REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Tydzień pomocy pokrzywdzonym. /Fot. Fotolia
Tydzień pomocy pokrzywdzonym. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rusza kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” (25 lutego – 2 marca 2013 r.)

- Ministerstwo Sprawiedliwości od wielu lat traktuje pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem jako jedno ze swoich priorytetowych działań. Niemniej jednak inicjatywa związana z obchodami Tygodnia ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych – powiedział dzisiaj Wojciech Węgrzyn - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w trakcie konferencji inaugurującej Tydzień Pomocy.

REKLAMA

REKLAMA

Już od najbliższego poniedziałku (25 marca 2013 r.) wszyscy zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. To tam będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.

W organizację obchodów – poza Ministerstwem Sprawiedliwości - aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem organizowany jest przy współpracy z Wydawnictwem Wolters Kluver.

Dzięki zaangażowaniu w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” tylu podmiotów dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także m.in. prokuratorzy oraz funkcjonariusze Policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy.

- Taka kompleksowość oferty pomocowej jest bardzo korzystna dla pokrzywdzonych, o czym świadczą ich opinie po ubiegłorocznych obchodach Tygodnia. Przypomnę, że w ubiegłym roku w czasie Tygodnia udzielono 2761 informacji prawnych i porad psychologicznych – przypomniał wiceminister Wojciech Węgrzyn.

Zobacz serwis: Pokrzywdzony

REKLAMA

Osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać również pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.

W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517). 

Warto podkreślić, że w wyniku postulatów zgłaszanych przez samych pokrzywdzonych przestępstwem - na co zwrócili uwagę koordynatorzy pracujący z nimi na co dzień w Ośrodkach -w tym roku zmianie uległa nazwa Tygodnia – z Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw na Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Zmiana ta została zaakceptowana przez partnerów Tygodnia, a wynika z potrzeby unikania wiktymizowania osób zgłaszających się po wsparcie do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, którzy zwracali uwagę na niekorzystne dla nich skojarzeniach ze słowem „ofiara”.

Ministerstwo Sprawiedliwości od kilku lat podejmuje działania zmierzające do stworzenia ogólnokrajowego systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz opracowania i propagowania najlepszych praktyk w dziedzinie ich ochrony.

Naszym osiągnięciem jest utworzenie na terytorium Polski sieci Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, które prowadzone są przez istniejące od wielu lat organizacje pozarządowe. Ośrodki te przede wszystkim udzielają bezpłatnej informacji prawnej i pomocy psychologicznej, prowadzą bazy instytucji świadczących pomoc dla określonych kategorii ofiar przestępstw i udzielają wszechstronnej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy specjalistycznej.

Ośrodki tworzą sieć pomocy ofiarom przestępstw na terenie województwa we współpracy z organami samorządowymi oraz angażują wolontariuszy do działań na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem – szczególnie pokrzywdzonych „wrażliwych” - w charakterze ich opiekunów.

Co ważne – we współpracy z Ośrodkami, a także wszystkimi współdziałającymi w tym zakresie podmiotami, podejmujemy działania, aby pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem była dla nich jak najlepiej dostępna. Dlatego też oprócz oferty pomocowej skierowanej do pokrzywdzonych w siedzibach Ośrodków, które mają siedziby najczęściej w dużych miastach, staramy się docierać także do mniejszych miejscowości. Dzięki współpracy ze środowiskami lokalnymi, Ośrodki otwierają filie i punkty pomocy poza swoimi głównymi siedzibami, dzięki czemu dostęp osób pokrzywdzonych do pomocy jest dużo łatwiejszy.

W rozwoju działań na rzecz pomocy osobom pokrzywdzonym, które mają na celu zbudowanie kompleksowego systemu, niezwykle ważna jest współpraca z innymi instytucjami i wszystkimi grupami zawodowymi, które powołane są po to aby nieść pomoc osobom pokrzywdzonym, reprezentować ich prawa, edukować oraz gwarantować respektowanie i przestrzeganie praw osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Andrzej Seremet – Prokurator Generalny:

- Co roku na organizowanych przeze mnie konferencjach skupiamy się w sposób szczególny na jednym, istotnym zagadnieniu, istotnym dla pokrzywdzonych. W ubiegłym roku położyłem nacisk na kompensatę państwową, zwłaszcza w zakresie prawidłowej informacji o prawach przysługujących pokrzywdzonym z tego tytułu. Wcześniej zastanawialiśmy się nad kwestią wtórnej wiktymizacji ofiar.

W tym roku przedmiotem konferencji organizowanej przez Prokuraturę Generalną w Trybunale Konstytucyjnym jest ochrona danych osobowych i wizerunku ofiary przestępstwa. Zagadnienia te zostały uznane za szczególnie istotne również przez organy Unii Europejskiej. W Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw uznano, że ochrona prywatności ofiary może być jednym z istotnych sposobów zapobiegania wtórnej lub ponownej wiktymizacji ofiary przestępstwa, jej zastraszaniu i odwetowi. Środkiem, który do tego prowadzi może być m.in. nieujawnianie informacji dotyczących tożsamości i miejsca pobytu ofiary lub ograniczenie dostępu do takich informacji. 

Robert Damski - Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Komorniczej:

- Komornicy sądowi, jak co roku, aktywnie uczestniczą w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, bo to ważna i cenna inicjatywa. Komornicy udzielają bezpłatnych porad w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, a w Warszawie także w siedzibie Izby Komorniczej. Chcę także podkreślić, że każdy komornik , w każdym tygodniu pracy, poświęca jeden dzień na dyżur, który możemy nazwać „dniem otwartym”. Jest to dzień, w którym każdy, kto tego potrzebuje, także osoby pokrzywdzone przestępstwem, może uzyskać poradę i pomoc.

Pełną informację na temat dyżurów organizowanych w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajdziecie Państwo poniżej.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

    Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Czy można w trakcie roku szkolnego wypisać dziecko z religii? Sprawdź, jakie informacje znajdą się na świadectwie.

    Decyzja o zapisaniu dziecka na lekcje religii organizowanie w szkole nie dla wszystkich rodziców jest łatwa. Zdarza się, że już w trakcie roku szkolnego dochodzą do wniosku, że nie była ona właściwa i chcieliby zmienić.

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej

    W jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Prezentujemy przydatne zestawienie popularnych placówek handlowych.

    Wyliczenia ZUS: Emerytury w dół od 1 kwietnia 2024 r. Kiedy o 103 zł i 136 zł? Kiedy obniżka o 27 zł i 19 zł?

    Obniżki dotyczą nowych emerytur i wynikają z nowych tablic GUS. ZUS wyliczył kwoty obniżek dla osób z kapitałem 700 000 zł i 500 000 zł.

    REKLAMA

    Wyciek danych pacjentów wrocławskiej kliniki. Prezes UODO monitoruje sprawę

    Wyciekły dane pacjentów jednej z wrocławskich klinik. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zna sprawę i podejmie odpowiednie działania w ramach przysługujących mu uprawnień i zadań.

    Rada Ministrów: Rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie sygnalistów

    Po świętach rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, czyli tzw. sygnalistów. Projekt przewiduje, że sygnaliści będą mieli prawo do pełnego odszkodowania w razie dopuszczenia się wobec nich działań odwetowych.

    Rodzicom kończy się czas na skorzystanie z ważnego uprawnienia. Pozostał już tylko kilka tygodni. Sprawdź, czy o tym pamiętasz.

    Katalog uprawnień związanych z rodzicielstwem w ostatnich latach systematycznie się powiększa. Jednak im starsze jest dziecko, tym mniej uprawnień przysługuje rodzicom. Warto więc pamiętać o tych niewielu, z których rodzice mogą skorzystać także na starsze dzieci.

    Rząd: Premie i wszelkie dodatki zostaną wyjęte z pensji minimalnej? Czy to oznacza podwyżki?

    Dajemy pytajniki w tytule bo jest to propozycja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Płaca minimalna nie ma zawierać żadnych dodatków i premii. Musi to zaakceptować premier Donald Tusk.

    REKLAMA

    Zmiany w szkołach. Mydło, papier toaletowy i papierowe ręczniki w każdej łazience? Znowelizowane przepisy nie pozostawiają wątpliwości.

    Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego, jakiego rodzaju środki higieniczne szkoły powinny zapewnić uczniom, to już niedługo stanie się to jasne. Procedowane są zmiany w przepisach, w wyniku których w każdej szkolnej łazience mają być dostępne co najmniej papier toaletowy, mydło do rąk i papierowe ręczniki.

    Można leczyć zęby za darmo „na NFZ”. Jaki zakres świadczeń w 2024 roku? Badania kontrolne, leczenie próchnicy, także kanałowe, protezy, usuwanie kamienia i inne

    Warto wiedzieć, że cały czas istnieje możliwość wyleczenia w Polsce zębów bezpłatnie. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego z refundacją NFZ. Niestety nie każdy dentysta ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo tylko w takim gabinecie można skorzystać z darmowego leczenia. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres gwarantowanych świadczeń stomatologicznych. Właśnie ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

    REKLAMA