REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są obowiązki notariusza?

Laura Żywica
Notariusz jako osoba zaufania publicznego jest obowiązany kierować się przy wykonywaniu swojego zawodu zasadą uczciwość, rzetelność, niezależność oraz bezstronność.
Notariusz jako osoba zaufania publicznego jest obowiązany kierować się przy wykonywaniu swojego zawodu zasadą uczciwość, rzetelność, niezależność oraz bezstronność.

REKLAMA

REKLAMA

Notariusz jako osoba zaufania publicznego jest obowiązany kierować się przy wykonywaniu swojego zawodu zasadą uczciwość, rzetelność, niezależność oraz bezstronność. Klasyfikacje obowiązków notariusza zawiera kilka aktów prawnych, wśród nich można wymienić Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza, który dzieli obowiązki notariusza na kilka grup.

Ogólne obowiązki notariusza

Zgodnie z postanowieniami Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza do ogólnych obowiązków notariusza należy zaliczyć przede wszystkim:

REKLAMA

 • dokonywanie czynności zawodowych zgodnie z prawem, według najlepszej woli i wiedzy oraz z należytą starannością.

Mimo wykonywania czynności zawodowych zgodnie z prawem notariusz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej, jeśli czynność ta została dokonana z naruszeniem zasad etyki zawodowej notariusza. 

 • dokonywanie wszelkich czynności notarialnych osobiście. Nie może mieć miejsca sytuacja, w której notariusz wydaje zgodę na to, aby osoba korzystająca z bliskich związków z notariuszem zastąpiła go w jakichkolwiek czynnościach należących wyłącznie do jego kompetencji.
 • zakaz pobierania innych korzyści niż wynagrodzenie w związku z wykonywaniem czynności należących do jego kompetencji .

Zobacz: Notariusz

Obowiązki notariusza wobec stron czynności

Wśród obowiązków notariusza wobec stron czynności Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza wymienia:

 • obowiązek zastosowania takich rozwiązań prawnych, które odpowiadają woli klienta.

Starania notariusza w spełnieniu woli klienta nie mogą prowadzić do obejścia prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • obowiązek dbania o zachowanie powagi urzędu i jego niezależności, gdy stroną czynności są instytucje państwowe, samorządowe i inne, przy jednoczesnym zachowaniu należytego szacunku wobec osób te instytucje reprezentujących;
 • obowiązek odmowy dokonania czynności w wypadku konfliktu między stronami bądź oczywistej sprzeczności ich interesów;

Notariusz może odmówić dokonania czynności klientowi, który zachowuje się obraźliwie lub uniemożliwia mu godne wykonywanie zawodu.

 • obowiązek zapewnienia klientom warunków do swobodnego składania oświadczeń oraz zachowania tajemnicy. Notariusz powinien zapewnić bezpieczne przechowywanie całej dokumentacji, dotyczącej dokonywanych czynności, gwarantujące zachowanie tajemnicy notarialnej.
 • obowiązkiem notariusza jest również dbanie o zachowanie tajemnicy zawodowej przez jego pracowników na zasadach obowiązujących jego samego.

Od obowiązku zachowania tajemnicy zwalnia notariusza orzeczenie sądu albo zgodne oświadczenie wszystkich uczestników czynności notarialnej.

Zadaj pytanie: Forum prawa

Obowiązki notariusza wobec innych notariuszy

Do obowiązków notariusza wobec innych notariuszy Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza zalicza przede wszystkim:

 • kierowanie się zasadą lojalności, życzliwości i szacunku w stosunku do innych notariuszy.

Notariusz kierując się powyższymi zasadami zachowuje prawo do oceny pracy innych notariuszy, ale powinien unikać jakichkolwiek form nieuczciwej konkurencji zawodowej. Przejawy nieuczciwej konkurencji zostały wymienione w Kodeksie Etyki Zawodowej Notariusza.

 • zakaz dokonywania czynności, do której przystąpił już wcześniej inny notariusz;
 • notariuszowi nie wolno bez uprzedniej zgody Rady Izby Notarialnej otwierać kancelarii w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria;
 • zakaz krytykowania wobec klientów czynności dokonanych przez innych notariuszy.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

REKLAMA

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

Szkolenie wojskowe w wakacje. MON daje 6 tys. zł za miesiąc, do wyboru trzy terminy

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zaprasza na szkolenia wojskowe pod hasłem "Wakacje z wojskiem". Za miesiąc szkolenia wojsko proponuje 6 tys. zł. Chętnie mają do wyboru trzy terminy szkoleń. Projekt wakacyjnej służby wojskowej skierowany jest przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat.

REKLAMA