reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Od 2013 r. waloryzacja procentowa emerytur i rent

Od 2013 r. waloryzacja procentowa emerytur i rent

Od marca 2013 r. emerytury i renty będą ponownie waloryzowane procentowo. Do końca lutego 2013 r. obowiązuje waloryzacja kwotowa.

Emeryci i renciści od marca przyszłego roku otrzymają wyższe świadczenia o wskaźnik procentowy waloryzacji. O tym, ile on wyniesie, przekonamy się dopiero na początku przyszłego roku, kiedy poznamy inflację i realny wzrost płac w 2012 r.

Już teraz wiadomo za to, jaki będzie wskaźnik, przez który mnoży się wspomnianą płacę. Wyniesie on 20 proc. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2013 r.

Taką minimalną wartość wskaźnika przyjęła Rada Ministrów. Związki zawodowe domagały się 50-proc. wskaźnika, ale w Komisji Trójstronnej ich argumenty nie zyskały akceptacji strony rządowej i organizacji pracodawców.

Od marca 2013 r. świadczenia będą objęte ponownie waloryzacją procentową, a nie – jak obecnie – waloryzacją kwotową, która obowiązuje od marca 2012 r.do końca lutego 2013 r.

Waloryzacja kwotowa polega na prostym dodaniu 71 zł do wysokości obecnie pobieranego świadczenia (emerytury, renty, zasiłku). Każdy więc dostaje taką samą podwyżkę – i ten, kto ma niskie świadczenie, i ten, kto pobiera na przykład 3,5 tys. emerytury wojskowej.

Istnieją poważne wątpliwości, co do zgodności tego rozwiązania z ustawą zasadniczą. Skargi do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie złożyli prezydent RP, rzecznik praw obywatelskich i OPZZ. Nadal kwestia ta nie jest rozstrzygnięta. I nie wiadomo, na kiedy trybunał ustali dzień rozprawy. Jak się dowiedzieliśmy w zespole prasy i informacji TK, rozprawa nie jest wyznaczona i nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Pełny tekst: Emerytury i renty znów będą waloryzowane procentowo

Polecamy serwis: Emerytury

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Waloryzacja emerytur i rent w 2013 r./ Fot. Fotolia
Waloryzacja emerytur i rent w 2013 r./ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama