REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w prawie w 2013 roku

2013./ Fot. Fotolia
2013./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rada Ministrów podała najważniejsze dla obywateli zmiany w przepisach na 2013 rok.

Zmiany w przepisach paszportowych

Wniosek o paszport będzie można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym. W tym samym punkcie odbierzemy także gotowy dokument. Obecnie wniosek składa się w urzędzie odpowiednim dla miejsca zameldowania, a paszport jest wydawany przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce zameldowania danej osoby (a w razie braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały).

REKLAMA

Zobacz również: Łatwiej o paszport od 2013 roku

Ułatwienia w kwestiach meldunkowych

Formalności załatwimy w jednym urzędzie (tym, w którym się meldujemy). Do tej pory trzeba było najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby móc się zameldować w drugim. Zniknie też obowiązek podawania danych o wykształceniu, służbie wojskowej oraz przedkładania książeczki wojskowej.

Niższe domowe rachunki za gaz

Ceny spadną od stycznia o 10%. To największa obniżka cen gazu dla odbiorców indywidualnych w historii.

  •     Taryfa W-1 (gaz używany do gotowania) - gospodarstwa domowe zapłacą średnio o 38 zł niższe rachunki za gaz.
  •     Taryfa W-2 (gaz używany do ogrzewania wody) - rachunki będą niższe o 154 zł.
  •     Taryfa W-3 (gaz używany do ogrzewania domu) - średnie rachunki spadną aż o 567 zł w skali roku.

Zobacz również: Niższe ceny gazu od 2013 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łatwiejsze zapisy do lekarza dzięki eWUŚ

Aby potwierdzić, że mamy prawo do opieki zdrowotnej, wystarczy PESEL i dowód osobisty, prawo jazdy albo paszport. Nie trzeba będzie pokazywać dowodu ubezpieczenia, czyli tzw. druku RMUA, legitymacji emeryta czy dowodu opłaty składki z ostatniego miesiąca. Wszystko dzięki Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ).

Ułatwienia w prowadzeniu firmy

  •     Kasowy VAT - małe przedsiębiorstwa będą mogły odprowadzać VAT nie po wystawieniu faktury, ale dopiero po uzyskaniu za nią zapłaty. Obecnie przedsiębiorca, który korzysta z rozliczenia kasowego i nie otrzymał zapłaty może nie odprowadzać podatku przez 90 dni. Później musi to zrobić, bez względu na to, czy kontrahent uregulował należność czy nie.
  •     Odbiorca faktury, który zalega z płatnością nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego z faktury przez niego niezapłaconej. Także nie będzie mógł zaliczyć takiej faktury w koszty uzyskania przychodu. Możliwe będzie też odliczanie VAT od faktury zapłaconej tylko częściowo. Termin na rozliczenie tzw. złych długów skróci się ze 180 dni do 150 dni.
  •     Pojawi się możliwość zastawienia przewidywanego zwrotu VAT pod zabezpieczenie kredytu. To znacząco zwiększy zdolności kredytowe przedsiębiorców.
  •     Zmiany w leasingu - minimalny czas trwania leasingu nieruchomości skróci się z 10 do 5 lat. Możliwe będzie także objęcie leasingiem wieczystego użytkowania.

Składania wniosków CEIDG-1 w urzędach skarbowych

Zmiana ułatwi osobom fizycznym rozpoczynanie i prowadzenie działalności gospodarczej poprzez załatwienie sprawy w trakcie jednej wizyty w urzędzie skarbowym, przy minimalnych formalnościach obciążających obywateli. Rejestracja ograniczać się będzie do potwierdzenia przez obywatela danych wcześniej zgłoszonych do urzędu skarbowego czy pozyskanych wewnątrz administracji.

Wyższa ulga dla rodzin wielodzietnych

Na większe wsparcie będą mogły liczyć rodziny wielodzietne. Ulga na trzecie dziecko ma być wyższa o 50 proc., a na czwarte i każde kolejne - o 100 proc.

Łatwiejsze wystawianie e-faktur

Faktury przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej będą traktowane tak samo jak te papierowe.

Liberalizacja prawa pocztowego

Wszystkie firmy świadczące usługi pocztowe będą miały równy dostęp do rynku usług pocztowych. W praktyce oznacza to większą ochronę konsumentów m.in. poprzez wprowadzenie i uporządkowanie systemu procedur reklamacyjnych i odpowiedzialności operatorów pocztowych.

Wszystkie ułatwienia będą obowiązywać od 1 stycznia 2013. Wyjątkiem są zmiany w przepisach paszportowych, które wejdą w życie 17 stycznia 2013

Polecamy serwis: Emerytury 2013

Źródło: premier.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

REKLAMA

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

Takiej sytuacji w Polsce nie było od 26 lat. Tusk: Płace wzrosły o 12 proc.

Premier Donald Tusk poinformował, że podczas jego kadencji, realne płace w Polsce wzrosły o 12 proc. To jest najwyższy wzrost płac w Polsce od 26 lat. Premier podkreślił, że wzrost ten jest dla niego osobiście bardzo ważny.

Dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe, zdecydowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Polska od dłuższego czasu pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna, ale uruchomiono dodatkowe środki - 50 mln. złotych m.in. na pośrednictwo pracy, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy - poinformowała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

7000 zł zasiłku pogrzebowego coraz bliżej. Projekt ustawy podnoszącej kwotę jest już opiniowany - informuje MRPiPS.

Projekt ustawy podwyższającej zasiłek pogrzebowy do wysokości 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

REKLAMA

Zabójstwo 61-latka. 36-latek usłyszał prokuratorski zarzut

Policjanci z tczewskiej komendy zatrzymali na terenie Trójmiasta 36-latka. Mężczyzna jest podejrzany o pobicie, które doprowadziło do śmierci 61-letniego mieszkańca Tczewa. Zatrzymany usłyszał prokuratorski zarzut, a sąd na wniosek prokuratora, zadecydował o tymczasowym aresztowaniu sprawcy na 3 miesiące.

PFRON: Osoby niepełnosprawne zachowają etat. 15% podwyżka dofinansowań dla ich zatrudnienia

Podwyżka o 15% dofinansowań do pensji osób niepełnosprawnych. Dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (wcześniej 2400zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (wcześniej 1350zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (wcześniej 500zł).

REKLAMA