reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Świadczenie dobry start a zamieszkiwanie za granicą

Świadczenie dobry start a zamieszkiwanie za granicą

Czy osoby zamieszkujące za granicą i jednocześnie zameldowane w Polsce mogą ubiegać się o świadczenie dobry start? Jak w takiej sytuacji określić miejsce zamieszkania wnioskodawcy?

Chciałabym wnioskować o świadczenie dobry start. Obecnie mieszkam z mężem i dziećmi za granicą, gdzie dzieci uczęszczają do szkoły. Nadal jednak jesteśmy zameldowani w Polsce i w ciągu kilku najbliższych lat zamierzamy tu powrócić. Czy przysługuje mi świadczenie? (Jolanta)

Istotne zamieszkiwanie na terytorium Polski

Zasady przyznawania świadczenia dobry start określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”. Na etapie opiniowania jest również projekt ustawy o świadczeniu dobry start, która będzie miała zastosowanie do świadczeń przyznawanych w roku szkolnym 2019/2020 i w latach kolejnych.Czy

Kwota świadczenia wynosi 300 zł i przyznawana jest raz w roku w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Wniosek o świadczenie może złożyć rodzic, opiekun faktyczny lub prawny albo osoba ucząca się. Z wnioskiem może wystąpić także osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej.

O świadczenie dobry start mogą ubiegać się zarówno obywatele polscy, jak i spełniający odpowiednie kryteria cudzoziemcy zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepisy nie określają, w jaki sposób należ ocenić czy wnioskodawca rzeczywiście zamieszkuje na terytorium Polski.

WSA: adres zameldowania nie przesądza o miejscu zamieszkania

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 20 lutego 2019 r. (sygn. akt VIII SA/Wa 20/19) przypomniał, iż pojęcia „miejsca zamieszkania” należy szukać w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 25 k.c. miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Jak stanowi zaś art. 28 k.c. można mieć jedno miejsce zamieszkania.

Zdaniem WSA ustalenie zamiaru stałego pobytu, a więc woli stałego zamieszkiwania, powinno być oparte o kryteria zobiektywizowane. Samo zameldowanie nie dowodzi zamieszkiwania w danej miejscowości, czyli adres zameldowania nie przesądza o miejscu zamieszkania osoby fizycznej (postanowienie NSA z 24 września 2014 roku, sygn. akt I OW 96/14).

"Miejsce zamieszkania jest konstrukcją prawną, na którą składają się dwa elementy - fizyczne przebywanie w danej miejscowości (corpus) i zamiar, wola stałego pobytu (animus). Oba elementy muszą występować łącznie. Dla ustalenia miejsca zamieszkania nie wystarczy ani samo zamieszkiwanie w sensie fizycznym, jednak bez zamiaru stałego pobytu, choćby zamieszkiwanie trwało przez dłuższy czas, ani sam zamiar stałego pobytu w danej miejscowości niepołączony z przebywaniem w tej miejscowości. O miejscu zamieszkania rozstrzyga zawsze całokształt okoliczności wskazujących na zejście się stanu faktycznego przebywania z zamiarem takiego przebywania - uznał WSA.

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama