| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Rusza kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” (25 lutego – 2 marca 2013 r.)

W rozwoju działań na rzecz pomocy osobom pokrzywdzonym, które mają na celu zbudowanie kompleksowego systemu, niezwykle ważna jest współpraca z innymi instytucjami i wszystkimi grupami zawodowymi, które powołane są po to aby nieść pomoc osobom pokrzywdzonym, reprezentować ich prawa, edukować oraz gwarantować respektowanie i przestrzeganie praw osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Andrzej Seremet – Prokurator Generalny:

- Co roku na organizowanych przeze mnie konferencjach skupiamy się w sposób szczególny na jednym, istotnym zagadnieniu, istotnym dla pokrzywdzonych. W ubiegłym roku położyłem nacisk na kompensatę państwową, zwłaszcza w zakresie prawidłowej informacji o prawach przysługujących pokrzywdzonym z tego tytułu. Wcześniej zastanawialiśmy się nad kwestią wtórnej wiktymizacji ofiar.

W tym roku przedmiotem konferencji organizowanej przez Prokuraturę Generalną w Trybunale Konstytucyjnym jest ochrona danych osobowych i wizerunku ofiary przestępstwa. Zagadnienia te zostały uznane za szczególnie istotne również przez organy Unii Europejskiej. W Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw uznano, że ochrona prywatności ofiary może być jednym z istotnych sposobów zapobiegania wtórnej lub ponownej wiktymizacji ofiary przestępstwa, jej zastraszaniu i odwetowi. Środkiem, który do tego prowadzi może być m.in. nieujawnianie informacji dotyczących tożsamości i miejsca pobytu ofiary lub ograniczenie dostępu do takich informacji. 

Robert Damski - Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Komorniczej:

- Komornicy sądowi, jak co roku, aktywnie uczestniczą w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, bo to ważna i cenna inicjatywa. Komornicy udzielają bezpłatnych porad w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, a w Warszawie także w siedzibie Izby Komorniczej. Chcę także podkreślić, że każdy komornik , w każdym tygodniu pracy, poświęca jeden dzień na dyżur, który możemy nazwać „dniem otwartym”. Jest to dzień, w którym każdy, kto tego potrzebuje, także osoby pokrzywdzone przestępstwem, może uzyskać poradę i pomoc.

Pełną informację na temat dyżurów organizowanych w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajdziecie Państwo poniżej.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »