REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagraniczny akt urodzenia, w którym wpisani są rodzice tej samej płci - projekt

Zagraniczny akt urodzenia, w którym wpisani są rodzice tej samej płci - projekt
Zagraniczny akt urodzenia, w którym wpisani są rodzice tej samej płci - projekt

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt dotyczący zagranicznych aktów urodzenia, w których rodzice są tej samej płci.

Projekt w sprawie zagranicznych aktów urodzenia, w których rodzice są tej samej płci

Możliwość uzyskania dokumentów potwierdzających tożsamość, polskie obywatelstwo i nadanie numeru PESEL dziecku, w którego zagranicznym akcie urodzenia wpisani są rodzice tej samej płci - przewiduje konsultowany obecnie projekt zmiany przepisów o aktach stanu cywilnego.

REKLAMA

REKLAMA

"Potrzeba wprowadzenia zmian w Prawie o aktach stanu cywilnego wynika z pojawienia się w polskim obrocie prawnym nowych zjawisk prawnych, wywodzących się z porządków prawnych innych państw oraz prób ich adaptacji w polskich rejestrach urzędowych" - zaznaczono w uzasadnieniu projektu zamieszczonego niedawno na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Jak dodano te "nowe zjawiska prawne" są pochodną instytucji "takich, jak: małżeństwa albo związki partnerskie osób tej samej płci oraz przysposobienie osób małoletnich przez pary osób tej samej płci".

Taki projekt - przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości - zapowiadany był przez ten resort już ponad rok temu. "Nasza propozycja ma stać na straży i chronić to, co jest oczywiste dla ogromnej większości Polek i Polaków, chronić polską rodzinę w jej dotychczasowym rozumieniu przed tego rodzaju pseudoeksperymentami, które w przyszłości miałyby prowadzić do tego, że nie będzie można do mamy zwracać się +mamo+, a do ojca - +tato+" - mówił wtedy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Związek osób niebędących małżeństwem

REKLAMA

W projekcie jednoznacznie zapisano, że nie podlega rejestracji związek osób niebędący małżeństwem, a "w szczególności: związek inny niż związek kobiety i mężczyzny, związek zawarty na czas określony i niemałżeński związek rejestrowany".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie jednak przewidziano, że w każdym wypadku urodzony za granicą obywatel polski będzie miał możliwość uzyskania polskiego aktu urodzenia i dokumentów potwierdzających jego obywatelstwo.

"Mając na uwadze obowiązek władz publicznych uwzględnienia najlepszego interesu dziecka, należy przyjąć, iż niedopuszczalność transkrypcji zagranicznego dokumentu stanu cywilnego nie może skutkować brakiem zagwarantowania obywatelom polskim ich praw związanych z uzyskaniem numeru PESEL oraz dowodu osobistego lub paszportu" - wskazali autorzy projektu.

Dlatego w projekcie przewidziano m.in., że osoby wskazane jako rodzice w takim zagranicznym akcie urodzenia dziecka będą mogły uzyskać zaświadczenie potwierdzające uprawnienie do swobodnego przemieszczania się po terytorium UE. Zapisano też wprost, że można dokonać rejestracji urodzenia dziecka, które przyszło na świat za granicą, także wtedy, gdy zagraniczny dokument stanu cywilnego nie podlega transkrypcji do polskich akt.

Orzecznictwo polskich sądów

Problem potwierdzania obywatelstwa u dzieci, które w obcych aktach urodzenia mają wpisanych rodziców tej samej płci, zaczął pojawiać się w orzecznictwie polskich sądów administracyjnych w ostatnich kilku latach.

Narastające wątpliwości doprowadziły w końcu do zajęcia się tym problemem przez skład siedmiorga sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. W uchwale podjętej przez ten skład w grudniu 2019 r. NSA stwierdził, że nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka - rodzica, który nie jest mężczyzną; byłoby to sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego w Polsce.

Jednocześnie NSA podkreślił wówczas w uzasadnieniu tamtej uchwały, że nie można uzależniać nabycia obywatelstwa polskiego przez dziecko urodzone za granicą od uprzedniej czynności wpisania (transkrypcji) zagranicznego aktu urodzenia do polskich akt stanu cywilnego.

Pod koniec 2020 r. krakowski sąd administracyjny na kanwie rozpatrywania skargi na odmowę transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziewczynki, w którym jako rodzice wpisane były dwie kobiety, skierował natomiast pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE. Wskazywał, że "obecnie obowiązujące przepisy prawa polskiego nie zapewniają skutecznie dziecku, które bezspornie jest obywatelem polskim i tym samym obywatelem Unii, prawa do swobodnego przemieszczania się, tylko dlatego, że niezbędne w tym celu dokumenty - paszport lub dowód osobisty - nie mogą być wydane, ponieważ rodzicami wpisanymi do aktu urodzenia dziecka są dwie kobiety".

Według MS na mocy przygotowanych propozycji zmian w przepisach "w każdym wypadku urodzony za granicą obywatel polski będzie miał możliwość uzyskania polskiego aktu urodzenia i zapewniona zostanie nieskrępowana możliwość uzyskania dokumentów potwierdzających jego tożsamość, obywatelstwo polskie, a także uzyskania numeru PESEL", co realizuje cel ochrony dziecka.

Jednocześnie planowana nowelizacja - jak dodano - ma na celu "ochronę integralności i wewnętrznej spójności polskiego porządku prawnego i przewiduje możliwość wydania dowodu osobistego i paszportu również w braku możliwości uzyskania transkrypcji aktu urodzenia".

Projekt wprowadza też modyfikacje w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym dotyczące domniemania ojcostwa po ustaniu małżeństwa.

Konsultacje i opiniowanie proponowanych zmian ma potrwać do około połowy czerwca. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński
mja/ godl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

REKLAMA

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

Dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego także w zerówkach

Komu przysługuje dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego? Taka kwota należy się także w zerówce. Sprawdź, ile osób może wnioskować o dodatkowe 100 zł.

Prawie 300,00 zł dodatku dyferencyjnego na jedno dziecko. Na pełnoletniego ucznia i studenta prawie 1100,00 zł. Sprawdź, dla kogo.

Aby móc skorzystać z dodatku dyferencyjnego, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

ZNP apeluje do MEN: przywróćmy WOS w miejsce HiT - tylko na przyszły rok szkolny

MEN zapowiedział już likwidację przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje aby w to miejsce MEN przywrócił przedmiot wiedza o społeczeństwie (popularny WOS) w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy z ZNP obawiają się, że bez tej "podmiany" przedmiotów część nauczycieli może stracić zatrudnienie.

REKLAMA

"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

REKLAMA