

Jak finansowany jest Kościół w Polsce?

Z budżetu państwa corocznie przeznacza się ok. 1,2 mld zł na wynagrodzenia dla katechetów, a ok. 0,5 mld zł idzie na działalność edukacyjną Kościoła katolickiego. Fundusz Kościelny pochłania ,,zaledwie'' 150 mln zł. Jest oczywistym, że rezygnacja z finansowania kościoła przez państwo przyniosłaby miliardy oszczędności, jednak czy takie rozwiązanie jest możliwe? Eksperci twierdzą, że obecnie taki ruch jest nierealny. Czy w takim wypadku istnieje możliwość by opodatkować księży podatkiem PIT i podatkiem od tacy?

Ślub w plenerze a prawo

Śluby w plenerze są dozwolone przez prawo. Chociaż większość Polaków wierna jest tradycji zawierania małżeństwa w kościele, to coraz częściej decydujemy się na wybór innego urokliwego miejsca.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego z powodu zaburzeń psychoseksualnych

Zaburzenia psychoseksualne stanowić mogą istotny czynnik uniemożliwiający tworzenie wspólnoty małżeńskiej. Mają one różne źródło pochodzenia. W czasie starań o uznanie małżeństwa za nieważnie zawarte konieczne jest pokazanie przyczyny dewiacji. W kościelnych procesach małżeńskich (potocznie i mylnie nazywanymi rozwodami kościelnymi) kanoniści często zatem odnoszą się do genezy zaburzeń psychoseksualnych, które wskazuje współczesna psychologia.

Apostazja: Wystąpienie z Kościoła katolickiego

Apostazja jest to wystąpienie z Kościoła Katolickiego. Nie stanowi dzisiaj odosobnionego przypadku, stąd warto poruszyć to zagadnienie z punktu prawnego. Apostazja jak to zrobić. Apostazja konsekwencje. Apostazja procedura.

REKLAMA