reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Świadczenie „Dobry start” wypłacane corocznie - projekt skierowany do konsultacji

Świadczenie „Dobry start” wypłacane corocznie - projekt skierowany do konsultacji

Coroczną wypłatę świadczenia „Dobry start” przewiduje projekt ustawy skierowany do konsultacji społecznych. Świadczenie w wysokości 300 zł będzie wypłacane niezależnie od dochodu.

MRPiPS kieruje do konsultacji projekt ustawy o corocznym świadczeniu „Dobry start”

MRPiPS kieruje do konsultacji społecznych projekt ustawy gwarantującej coroczną wypłatę świadczenia „Dobry start”. Rodzice nie będą musieli martwić się o to, czy w kolejnym roku otrzymają wsparcie na swoje uczące się dzieci – podkreśla minister rodziny Marlena Maląg.

„Rządowy program +Dobry start+ jest, obok programu +Rodzina 500 plus+, jednym z elementów kompleksowej i długofalowej polityki rodzinnej. Głównym celem programu jest wyrównywanie szans, dlatego jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje na każde uczące się dziecko, niezależnie od dochodów” – powiedziała PAP minister Maląg.

Polecamy: Zatrudnianie pracowników. Nowe zasady po dostosowaniu do RODO

Przypomniała, że w 2019 r. wsparcie z programu trafiło do 4,5 mln uczniów, a na realizację programu, wraz z kosztami obsługi, wydano niemal 1,4 mld zł.

„Obecnie program +Dobry start+ realizowany jest na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów. Chcemy jednak, by rozwiązanie to było pewne i gwarantowane ustawą – dlatego przygotowaliśmy projekt ustawy regulującej prawo do świadczenia +Dobry start+” – powiedziała szefowa MRPiPS.

300 zł na każde uczące się dziecko wciąż będzie wypłacane niezależnie od dochodów.

„Proponowane rozwiązanie zakłada, że od 2021 r., podobnie jak w przypadku świadczenia +500 plus+, wnioski można będzie składać drogą elektroniczną od 1 lutego, a drogą tradycyjną – od 1 kwietnia. Bez zmian pozostanie data końcowa okresu przyjmowania wniosków, czyli 30 listopada” – powiedziała Maląg.

Nowe przepisy mają dodatkowo usprawnić procedury przyznawania i realizacji świadczenia „Dobry start” w przypadku zmiany miejsca zamieszkania osób zainteresowanych.

Świadczenie z programu "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia 24 lat.

Od 1 sierpnia 2019 r. o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. "Dobry start" nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ mhr/

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Świadczenie z programu "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia 24 lat./Fot. Shutterstock
Świadczenie z programu "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia 24 lat./Fot. Shutterstock

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama