REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot pieniędzy od partnera za odwołanie ślubu

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Zwrot pieniędzy od partnera za odwołanie ślubu
Zwrot pieniędzy od partnera za odwołanie ślubu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„I żyli długo i szczęśliwie” – któż nie chciałby usłyszeć takich słów dla opisania swojego miłosnego związku? Życie to jednak nie bajka i czasami finisz okazuje się mniej kolorowy. Czy w sytuacji gdy jeden z partnerów wycofuje się z danego słowa i zrywa zaręczyny, to osoba pozostawiona może domagać się zwrotu uiszczonych już przez siebie kwot za zaplanowany ślub i wesele?

Odwołany ślub - co z odszkodowaniem?

Chociaż polskie prawo nie reguluje wprost kwestii rozliczenia finansowego pomiędzy niedoszłymi małżonkami, należy stwierdzić, że przepisy prawa nie pozostają w takim przypadku bezsilne i jak najbardziej możemy domagać się odszkodowania.

REKLAMA

REKLAMA

Należy takie uprawnienie wywodzić z Kodeksu cywilnego: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia” (art. 415 k.c.). Trzeba zatem wykazać zaistnienie szkody, aby domagać się odszkodowania za poniesione straty.

Niewątpliwie przygotowania do ślubu są nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim kosztowne. Niektórzy inwestują oszczędności życia i zaciągają kredyt, aby zorganizować ślub i wesele swych marzeń (dotkliwie odczuwają to zazwyczaj rodzice pary młodej). Zatem przekreślenie wspólnej przyszłości, a zarazem zakończenie przygotowań do ślubu niosą za sobą finansowe straty. W sytuacji, gdy pewne usługi zostały już opłacone, zaś zawarte umowy nie przewidują zwrotu tych pieniędzy, rozsądnym wydaje się wyegzekwowanie utraconych środków od lekkomyślnego i niezdecydowanego partnera. „(…) Lekkomyślne spowodowanie kosztów niedoszłego ostatecznie do skutku przyjęcia weselnego stanowi podstawę żądania stosownego odszkodowania od osoby zrywającej przyrzeczenie małżeństwa” (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 15 lipca 1953 r., sygn. akt II C 687/53).

Prezenty ślubne

Pamiętajmy także o kwestii ślubnych prezentów. Jeśli para otrzymała ślubne podarki, można kierować roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. Ponadto, osoba obdarowująca może cofnąć swą darowiznę. Zdarza się bowiem, że para ma hojnych darczyńców i otrzymuje np. wspólne mieszkanie lub samochód. Jest to oczywiście prezent dla nich obu, zatem gdy do ślubu nie dochodzi, to odpada cel tegoż przysporzenia majątkowego.

Powód zerwania zaręczyn

Z pewnością w toku procesu sąd weźmie pod uwagę motywację zerwania zaręczyn przez daną osobę. Jeśli powód jest uzasadniony zawinieniem drugiej strony, to jest duże prawdopodobieństwo, że pozew zostanie oddalony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z tytułu zerwania zaręczyn można domagać się także zasądzenia zadośćuczynienia. Niestety w przeciwieństwie do odszkodowania, na zadośćuczynienie w sytuacji zerwania zaręczyn raczej nie należy gorąco liczyć, a to z uwagi na charakter zobowiązania jaki łączy przyszłych małżonków. Jest to zobowiązanie bardziej natury moralnej niżeli prawnej, a poza tym zobowiązanie to należy do kategorii uczuć, które mogą być zmienne, więc poniekąd trzeba brać pod uwagę ryzyko zakończenia związku w każdym momencie. Proszę zwrócić uwagę na argumentację jednego z sądów na kwestię zadośćuczynienia w takim przypadku:

„Niewątpliwie nagłe zerwanie zaręczyn przez pozwaną było dla powoda doświadczeniem trudnym i niespodziewanym, ale nie jest to sytuacja odosobniona. Powód winien wnieść o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego z zakresy psychologii lub psychiatrii, bowiem Sąd nie ma wiadomości specjalnych, który wydałby opinię w zakresie jego rzeczywistego stanu zdrowia i związku przyczynowego z rozstaniem z pozwaną. Takiego wniosku, jednak powód nie zgłosił. Tym samym nawet żadne względy słuszności nie wymagały uwzględnienia powództwa nawet w części. Zatem roszczenie powoda o zadośćuczynienie podlegało oddaleniu, jako nieudowodnione” (wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu z dnia 11 października 2017 r., sygn. akt I Ca 382/170.

Trzeba podkreślić, że fakt, iż nie stało się regułą zasądzanie odszkodowań i zadośćuczynień w przypadku zerwanych zaręczyn, wynika stąd, że uznaje się, że nie należy w ten sposób wywierać finansowej presji mającej na celu doprowadzenie do zawarcia małżeństwa. Ślub powinien być bowiem zawierany z uwagi na łączące dwie osoby uczucie, nie zaś grożące sankcje finansowe za złamanie danej obietnicy.

Pierścionek zaręczynowy

Chciałabym jeszcze wspomnieć odnośnie problematyki pierścionków zaręczynowych. Wiadomo - im hojniejszy narzeczony, tym droższy bywa pierścionek, więc często spór pojawia się co do kwestii jego zwrotu w przypadku zerwania zaręczyn. W tym zakresie zdaje się, że nie ma reguły i sądy orzekają różnie, w zależności od stanu faktycznego sprawy. Często zdarza się, że kobieta jest zobowiązana pierścionek zwrócić, jednakże dla ukazania nieco odmiennej oceny sądu, pozwalam sobie przytoczyć następujące orzeczenie:

„Po pierwsze, koszt zakupu pierścionka zaręczynowego nie stanowi wydatku związanego ze ślubem. Jest to zwyczajowy prezent, którym obdarowuje się wybrankę, zanim zostanie podjęta decyzja o dacie ślubu, czy też o przyjęciu weselnym. Można by tu jedynie mówić o odwołaniu darowizny (…)” (wyrok Sądu Rejonowego w Gdańsku z dnia 30 marca 2016 r., sygn. akt I C 22/15).

Jako adwokat zaznaczam zatem, że najlepszym rozwiązaniem jest tak umiejętnie dobrać się w parę z drugą osobą, by rzeczywiście móc żyć długo i szczęśliwie i aby nie mieć później rozterek, o których mowa wyżej.

Adwokat Pamela Opoczka
Kancelaria Adwokacka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(16)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • alan
    2022-06-13 18:06:57
    nie dawajcie się nabierać babą na jakiś ślub czy cokolwiek bo zostaniecie bez niczego mam w rodzinie kuzyna tak go baba załatwiła że nie stać go nawet na naprawę samochodu a był bogar=tym człowiekiem
    2
  • Paweł
    2022-06-13 09:23:34
    Po co robić wesel i brać ślub?
    1
    pokażodpowiedzi (2)
  • zulus
    2022-06-13 19:51:55
    Lepiej zwrócić, niż się męczyć później.
    0
  • dość!
    2022-06-13 20:31:58
    A kiedy odszkodownie od pseudożony za pseudomałżeństwo ?
    1
  • wolny związek
    2022-06-14 23:55:56
    Jak nie będzie ślubów to nie będzie rozwodów i wszystkich kłopotów z tym związanych.
    1
  • jolanta
    2022-06-13 20:58:05
    Nic takiego nie miało miejsca. Ani ja ani mój partner nie zrezygnowaliśmy ze ślubu :) Wesele mieliśmy fajne, goście dopisali, w kopertach też sporo znaleźliśmy. Trochę wydaliśmy na podróż, irobota i zmywarkę, a resztę trzymamy :)
    3
    pokażodpowiedzi (1)
  • katolicka kretynizacja polski 🇵🇱
    2022-06-19 18:33:55
    Na temat nierozerwalności małżeństwa najlepiej wie Marta Kaczyńska-Smuniewska-Dubieniecka-Zielińska strażniczka przysięgi składanej przed bogiem "i nie opuszczę cię aż do śmierci"...
    1
  • dość!
    2022-06-20 20:22:19
    A ile od partnerki za nieodwołanie ślubu i zniszczenie życia?
    1
    pokażodpowiedzi (1)
  • adam
    2022-06-20 18:30:19
    Kobiety z reguły są nieuczciwe. To moje zdanie. Każda jedna kleiła się wyłącznie do mojej kasy. Nic nie chciała od siebie dać, za to wygodnie sobie żyć i bardzo dużo brać. Miałem dwie kandydatki na żony, gdy wspomniałem o intercyzie.... to się zaczęło, albo raczej z mojej strony szybko skończyło.
    1
  • Money
    2022-06-20 11:38:17
    Niby miłość ale jednak kasa.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

REKLAMA

Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

Nowy rejestr w kodeksie pracy. Wpiszesz do niego prace szczególne i pracowników je wykonujących [posiedzenie rządu 16 kwietnia]

Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

Zmiana, która wpłynie na miliony Polaków. ZUS od umów-zleceń. Data reformy jest już znana

Rewolucja, która była zapowiadana przez kilka lat, teraz staje się nieunikniona. Chodzi o wprowadzenie składek ZUS dla wszystkich umów-zleceń. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że reforma w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy bez zmian. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Jak w praktyce skorzystać?

Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.

Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

REKLAMA