REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przykleić się do drogi? Ośmiogodzinny kurs dla ekstremistów (aktywistów?) klimatycznych

Jak przykleić się do drogi? Ośmiogodzinny kurs dla ekstremistów (aktywistów?) klimatycznych
Jak przykleić się do drogi? Ośmiogodzinny kurs dla ekstremistów (aktywistów?) klimatycznych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas ośmiogodzinnego kursu przyszli klimatyczni ekstremiści uczą się, jak prawidłowo przykleić się do drogi i zablokować ruch - pisze w poniedziałek 14 listopada 2022 r. niemiecki dziennik "Bild". Najmłodszy uczestnik opisywanego szkolenia ma 15 lat. Aktywiści z grupy "Letzte Generation" (Ostatnie pokolenie) ostatnio regularnie blokują ruch w Berlinie.

Niemcy - ośmiogodzinny kurs przyklejania się do dróg - ekstremiści klimatyczni szkolą się przed akcjami ulicznymi

"Ceglane ściany, duże okna, poduszki do siedzenia na podłodze", tak opisuje gazeta galerię w Berlinie, w której spotykają się ekstremiści na ośmiogodzinnym "kursie klejenia", tak zwanych “treningach akcji”. "W piwnicy znajduje się ogromna kuchnia. Tutaj +Letzte Generation+ gotuje i je razem posiłki każdego wieczoru" - pisze "Bild". Najmłodszy uczestnik ma tylko 15 lat.

20-letnia trenerka Lisa "przynosi klej i olej słonecznikowy (olej ułatwia odklejanie, berlińska policja jest od października zaopatrzona w olej rzepakowy i słonecznikowy - PAP). Następnie w ramach próby wszyscy przyklejają palec do drewnianej skrzyni – podłogi na to szkoda. W ofercie również: pieluchy dla dorosłych. Aby móc wytrzymać długie siedzenie" - opisuje gazeta.

Następnie grupa zostaje podzielona na aktywistów, kierowców i policjantów. "Akcja” odbywa się na wyimaginowanej ulicy. Aktywiści blokują, kierowcy krzyczą. Potem policyjne syreny. "Teraz trzeba szybko usiąść i przykleić się!" - wskazuje instruktor. Działacze uczą się także, jak się zachować, kiedy funkcjonariusze chcą ich znieść z drogi (w takiej sytuacji trzeba np. złożyć ręce pod zgiętymi nogami).

REKLAMA

Protesty "Letzte Generation" w Niemczech. Blokowanie dróg, ataki w muzeach

REKLAMA

W piątek rano 30 ekstremistów organizacji "Letzte Generation" przykleiło się do ulicy przy Frankfurter Tor w Berlinie. Według informacji "Bilda", blokada doprowadziła do ponownego utrudnienia pracy karetek pogotowia. Później "Bild" odkrył małą grupę w kawiarni "Kaffee & Tee". "Rozgrzewali się kawą, herbatą, gorącą czekoladą" - zauważył "Bild". "Nic dziwnego: przy maksymalnej temperaturze 14 stopni, na asfalcie może zrobić się dość mroźno".

"Letzte Generation" została ostatnio poddana ostrej krytyce. Aktywistów oskarża się o narażanie życia ludzkiego przez blokady dróg. Tłem jest wypadek w Berlinie-Wilmersdorf, w wyniku którego w szpitalu zmarła 44-letnia rowerzystka. Pojazd ratowniczy ze straży pożarnej utknął w korku na berlińskiej autostradzie A100 z powodu akcji grupy.

Jak poinformował portal rbb24 członkowie grupy także w poniedziałek kontynuowali blokady w Berlinie. Rano kilka osób przykleiło się na Messedamm w Berlinie-Charlottenburgu. Zablokowany był także zjazd A103 na Sachsendamm.

Obrońcy klimatu przeprowadzają również ataki w muzeach. Działacze "Letzte Generation" obrzucili niedawno puree ziemniaczanym obraz francuskiego impresjonisty Claude'a Moneta w Muzeum Barberini w Poczdamie. W sierpniu niemieccy aktywiści przykleili się do słynnego obrazu Rafaela "Madonna Sykstyńska" w Dreźnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W październiku 2022 r. wtargnęli do gmachu ministerstwa finansów oraz wywołali fałszywe alarmy pożarowe w budynkach Bundestagu.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ jar/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA