REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek losowy na cele edukacyjne 2019-2021

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Zasiłek losowy w ramach nowego rządowego programu będzie można otrzymać już w 2019 r.  / fot. Shutterstock
Zasiłek losowy w ramach nowego rządowego programu będzie można otrzymać już w 2019 r. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek losowy na cele edukacyjne będzie wypłacany w latach 2019-2021 uczniom z terenów objętych klęskami żywiołowymi. Kwota zasiłku to 500 lub 1000 zł na jednego ucznia.

Zasiłek losowy na cele edukacyjne w ramach nowego rządowego programu

Uczniowie z rodzin, które poniosły straty w wyniku nawałnic, powodzi, huraganów lub innych zdarzeń atmosferycznych będą mogli otrzymać dodatkowe pieniądze na cele edukacyjne.

REKLAMA

Wsparcie zostało przewidziane w ramach trzyletniego Rządowego programu pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w latach 2019–2021.

Rada Ministrów 6 czerwca 2019 r. przyjęła uchwałę w sprawie rządowego programu z rozporządzeniem, które określa szczegółowe warunki, formy i zakres pomocy, a także tryb ubiegania się o wsparcie.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Rozporządzenie będzie obowiązywało z dniem następującym po dacie ogłoszenia.

Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może uzyskać zasiłek losowy na cele edukacyjne?

Zasiłek celowy na cele edukacyjne będzie przysługiwał:

  • uczniom uczęszczającym w roku szkolnym 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 i 2021/2022 do szkół wszystkich typów, z wyłączeniem szkół dla dorosłych, branżowych szkół II stopnia i szkół policealnych;
  • dzieciom realizującym w roku szkolnym 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 i 2021/2022 obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne.

Warunkiem będzie tu przyznanie rodzinom uczniów i dzieci zasiłku celowego z pomocy społecznej w wysokości do 6000 zł w związku ze stratami poniesionymi w 2019, 2020 lub 2021 roku w wyniku wystąpienia żywiołu, w szczególności takiego jak huragan, deszcze nawalne, gradobicie czy powódź.

Zasiłek losowy na cele edukacyjne – jaka kwota?

Wysokość zasiłku na jednego ucznia lub dziecko będzie uzależniona od kwoty zasiłku celowego z pomocy społecznej, jaka została przyznana danej rodzinie.

W przypadku przyznania rodzinie zasiłku celowego w wysokości do 3000 zł, uczeń (lub dziecko) otrzyma 500 zł. Jeżeli rodzinie został przyznany zasiłek celowy w kwocie powyżej 3000 zł, to zasiłek losowy wyniesie 1000 zł.

Zasiłek losowy będzie wypłacany do końca grudnia 2019, 2020 lub 2021 roku.

Procedura przyznania zasiłku losowego

Organ przyznający zasiłek celowy poinformuje rodziców lub opiekunów dziecka albo pełnoletniego ucznia o możliwości przyznania zasiłku losowego.

Po udzieleniu zgody na wypłatę pieniędzy, wójt, burmistrz lub prezydent miasta sporządzi listę osób uprawnionych, którym przyznaje i wypłaca przedmiotowy zasiłek.

Poza wsparciem finansowym uczniowie będą mogli otrzymać także pomoc psychologiczną w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz zajęć opiekuńczych i terapeutyczno-edukacyjnych.

Podstawa prawna:

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych na lata 2019–2021 (etap legislacyjny: przyjęty przez Radę Ministrów)

Polecamy serwis: Edukacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA