REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat za grzybobranie. Kiedy może się przydarzyć, w jakiej wysokości?

Mandat za zbieranie grzybów. Grzybiarzu, sprawdź na co uważać w lesie!
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Grzybobranie to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Las pełen grzybów przyciąga miłośników tego hobby w każdym wieku. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zbieranie grzybów może wiązać się z pewnymi ograniczeniami i konsekwencjami prawnymi. W jakich sytuacjach możemy zostać ukarani mandatem za grzybobranie? Jakie są kary za zbieranie grzybów w niedozwolonych miejscach czy za zebranie chronionych gatunków? Oto kilka kluczowych informacji na ten temat.
rozwiń >

Czy jest mandat za zbieranie grzybów?

Tak, istnieją sytuacje, w których grzybiarze mogą zostać ukarani mandatem za zbieranie grzybów. Chociaż w wielu miejscach w Polsce zbieranie grzybów jest dozwolone, istnieją obszary, gdzie jest to zabronione. Zbieranie grzybów w tych miejscach może skutkować mandatem.

REKLAMA

Jaka jest kara za zbieranie grzybów?

Kary za zbieranie grzybów w niedozwolonych miejscach mogą być różne. Jeśli zbieramy grzyby w miejscach, gdzie obowiązuje stały lub czasowy zakaz wstępu do lasu, możemy zostać ukarani mandatem do 500 zł. Jeśli zaś zbieramy grzyby, które są chronione, kara może wynieść nawet do 5 tys. zł.

Gdzie jest zakaz zbierania grzybów?

W Polsce istnieje kilka miejsc, w których obowiązuje zakaz zbierania grzybów. Należą do nich:

 • obszary chronione, do których należą rezerwaty i parki narodowe,
 • drzewostany nasienne i powierzchnie doświadczalne,
 • uprawy do 4 metrów wysokości,
 • ostoje zwierzyny,
 • tereny zarezerwowane dla wojska.

Ponadto, na terenie kraju może zostać wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, który stanowi własność Skarbu Państwa. W takich miejscach również nie powinniśmy zbierać grzybów.

Czy grzyby są pod ochroną?

Jeśli chodzi o kary za zbieranie grzybów, które są prawnie chronione, należy sięgnąć do listy zawartej w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów, Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 1408, które określa gatunki grzybów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • objętych ochroną ścisłą,
 • objętych ochroną częściową,
 • objętych ochroną częściową, które mogą być pozyskiwane, oraz sposoby ich pozyskiwania,
 • wymagających ustalenia stref ochrony ich ostoi lub stanowisk.

Rozporządzenie to określa również właściwe dla poszczególnych gatunków lub grup gatunków grzybów zakazy i odstępstwa od zakazów oraz sposoby ochrony gatunków grzybów, w tym wielkość stref ochrony.

Jaka kara za niewłaściwego zbierania grzybów?

REKLAMA

Chociaż zbieranie grzybów w wielu miejscach jest dozwolone i nie spotykamy się tam z chronionymi gatunkami, ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej technice zbierania. Niewłaściwe postępowanie podczas grzybobrania może bowiem skutkować konsekwencjami finansowymi, ponieważ jest to traktowane jako wykroczenie.

W świetle przepisów art. 163 Kodeksu wykroczeń, osoba, która w lesie niszczy ściółkę, grzyby lub grzybnię, może zostać ukarana grzywną lub karą nagany. Grzywna za takie wykroczenie może wynieść od 20 do 5 tys. zł.

Czy w prywatnych lasach można zbierać grzyby?

W lasach, które nie są własnością Skarbu Państwa, ale są wyraźnie oznaczone przez właściciela, może obowiązywać zakaz wstępu i tym samym zakaz zbierania grzybów.

Jaki mandat za zbieranie grzybów w parku narodowym?

W parkach narodowych, jak już zostało wspomniane, obowiązuje zakaz zbierania grzybów. Za naruszenie tego zakazu możemy zostać ukarani mandatem do 500 zł. Jednak jeśli zbierane są grzyby chronione, kara może wynieść nawet do 5 tys. zł.

Podsumowanie

Grzybobranie to wspaniały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i zbliżenie się do natury. Jednak zanim wyruszysz do lasu, upewnij się, że znasz przepisy dotyczące zbierania grzybów w danym miejscu. Unikanie niedozwolonych miejsc i zbieranie tylko tych grzybów, które nie są chronione, zapewni Ci bezproblemowe i przyjemne grzybobranie. Pamiętaj, że ochrona przyrody jest naszym wspólnym obowiązkiem, więc zbieraj grzyby odpowiedzialnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd: wzrost wynagrodzeń w budżetówce o 4,1% w 2025 roku. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków. Już od 29 czerwca 2024 r. zwiększy się bezpieczeństwo pracy we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki.

Dłużnik może wskazać kto przejmie dług. Sąd Najwyższy uznał zgodę blankietową

Sąd Najwyższy rozstrzygnął kwestię dopuszczalności zgody blankietowej, tj. zgody wierzyciela na przejęcie długu przez nieskonkretyzowaną osobę. Problem dotyczył swobody dłużnika w wyborze podmiotu przejmującego jego dług. Orzeczenie SN ma znaczenie dla branży nieruchomości, gdzie często stosuje się takie klauzule przejęcia zobowiązań.

Ile zarabia sygnalista?

Ile zarabia sygnalista? Takie pytania ostatnio często się pojawiają, bo o sygnalistach mówi się coraz więcej i coraz śmielej. Trzeba zapamiętać jedno, to nie jest zawód, to czyn na rzecz dobra ogółu. Sygnalista nie dostaje pieniędzy za zgłoszenie, to nie jest USA gdzie otrzymuje się za to miliony. W Polsce sygnalista to ktoś, kto alarmuje o naruszeniach prawa i ma do tego uzasadnioną podstawę. Jeśli jest zatrudniony w danym miejscu, to sygnalista otrzymuje standardowo swoje wynagrodzenie, które jest chronione. Sprawa jest jednak otwarta i pracodawcy mogą wprowadzać dodatkowe gratyfikacje finansowe.

REKLAMA

Odwołanie darowizny, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego

Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek go wspierać. Darczyńca ma również zagwarantowane prawo, które pozwala na odwołanie darowizny już wykonanej, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego.

300 zł na wyprawkę szkolną. Od kiedy można składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start?

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Program ten umożliwia rodzicom i opiekunom składanie wniosków o dofinansowanie na wyprawkę szkolną dla uczących się dzieci.

REKLAMA