Jakie są obowiązki notariusza?

REKLAMA
REKLAMA
Ogólne obowiązki notariusza
Zgodnie z postanowieniami Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza do ogólnych obowiązków notariusza należy zaliczyć przede wszystkim:
REKLAMA
- dokonywanie czynności zawodowych zgodnie z prawem, według najlepszej woli i wiedzy oraz z należytą starannością.
Mimo wykonywania czynności zawodowych zgodnie z prawem notariusz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej, jeśli czynność ta została dokonana z naruszeniem zasad etyki zawodowej notariusza.
- dokonywanie wszelkich czynności notarialnych osobiście. Nie może mieć miejsca sytuacja, w której notariusz wydaje zgodę na to, aby osoba korzystająca z bliskich związków z notariuszem zastąpiła go w jakichkolwiek czynnościach należących wyłącznie do jego kompetencji.
- zakaz pobierania innych korzyści niż wynagrodzenie w związku z wykonywaniem czynności należących do jego kompetencji .
Zobacz: Notariusz
Obowiązki notariusza wobec stron czynności
Wśród obowiązków notariusza wobec stron czynności Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza wymienia:
- obowiązek zastosowania takich rozwiązań prawnych, które odpowiadają woli klienta.
Starania notariusza w spełnieniu woli klienta nie mogą prowadzić do obejścia prawa.
- obowiązek dbania o zachowanie powagi urzędu i jego niezależności, gdy stroną czynności są instytucje państwowe, samorządowe i inne, przy jednoczesnym zachowaniu należytego szacunku wobec osób te instytucje reprezentujących;
- obowiązek odmowy dokonania czynności w wypadku konfliktu między stronami bądź oczywistej sprzeczności ich interesów;
Notariusz może odmówić dokonania czynności klientowi, który zachowuje się obraźliwie lub uniemożliwia mu godne wykonywanie zawodu.
- obowiązek zapewnienia klientom warunków do swobodnego składania oświadczeń oraz zachowania tajemnicy. Notariusz powinien zapewnić bezpieczne przechowywanie całej dokumentacji, dotyczącej dokonywanych czynności, gwarantujące zachowanie tajemnicy notarialnej.
- obowiązkiem notariusza jest również dbanie o zachowanie tajemnicy zawodowej przez jego pracowników na zasadach obowiązujących jego samego.
Od obowiązku zachowania tajemnicy zwalnia notariusza orzeczenie sądu albo zgodne oświadczenie wszystkich uczestników czynności notarialnej.
Zadaj pytanie: Forum prawa
Obowiązki notariusza wobec innych notariuszy
Do obowiązków notariusza wobec innych notariuszy Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza zalicza przede wszystkim:
- kierowanie się zasadą lojalności, życzliwości i szacunku w stosunku do innych notariuszy.
Notariusz kierując się powyższymi zasadami zachowuje prawo do oceny pracy innych notariuszy, ale powinien unikać jakichkolwiek form nieuczciwej konkurencji zawodowej. Przejawy nieuczciwej konkurencji zostały wymienione w Kodeksie Etyki Zawodowej Notariusza.
- zakaz dokonywania czynności, do której przystąpił już wcześniej inny notariusz;
- notariuszowi nie wolno bez uprzedniej zgody Rady Izby Notarialnej otwierać kancelarii w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria;
- zakaz krytykowania wobec klientów czynności dokonanych przez innych notariuszy.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA